Bonding Zębów. Zmień swój uśmiech, zmień swoje życie.
Co warto wiedzieć o bondingu?
Piękny uśmiech to marzenie każdego z nas dlatego stomatologia wychodzi nam naprzeciw, oferując pełen wachlarz metod szybkiej naprawy wyglądu zębów. Jedną z małoinwazyjnych opcji staje się tutaj bonding zębów, który pozwala je odbudować, a dodatkowo pięknie poprawia ich naturalny koloryt. Ta niezwykle łatwa i przynosząca ekspresową metamorfozę uśmiechu metoda pozwala zmienić kształt zdrowych zębów pacjenta i pozbyć się przebarwień, a jej efekt jest czasowy.
Na czym polega bonding zębów?
Bonding zębów Warszawa należy do popularnych metod odbudowy uśmiechu, który polega na pokryciu zęba cienką warstwą kompozytu wykonanego ze specjalnej żywicy. W rezultacie zabiegu zęby zyskują ładny kształt, a przy tym delikatnie usuwane są ich nieestetyczne przebarwienia. Niesamowite, naturalne efekty widoczne są natychmiast, dlatego już po jednej wizycie stomatologicznej uśmiech zyskać może spektakularny kolor i świeży wygląd.
Odbudowa zębów pacjenta metodą bondingu obejmuje kilka etapów, a czas zabiegu uzależniony jest od rodzaju wykonywanej korekty oraz doświadczenia stomatologa. Cała procedura jest w pełni bezbolesna, dlatego można ją przeprowadzać bez zastosowania znieczulenia. Ogromnym atutem tej metody jest natychmiastowa poprawa wyglądu zdrowego uzębienia, które staje się równe, zyskuje ładny kształt oraz jednolity koloryt. Materiał stosowany podczas zabiegu jest dopasowywany odcieniem do pozostałych zębów przez co efekt jest bardzo naturalny.
Z jakimi problemami radzi sobie bonding zębów?
W stomatologii bonding zębów wykorzystywany jest w przypadku niewielkich ubytków na zębach. Metoda ta pomaga bowiem delikatnie odbudować zniekształcone lub złamane korony zdrowego zęba. Pozwala również na ekspresowe zaradzenie nierównościom, np. gdy jeden ząb jest krótszy od pozostałych lub pojawiły się na nim pęknięcia. Stosując bonding zębów możemy z powodzeniem maskować ukruszenia lub złamania naturalnych zębów pacjenta z wykorzystaniem żywicy kompozytowej.
Działanie bondingu to również doskonały patent na pozbycie się przebarwień zęba. Nakładana na zęby żywica delikatnie wyrównuje kolor i neutralizuje przebarwienia. Wykorzystanie bondingu zębów pomaga także zmniejszyć lub usunąć nieestetyczne szpary przestrzenie między zębami, w tym diastemę.
Czy bonding zębów jest dla każdego?
W stomatologii bonding zębów wykorzystywany jest w przypadku niewielkich ubytków na zdrowych zębach pacjenta. Metoda ta pomaga bowiem delikatnie odbudować zniekształcone lub złamane korony zęba. Pozwala również na ekspresowe zaradzenie nierównościom, np. gdy jeden ząb jest krótszy od pozostałych lub pojawiły się na nim pęknięcia. Stosując bonding zębów możemy z powodzeniem maskować ukruszenia lub złamania zębów z wykorzystaniem żywicy kompozytowej o naturalnym kolorze.
Działanie bondingu to również doskonały patent na pozbycie się przebarwień zęba. Nakładana na żeby żywica delikatnie wyrównuje koloryt i neutralizuje przebarwienia. Wykorzystanie bondingu pomaga także zmniejszyć lub usunąć nieestetyczne szpary między zębami, w tym diastemę.
Odpowiednio przeprowadzony bonding to sposób, aby poprawić wygląd i kolor zdrowych zębów i tym samym bardziej polubić swój uśmiech. Do zalet tej metody należy na pewno brak konieczności szlifowania uzębienia. Cały proces odbudowy i usuwania przebarwień odbywa się na powierzchni szkliwa pacjenta, a zabieg odbywa się bez wcześniejszej ingerencji w jego naturalną strukturę. Dla wielu ważna jest również bezbolesność. Bonding można wykonać nawet w czasie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym, a jego przebieg nie wymaga stosowania znieczulenia miejscowego.
Lekarze wykonujący Bonding zębów
Anna Pensiek – Dowiedz się więcej
Przykładowe wykonanie bondingu zębów.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania bondingu zębów?
Uzupełnianie braków w uzębieniu metodą bondingu zaleca się, kiedy problemy dotyczą wyglądu czy koloru pojedynczych zdrowych zębów. Należy pamiętać jednak, że istnieją pewne przeciwwskazania do wzdrożenia takiego leczenia. Należą do nich przede wszystkim niewyleczone stany zapalne i infekcje w okolicach jamy ustnej, przewlekłe choroby dziąseł, podniebienia i przyzębia, a także ubytki próchnicowe na powierzchni naturalnego uzębienia.
Oprócz tego leczenia przebarwień i odbudowy struktur nie można przeprowadzić, jeśli u pacjenta występują takie problemy, jak bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie i ścieranie szkliwa, a także nieprawidłowy zgryz. Przed przystąpieniem do bondingu należy przede wszystkim w razie konieczności wykonać w gabinecie stomatologicznym wypełnienia oraz usunąć kamień i osad nazębny. Trwałość licówki kompozytowej będzie w dużej mierze zależała od higieny jamy ustnej i powierzchni szkliwa zarówno przed zabiegiem, jak i po nim.
Ile kosztuje bonding zębów?
Metoda uzupełniania ubytków z wykorzystaniem żywicy kompozytowej jest tańsza od licówek ceramicznych czy implantów, a do tego wymaga tylko jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dodatkowo leczenie takie można przeprowadzić bez użycia znieczulenia miejscowego. Koszt odbudowy zdrowych zębów zależny jest od wielu czynników, takich jak stopień zaawansowania problemów i przebarwień, liczba potrzebnych licówek kompozytowych oraz stanu zdrowia naturalnego uzębienia pacjenta przed wykonaniem zabiegu. Dlatego właśnie kliniki dentystyczne zazwyczaj podają zakres cen.
Ile zatem kosztuje bonding zębów? W Warszawie opłata za jeden waha się od 350 do nawet 1500 złotych. Średnio należy przygotować się na wydatek rzędu 700–800 złotych. Warto przy tym pamiętać, aby zebrać jak najwięcej informacji o lekarzu, który ma przeprowadzić leczenie. Chociaż nie należy szukać oszczędności na wyglądzie i kolorze naturalnych zębów i przede wszystkim ich zdrowiu, wygórowana stawka wcale nie musi świadczyć o najlepszej jakości usług danej kliniki.
Jak przebiega bonding zębów
Pierwszym etapem zabiegu jest pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń i przebarwień z powierzchni uzębienia – to warunek konieczny, aby móc przejść do właściwych działań. Bonding wykonuje się bowiem wyłącznie na całkowicie zdrowych zębach – wszelkie choroby i uszkodzenia mogą przełożyć się na niepełne czy niepożądane rezultaty. W razie potrzeby niezbędna jest więc wcześniejsza odbudowa tkanek w jamie ustnej pacjenta. Dopiero wówczas można przejść do zabiegu, którego cel to uzyskanie ich naturalnego koloru.
W trakcie działań dentysta posługuje się odpowiednio dobranymi materiałami – żywicą kompozytową i właściwym kompozytem – nanosząc je na struktury uzębienia, tak aby idealnie przylegały do koron i tworzyły jedną powierzchnię z tkankami twardymi. Przeprowadzenie tych czynności na zdrowych zębach pacjenta, które przeszły odbudowę, może pozwolić na usunięcie przebarwień i ułatwić odzyskanie ich naturalnego koloru.
Jak przebiega zabieg bondingu zębów
Cała procedura, której cel to brak przebarwień zębów i ich naturalny, zdrowy kolor po odbudowie, może zostać przeprowadzona w trakcie jednej wizyty. Czas trwania zależy od indywidulanego stanu tkanek pacjenta, jednak wprawny i doświadczony stomatolog potrafi zakończyć całą procedurę w ciągu jednej godziny.
Jak się przygotować do całej procedury? W tym zakresie wszystko należy do stomatologa, który w razie potrzeby powinien najpierw zlecić odbudowę, usunięcie przebarwień i oczyszczanie zębów pacjenta. Uzyskanie naturalnego koloru w ramach bondingu nie wymaga natomiast spełnienia żadnych indywidualnych przygotowań – wystarczy się umówić na wizytę i być zdrowym, aby poddać się zabiegowi, który odbywa się bez znieczulenia.
Bonding zębów – FAQ
W jakim celu wykonuje się bonding zębów?
Założeniem tego zabiegu jest zarówno odbudowa, jak i poprawa estetyki powierzchni naturalnych zębów pacjenta, włącznie z dostosowaniem ich odcienia w razie ewentualnych przebarwień. W jego rezultacie możliwa jest modyfikacja kształtu uzębienia.
Jak przebiega bonding zębów?
W ramach czynności wykonywanych przez dentystę na powierzchnię zdrowych zębów nakłada się transparentną, bardzo cienką powłokę (licówki kompozytowe), której zadanie polega na ich kształtowaniu i oczyszczaniu z przebarwień, tak aby uzyskać jednolity odcień.
Po jakim czasie widoczne są rezultaty zabiegu?
Tym, co wyróżnia bonding, są natychmiastowe efekty odbudowy i poprawy naturalnego koloru zdrowych zębów – pacjenci zauważają je już po pierwszej wizycie w naszym gabinecie stomatologicznym, jednak cała procedura może trwać dłużej i obejmować kilka spotkań.
Czy znieczulenie jest niezbędne?
Nie – co więcej, jest ono niestosowane z uwagi na bezbolesność zabiegu.
Bonding zębów – najczęściej zadawane pytania
Co decyduje o popularności bondingu wśród pacjentów?
Jednym z aspektów, który może przemawiać za wyborem właśnie tej metody, są kwestie finansowe. Zabieg z użyciem powłok kompozytowych jest bowiem tańszy niż założenie licówek porcelanowych, podczas gdy efekty takie jak usunięcie przebarwień, ujednolicony odcień i kolor zdrowego zęba pacjenta czy powierzchnia pozbawiona niewielkich ubytków są widoczne od razu po zakończeniu pracy dentysty. Kolejny czynnik to odwracalność rezultatów, która staje się możliwa z uwagi na brak wpływu na strukturę uzębienia.
Czy bonding jest stosowany w przypadku poważnych ubytków?
Nie – tę metodę poleca się głównie w razie niewielkich braków.
Czym się różni ten zabieg od zastosowania licówek porcelanowych?
Choć obie procedury stomatologiczne mają na celu odbudowę i ujednolicenie koloru i odcienia powierzchni zdrowych zębów pacjenta, to występują pomiędzy nimi pewne różnice. Otóż w przypadku bondingu ingerencja w struktury jamy ustnej jest mniejsza – na tyle niewielka, że istnieje możliwość powrotu do stanu sprzed zabiegu. Licówki porcelanowe są natomiast trwalsze od kompozytowych, choć zarazem ich założenie wiąże się z przeprowadzeniem dłuższych zabiegów o większej inwazyjności.
Sprawdź również nasze artykuły blogowe: Ile kosztuje bonding zębów w klinice dentystycznej? | Droga do pięknego uśmiechu – czyli jakie zabiegi stomatologiczne można wykonać