Czy w ciąży można leczyć zęby? Dowiedz się, jak wówczas można ułożyć plan wizyt u dentysty. Przeczytaj o zabiegach, które można wtedy wykonać. Dowiedz się, dlaczego warto zadbać o stan uzębienia spodziewając się dziecka.
Ciąża wymaga szczególnej troski, zarówno o zdrowie matki, jak i dziecka. Dlatego trzeba w tym czasie dążyć w miarę możliwości do wyleczenia ewentualnych chorób zębów jeśli się pojawią. Na jakie leczenie stomatologiczne możesz sobie w tym czasie pozwolić? Które zabiegi z zakresu profilaktyki są wówczas dopuszczalne? Przeczytaj nasz artykuł!
Czy w ciąży można leczyć zęby?
Wiele pacjentek narzeka, że w okresie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka, nabawiło się różnych problemów z uzębieniem. Lepiej więc w oczekiwaniu na rozwiązanie zadbać o zęby. Leczenie kanałowe lub inne stomatologiczne, jak i zabiegi typu usuwanie kamienia nazębnego itp., są możliwe. Burza hormonów, która ma miejsce w okresie spodziewania się dziecka powoduje osłabianie m.in. przyzębia, rozpulchnienie dziąseł. Tego typu sytuacje z kolei mogą indukować powstanie stanu zapalnego.
Nudności i wymioty, jakie trapią ciężarne w pierwszym trymestrze ciąży, wiążą się uszkodzeniem szkliwa zębów oraz nasileniem próchnicy. Ponadto w jamie ustnej dochodzi do różnych zmian czynnościowych. Jedną z nich jest zwiększone wydzielanie śliny, której odczyn staje się kwaśny.
Pierwsze trzy miesiące ciąży są szczególnie ważne w rozwoju płodu i dla utrzymania ciąży. Z tych względów część zabiegów stomatologicznych jest więc niewskazana. Natomiast dla rutynowego leczenia stomatologicznego najbardziej odpowiedni jest okres od 14. do 26. tygodnia.
Plan wizyt u dentysty w czasie ciąży
Dobrze jest, żebyś zaplanowała sobie np. co najmniej 3 wizyty w gabinecie:
- na początku ciąży,
- w drugim trymestrze,
- przed rozwiązaniem.
W ten sposób dentysta będzie miał szansę w pełni skontrolować stan Twojego uzębienia i jeśli zajdzie taka konieczność np. zatruje ząb czy podda go leczeniu stomatologicznemu.
Oprócz tego ważna jest codzienna higiena jamy ustnej.
Usuwanie kamienia nazębnego i inne zabiegi
Nie wszystkie czynności podejmowane przez stomatologa stanowią zagrożenie dla płodu. Zdecyduj się więc np. na:
- usuwanie kamienia nazębnego poprzez piaskowanie lub skaling,
- fluoryzację zębów.
To zabiegi, które najlepiej wykonać w drugim trymestrze. Profilaktyka stomatologiczna w czasie ciąży ma bardzo istotne znaczenie i może pomóc uniknąć stanów zapalnych. A np. kamień nazębny – czyli twarde złogi o żółtawym kolorze, gromadzące się na powierzchni zębów – ma w swoim składzie m.in.:
- bakterie,
- resztki pokarmów,
- związki mineralne (fosforu i wapnia),
- substancje znajdujące się w ślinie.
Usunięcie nieestetycznego nalotu można wykonać różnymi metodami, a jedną z nich jest np. skaling, który zazwyczaj zakończony jest polerowaniem. Szkliwo zostaje dodatkowo wygładzone i pokryte ochronną pastą.
Jednak co zrobić, kiedy nagle pojawią się różne choroby zębów wymagające interwencji specjalisty i konieczne będzie np. leczenie kanałowe? W tym przypadku również istnieją pewne rozwiązania!
Leczenie kanałowe zęba w ciąży
Zbyt długie odwlekanie rozwiązania problemu bolącego uzębienia może przyczynić się do pogłębienia stanu zapalnego nie tylko obrębie miazgi, ale i przenieść na pozostałe tkanki lub nawet cały organizm. Jeśli zachodzi taka konieczność, a nie ma innych przeciwwskazań, możesz zostać poddana leczeniu kanałowemu zęba.
Do diagnozy wykorzystuje się wówczas zdjęcie rentgenowskie, które pozwala lekarzowi ocenić kształt i liczbę kanałów. Na tej podstawie dobiera on odpowiednie narzędzia, aby zminimalizować wystąpienie powikłań. U kobiet w ciąży nie wykonuje się RTG, chyba że wymaga tego konkretna sytuacja.
Gdy pojawi się potrzeba leczenia kanałowego lekarz może też bez zdjęcia oczyścić kanały i zabezpieczyć je wypełnieniem tymczasowym, abyś zachowała ząb. Natomiast zabieg dokończy już po porodzie i wtedy wykona kontrolne RTG. Można je bowiem robić u mam karmiących.
Jeśli natomiast chodzi o znieczulenie, stomatolog dobierze właściwy środek.
Warto nie rezygnować z leczenia zębów w ciąży!
W związku z tym, że ciąża nie sprzyja kondycji uzębienia, jeśli ją planujesz, zadbaj o nie wcześniej. Gdy już spodziewasz się dziecka, nie rezygnuj z leczenia kanałowego lub innego zabiegu stomatologicznego jeśli nie ma do tego przeciwwskazań. Usuwanie kamienia nazębnego jest również formą profilaktyki. W ten sposób zadbasz we właściwym momencie o zdrowie zębów.