- Obniżenie wysokości zwarcia najczęściej jest efektem braków w uzębieniu lub starcia wypełnień. Nieprawidłowość ta może być także spowodowana przez bruksizm, czyli zgrzytanie zębów. Co zrobić aby zatrzymać dalszy proces niszczenia i uniknąć niepotrzebnych dolegliwości? Jak wygląda rekonstrukcja? Przedstawiamy najczęstsze przyczyny problemu oraz sposoby leczenia ortodontycznego i protetycznego, które pomagają cofnąć zmiany. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego może Ci być potrzebna odbudowa.
- Czym są spowodowane zaburzenia zwarcia?
- Jakie zaburzenia może powodować obniżenie zwarcia?
- Jak wygląda odbudowa zwarcia?
- Rekonstrukcja zwarcia sposobem na poprawę wyglądu i samopoczucia
Obniżenie wysokości zwarcia najczęściej jest efektem braków w uzębieniu lub starcia wypełnień. Nieprawidłowość ta może być także spowodowana przez bruksizm, czyli zgrzytanie zębów. Co zrobić aby zatrzymać dalszy proces niszczenia i uniknąć niepotrzebnych dolegliwości? Jak wygląda rekonstrukcja? Przedstawiamy najczęstsze przyczyny problemu oraz sposoby leczenia ortodontycznego i protetycznego, które pomagają cofnąć zmiany. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego może Ci być potrzebna odbudowa.
Czym są spowodowane zaburzenia zwarcia?
Zaburzenia pomiędzy zębami górnymi i dolnymi wywołują wiele nieprzyjemnych dolegliwości, które w stomatologii określane są jako tzw. choroba okluzyjna. Dalszy proces niszczenia wpływa nie tylko na pogarszający się wygląd uśmiechu. Konsekwencje nieprawidłowości w jamie ustnej przekładają się na ogólny stan zdrowotny i mogą stać się przyczyną wielu dolegliwości, dlatego nie warto lekceważyć pierwszych symptomów.
Do najczęstszych przyczyn obniżenia wysokości zwarciowej należą:
- duże starcia – mogą być spowodowane przez zgrzytanie zębów i tendencję do ich zaciskania. Nieleczony bruksizm zawsze odbija się na kondycji zgryzu,
- braki w uzębieniu bocznym – warto starać się uzupełniać je niedługo po ekstrakcji, ponieważ brak zębów powoduje przechylanie się i przesunięcie pozostałych,
- wady zgryzu – ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie wrodzonych nieprawidłowości. W leczeniu ortodontycznym najlepsze efekty uzyskuje się u dzieci i osób młodych, u których problem jeszcze się nie utrwalił,
- wcześniejsze zabiegi dentystyczne – niebezpieczne są słabej jakości materiały, które szybko się ścierają.
Jakie zaburzenia może powodować obniżenie zwarcia?
Warto uświadomić sobie, że jest to nie tylko typowy defekt estetyczny, ale i poważny problem zdrowotny. Już braki pojedynczych zębów bocznych prowadzą do tworzenia się szpar i wychylenia się pozostałych. Efektem stają się wady zgryzu i nieprawidłowa praca stawów skroniowo-żuchwowych.
U pacjentów może dojść m.in. do pojawienia się:
- bólów głowy, uszu lub szczęki,
- niedokładnego przeżuwania pokarmów,
- wad wymowy,
- nieprzyjemnych trzasków podczas ziewania.
Choroba okluzyjna wiąże się często ze złym żuciem. To może wywoływać bóle brzucha, wzdęcia oraz inne problemy ze strony układu pokarmowego. Rekonstrukcja zwarcia pomaga również rozluźnić mięśnie, co zapobiega przeciążeniom i niekontrolowanemu zaciskaniu szczęk, które pogłębia proces niszczenia. Podjęcie szybkiej reakcji i dobór odpowiedniej metody odbudowy są bardzo ważne aby nie dochodziło do dalszego ścierania.
Jak wygląda odbudowa zwarcia?
W stomatologii wykorzystuje się różne techniki pozwalające odbudować zniszczone zęby i odtworzyć właściwą wysokość koron. Często protetykę łączy się z leczeniem ortodontycznym. Pierwszym krokiem jest zawsze analiza stanu faktycznego i diagnostyka przyczyn. Dopiero na tej podstawie specjalista rozpisuje dalszy plan postępowania.
W przypadku, gdy podłożem zmian jest zgrzytanie zębów i ich zaciskanie, należy nosić szynę relaksacyjną. Jest to twarda nakładka z akrylu, którą zakłada się na górną i dolną szczękę (najczęściej na noc lub w sytuacjach stresowych). Ortodonta musi zrobić indywidualny wycisk i dokonać pomiaru twarzowego. Dopiero na podstawie uzyskanych danych można wykonać indywidualną szynę dla pacjenta. Pozwala ona rozklinować powierzchnię zębów i chroni je przed dalszym ścieraniem. Dodatkowo odciąża staw skroniowo-żuchwowy i napięcie mięśni w jamie ustnej, co niweluje bóle głowy często towarzyszące chorobie okluzyjnej.
Utracone lub zniszczone zęby mogą zostać odbudowane z wykorzystaniem:
- nakładek,
- flow injection
- wypełnień kompozytowych,
- mostów,
- koron,
- protez szkieletowych,
- implantów.
Rekonstrukcja zwarcia sposobem na poprawę wyglądu i samopoczucia
Diagnostyka problemu i rekonstrukcja zwarcia pozwala zapobiec dalszemu procesowi niszczenia zębów. Ważne jest, aby uchronić je przed ścieraniem i przesunięciami oraz przed pogłębianiem się wad zgryzu. Podejrzewasz, że możesz mieć podobny problem? Pomyśl o udaniu się na konsultację do gabinetu stomatologicznego. Specjalista dokona szczegółowej analizy stanu Twojej jamy ustnej. Następnie ułoży plan leczenia ortodontycznego i protetycznego dopasowany do stopnia degradacji tkanek oraz indywidualnych predyspozycji.
Autor: lekarz protetyk Anna Pensiek