Próchnica zębów
Jednym z częściej spotykanych problemów dentystycznych jest próchnica zębów. Ta powszechnie występująca choroba polega na demineralizacji szkliwa oraz rozpadzie twardych tkanek zębiny. Jej przyczyną są mikroorganizmy bytujące na płytce nazębnej i w jamie ustnej, które namnażają się na jej całej powierzchni wskutek nieprzestrzegania odpowiedniej higieny, zaniedbywania szczotkowania oraz zbyt dużej ilości cukrów w diecie. W zapobieganiu i leczeniu tego schorzenia wykorzystuje się różne metody, których celem jest usunięcie zmian próchnicowych i uchronienie uzębienia przed całkowitym zniszczeniem.
Skąd bierze się próchnica?
Niewłaściwa higiena, zapominanie o szczotkowaniu zębów, nadmierne spożywanie produktów bogatych w cukier, uwarunkowania genetyczne – to najczęstsze powody próchnicy, która atakuje nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Za jej rozwój odpowiedzialne są przede wszystkim bakterie próchnicotwórcze w płytce nazębnej, które prowadzą do obniżania się pH w jamie ustnej i rozpuszczania powierzchni szkliwa. Odpowiednie leczenie i zapobieganie tej przypadłości nie powinno być bagatelizowane, ponieważ konsekwencją zaniedbanej choroby mogą być trudności z przeżuwaniem pokarmów, zaburzenia mowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a nawet utrata uzębienia.
Jak przeciwdziałać rozwojowi próchnicy?
By wykryć zmiany próchnicowe na wczesnym etapie, bardzo ważne jest nie tylko samodzielne sprawdzanie stanu uzębienia w czasie szczotkowania i innych zabiegów związanych z usuwaniem płytki nazębnej i dbaniem o higienę jamy ustnej, ale i systematyczne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. Pełna diagnostyka cyfrowa może pomóc w zlokalizowaniu nawet niewielkich ubytków na powierzchni szkliwa. W początkowym stadium leczenie próchnicy zębów nie jest skomplikowane i polega na zastosowaniu odpowiedniego preparatu wspomagającego remineralizację szkliwa, który zapobiega rozwojowi przypadłości.
W zapobieganiu występowania tak powszechnej choroby, jaką jest próchnica, bardzo ważne znaczenie ma odpowiednia higiena jamy ustnej oraz przestrzeganie zasad zdrowego żywienia. Szczególnie istotne jest szczotkowanie powierzchni zębów dwa razy dziennie w celu usunięcia płytki nazębnej oraz unikanie podjadania między posiłkami. Dieta powinna uwzględniać niesłodzone produkty mleczne, świeże warzywa i owoce, a także ryby morskie. By uniknąć kosztownego leczenia, w jadłospisie nie powinno brakować wapnia, fosforu, witaminy D oraz fluoru.
Zapobieganie płytce nazębnej i próchnicy
Na powierzchni zęba tworzy się bezbarwna i lepka warstwa składająca się głównie z bakterii oraz węglowodanów, która z czasem może prowadzić do powstawania ubytków próchniczych. Zapobieganie płytce nazębnej jest podobne, jak przy próchnicy i wiąże się z koniecznością przestrzegania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jeśli nie będzie ona regularnie usuwana z pomocą szczoteczki oraz nici dentystycznej może przekształcić się w kamień, ulegając mineralizacji. Należy też pamiętać o regularnym odkamienianiu uzębienia w gabinecie stomatologicznym, najlepiej raz do roku.
Odpowiednia higiena jamy ustnej
W celu zminimalizowania płytki bakteryjnej na powierzchni zębów i zapobiegania próchnicy zalecana jest odpowiednia higiena jamy ustnej, na którą warto poświęcić nieco czasu każdego dnia. Dzięki temu można w przyszłości zmniejszyć ryzyko powstania ubytków próchniczych, czy nawet braków w obrębie uzębienia. Do najważniejszych czynności, jakie warto wykonywać, należy:
- szczotkowanie całej powierzchni zębów 2 razy dziennie przez 2 minuty z użyciem odpowiedniej szczoteczki z miękkim włosiem, a także pasty zalecanej w profilaktyce próchnicy,
- czyszczenie języka w celu zapobiegania rozwojowi bakterii, usuwając resztki pokarmowe, korzystając ze specjalnych skrobaczek/czyścików,
- stosowanie raz dziennie nici dentystycznych w przerwach pomiędzy zębami, w których gromadzi się płytka nazębna,
- płukanie ust specjalnym płynem do higieny jamy ustnej, który odświeża oddech i zwalcza bakterie.
- rezygnacja ze szkodliwych nawyków, takich jak palenie wyrobów tytoniowych, picie słodzonych napojów gazowanych czy spożywanie dużych ilości słodyczy
Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów |
Nadwrażliwość zębów |
Krwawiące dziąsła |
Uszkodzony aparat ortodontyczny |
Nieprzyjemny zapach z ust