Protetyka stomatologiczna, Korony, Licówki, przebudowa zwarcia – Warszawa Bielany, Żoliborz

Protetyka stomatologiczna w gabincie stomatologicznym

Braki w uzębieniu nie tylko wpływają negatywnie na estetykę uśmiechu, ale też powodują dyskomfort podczas jedzenia. W dodatku brak stosownego uzupełnienia w dłuższej perspektywie może prowadzić do poważniejszych wad zgryzu czy innych zmian patologicznych. Działania w zakresie protetyki stomatologicznej w Warszawie to pomoc dla osób, które szukają rozwiązania swoich problemów. Oferta protetyki stomatologicznej z Bielan i Żoliborza jest skierowana do tych, którzy utracili zęby w wyniku urazów mechanicznych lub chorób. Nasz doświadczony zespół lekarzy dentystów protetyków zajmuje się odbudową zębów oraz utraconych tkanek uzębienia w taki sposób, aby uśmiech był pełny i estetyczny. Pacjenci odwiedzający klinikę stomatologiczną są obejmowani kompleksową opieką – od konsultacji, przez dobór rodzaju uzupełnienia, koron, licówek, aż po ich założenie i późniejszą kontrolę.

Protetyka dentystyczna Warszawa

Korony porcelanowe w Warszawie?

Poszukiwania protetyka dobrze jest zacząć od swojej dzielnicy. W zasięgu mieszkańców Bielan i Żoliborza mieści się nasz gabinet stomatologiczny, w którym oferujemy pomoc w zakresie protetyki dentystycznej w Warszawie. Klinika stomatologiczna to miejsce, gdzie świadczone są nowoczesne usługi.

Oferujemy różne rodzaje uzupełnień, jakimi dysponuje współczesna medycyna. W zależności od wielkości ubytków, rodzaju zębów i oczekiwań pacjenta możemy zaproponować odpowiedni produkt w zakresie:

 • koron protetycznych
 • endokoron,
 • onlay, inlay,
 • licówek,
 • mostów,
 • protez szkieletowych,
 • implantoprotetyki.

Korony występują na podbudowie z metalu oraz na podbudowie z cyrkonu.  Wszystkie powstają z nowoczesnych komponentów, bezpiecznych dla zdrowia, których organizm nie odrzuca jako ciał obcych. Dlatego po wizycie u protetyka w Warszawie na Bielanach będziesz mógł cieszyć się dobrym samopoczuciem, bez uczucia dyskomfortu. Oprócz badania jamy ustnej i dopasowywania oraz stworzenia uzupełnień, oferujemy też inne usługi zakresu protetyki, w tym naprawy protez.

W celu umówienia wizyty u dentysty w Warszawie, umów wizytę on-line  lub umów się na wizytę telefonicznie, mailowo lub odwiedź nas osobiście. Zapraszamy.

Protetyka zębów Warszawa

Korony protetyczne

Korony zębów to uzupełnienia wykonywane w przypadku dużego zniszczenia korony zęba w wyniku m.in. procesu próchnicowego, urazu, złej diety lub wad rozwojowych tkanek zęba. Dzięki nowoczesnym materiałom i utalentowanym technikom korona może idealnie odtworzyć własny ząb pacjenta. Aby wykonać koronę, podobnie jak każde inne uzupełnienie protetyczne potrzebna jest kwalifikacja do takiego zabiegu. Podczas wizyty konsultacyjnej czy badania stomatologicznego lekarz oceni, czy dany ząb może zostać zaopatrzony koroną. Jeśli tak, ząb zostaje odpowiednio oszlifowany, pobrane zostają cyfrowe skany, które następnie trafiają do cyfrowego laboratorium protetycznego. Ponieważ korona musi idealnie pasować do reszty uzębienia,  oprogramowanie skanera wykonuje szereg pomiarów, rejestrujemy zgryz pacjenta aby efekt końcowy był idealny. Kolor korony zostaje dobrany z pomocą specjalnego kolornika. Pracownia protetyczna wykonuje koronę na modelu z zaawansowanej technologicznie drukarki 3D. Czas oczekiwania na gotowe uzupełnienie to ok. tydzień. Na ten okres, na oszlifowany ząb lekarz przygotowuje koronę tymczasową. Ta korona ma za zadanie ochronić oszlifowane tkanki, zabezpieczyć miejsce na koronę docelową i ułatwić gojenie dziąsła. Korony tymczasowe cementujemy na tymczasowe cementy tak, by jak najłatwiej je usunąć nie uszkadzając oszlifowanego filaru. Korona ostateczna zostaje trwale zacementowania po jej akceptacji przez pacjenta, zarówno pod względem wyglądu jak i dopasowania do zgryzu. O okoronowany ząb należy dbać jak o pozostałe zęby. Należy również pamiętać, że żadna korona nie uchroni przed próchnicą, a regularne wizyty w gabinecie dentystycznym pomogą zadbać o zdrowie całego uzębienia.

Do różnych sytuacji w jamie ustnej możemy zaproponować różne rodzaje koron. Korony lane, to korony w całości wykonane ze stopów metali, również złota. Nie są one estetyczne, ale korony na złocie mają tę niewątpliwą zaletę, że mają właściwości mechaniczne podobne do naturalnych tkanek zęba, a zawartość złota działa dodatkowo antybakteryjnie. Korony lane licowane to korony na podbudowie metalowej zazwyczaj olicowane porcelaną, coraz rzadziej kompozytem lub akrylem. Kolor porcelany dobierany jest do uzębienia pacjenta. Metalowa czapeczka wykonana jest ze stopów bezniklowych lub złota, aby zminimalizować ryzyko alergii i zwiększyć walory estetyczne korony. W przednim odcinku uzębienia, widocznym w uśmiechu oraz u pacjentów, dla których efekt estetyczny jest na pierwszym miejscu sprawdzą się korony na cyrkonie (podbudowa metalowa zostaje tu zastąpiona białą lub w kolorze zbliżonym do koloru zęba) lub pełnoceramiczne (w całości wykonane z porcelany). Wybór rodzaju korony zależy w dużej mierze od warunków panujących u danego pacjenta, od jego ewentualnych schorzeń, nawyków, diety, stanu pozostałych zębów. Najlepszego wyboru pomoże dokonać lekarz protetyk.

Anna Pensiek dentysta protetyk Żoliborz Warszawa

Licówki porcelanowe:

Licówki porcelanowe to uzupełnienia minimalnie inwazyjne, pozwalające na zmianę kształtu, koloru, odbudowę właściwej długości korony zęba, czy zamknięcie nieestetycznych szpar. Licówka to „płatek” porcelany przyklejany z pomocą specjalnych cementów do powierzchni licowej zęba. Szlifowanie zębów pod licówki jest niewielkie, a w niektórych przypadkach można się bez niego obyć. To, czy ząb nadaje się pod licówkę porcelanową oceni lekarz. Ząb kwalifikowany do zabiegu pokrycia licówką porcelanową nie może posiadać ubytków, czy dużych wypełnień, a warunki zgryzowe muszą umożliwiać długoczasowe utrzymanie uzupełnienia. Postępowanie jest podobne jak w przypadku koron protetycznych. Ząb zostaje przygotowany, pobrane są wyciski, a zęby własne zostają zabezpieczone na czas wykonania licówek w pracowni.

Mosty adhezyjne:

Mosty adhezyjne pozwalają minimalnie inwazyjnie uzupełnić brak utraconego zęba. Jest to rozwiązanie, które nie wymaga dużego szlifowania zębów sąsiadujących z luką i może być traktowane jako długoczasowe przy odpowiednich warunkach zgryzowych i dobrej higienie. Zazwyczaj mostem adhezyjnym uzupełniamy brak 1 zęba. Utrzymanie mostu stanowią specjalne „łapki”, które są podklejane do sąsiednich zębów lub wklejane w istniejące już w nich ubytki. Most adhezyjnym może się sprawdzić np. jako estetyczne uzupełnienie braku w odcinku przednim na czas wgajania implantu lub w przypadku młodych pacjentów z wrodzonym brakiem zawiązków, po leczeniu ortodontycznym, u których implantacja zostaje odroczona z uwagi na wiek.

Protetyka stomatologiczna Warszawa

Wkłady, nakłady, endokorony:

Uzupełnienia protetyczne typu inlay, onlay, overlay, czyli inaczej wkłady, nakłady, są rekomendowane wszędzie tam, gdzie jest jeszcze za wcześnie na pełną koronę, ale jednocześnie ubytek tkanek jest na tyle duży, że zwykle wypełnienie nie wystarczy. Wkład, nakład, czy endokoronę odróżnia wielkość, nakład obejmuje swoim zakresem brzegi ścian zęba, a endokorona wykonywana jest w zębie leczonym endodontycznie. Uzupełnienie ma za zadanie odtworzyć utracone tkanki korony i jednocześnie zminimalizować ryzyko złamania cienkich ścianek ubytku. Wykonujemy je z kompozytu lub porcelany, rzadziej są to uzupełnienia lane, czyli ze stopów metali. Postępowanie jest 2-wizytowe. Na pierwszej wizycie lekarz opracowuje ząb i pobiera wyciski, na kolejnej oddaje pracę cementując ją na stałe w zębie.

Protezy ruchome:

Protezy ruchome osiadające częściowe i całkowite akrylowe uzupełniają braki w uzębieniu docelowo lub tymczasowo przed zabiegami implantacyjnymi. Ich wykonanie wymaga zazwyczaj kilku wizyt, a w okresie adaptacji do nowych protez może zaistnieć konieczność korekt. Są to protezy osiadające, co oznacza, że siły żucia są przez. Je przenoszone bezpośrednio na błonę śluzową i kość pacjenta i mogą powodować jej szybszy zanik, a co za tym idzie konieczność szybszej wymiany uzupełnień lub ich podścielenia. Protezy ruchome szkieletowe i szynoprotezy uzupełniają częściowe braki zębowe. Posiadają metalową konstrukcję, na której są osadzone sztuczne, kompozytowe lub akrylowe zęby. W trakcie użytkowania poprzez swoją metalową konstrukcję przenoszą siły żucia na pozostałe zęby, co zmniejsza zanik bezzębnego wyrostka. Na zębach własnych utrzymują je indywidualnie projektowane klamry lub specjalne zamki precyzyjne zamontowane dla lepszego efektu estetycznego w koronach protetycznych osadzonych na zębach własnych pacjenta.

Protetyka Stomatologiczna Warszawa – Cennik

UsługaCena
Konsultacja200 zł
Korona pełnoceramiczna/na tlenku cyrkonu2500 zł
Wkład/nakład (inlay/onlay)/endokorona porcelanowe1800 zł
Licówka porcelanowa2500 zł
Proteza szkieletowa/szynoproteza2500 zł
Szyna relaksacyjna 800 zł
Flow injection - 1 łuk12000 zł
*prace na złocie – plus cena złota
**punktem protezy jest: płyta, ząb, klamra

Braki zębowe negatywnie wpływają na żucie, powodują zaburzenia mowy, a także pogarszają wygląd rysów twarzy. Oprócz tego bywają także przyczyną wad zgryzu, chorób przyzębia oraz innych problemów w obrębie jamy ustnej. Leczenie protetyczne może pozwolić na uzupełnienie zarówno pojedynczego ubytku w uzębieniu za pomocą na przykład korony ceramicznej na implancie, jak i pełną odbudowę wszystkich utraconych zębów. Konsultacja w pracowni protetycznej daje wiele możliwości korekty estetycznej, co może mieć wpływ na odpowiednie ukształtowanie się całej szczęki.

Jaki rodzaj uzupełnienia protetycznego wybrać dla siebie?

W teorii wyszczególnia się różne uzupełnienia protetyczne. W zależności od rodzaju problemu i potrzeb pacjenta lekarz stomatolog dobiera metodę leczenia. W naszej pracowni wykonujemy takie uzupełnienia, jak:

 • korony porcelanowe lub ceramiczne na tytanowym lub cyrkonowym implancie – znajdują zastosowanie w razie utraty pojedynczego zęba wskutek choroby czy wypadku; stanowią estetyczne, trwałe i wygodne rozwiązanie,
 • licówki, czyli cienkie płatki porcelany, które są przyklejane do opracowanego uprzednio szkliwa; pozwalają znacząco zmienić estetykę uśmiechu, są stosowane w przypadku zębów przebarwionych, odpornych na wybielanie, z wrodzonymi wadami szkliwa czy zniszczonych próchnicą,
 • mosty protetyczne, uznawane za jedną z najmniej inwazyjnych metod uzupełniania uzębienia,
 • uzupełnienia ruchome, tworzone indywidualnie na podstawie wycisku oraz zdjęcia protezy szkieletowej najczęściej w wypadku dużych braków lub całościowego bezzębia.

Leczenie schorzeń związanych z niewłaściwym układem szczęki

W naszej pracowni protetycznej wykonujemy nie tylko uzupełnienia, ale również szyny relaksacyjne, które mogą pomagać w leczeniu takich problemów, jak na przykład szczękościsk czy bruksizm. To ostatnie schorzenie polega na nawykowym, mimowolnym zaciskaniu szczęk lub zgrzytaniu, które skutkuje stopniowym ścieraniem się szkliwa, rozchwianiem zębów, przerostem mięśni w jamie ustnej, a nawet uszkodzeniem stawów żuchwy.

Objawy takich schorzeń jak bruksizm najczęściej pojawiają się nad ranem, dlatego pacjentom zmagającym się z tym problemem zaleca się spanie w odpowiedniej nakładce. Szynę relaksacyjną sporządza się z przezroczystego tworzywa akrylowego, miękkiego przy dziąsłach i twardszego na powierzchni żującej. Takie urządzenie może być w stanie zrelaksować mięśnie, zapobiegać ścieraniu się i wyłamywaniu zębów. Zazwyczaj wspomaga leczenie szczękościsku, jest więc dość często stosowane przez dentystów.

Jak prawidłowo dbać o protezę zębową?

Zakończone zgodnie z planem leczenie protetyczne wiąże się z koniecznością wdrożenia codziennych nawyków dbania o nową strukturę w jamie ustnej. To ważne z punktu widzenia zarówno jej higieny, jak i trwałości całej konstrukcji stomatologicznej. W takim razie, o czym pamiętać, aby mieć pewność prawidłowego użytkowania protezy szkieletowej opierającej się na powierzchniach żujących zębów pacjenta? Podstawową czynnością jest zdejmowanie na noc, ponieważ ciągła jej obecność w ustach może prowadzić do rozwoju zapalenia błony śluzowej i innych niepożądanych zmian. Gdzie ją przechowywać? Zaleca się w tym celu suche i szczelne etui, odradza się natomiast szklankę z wodą ze względu na ewentualną obecność mikroorganizmów.

Na zakończenie leczenia protetycznego stomatolog informuje także o konieczności precyzyjnego, codziennego czyszczenia, którego wymagają protezy szkieletowe zlokalizowane na powierzchniach żujących zębów pacjenta. Warto zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczone do tej czynności pasty i szczoteczkę pozwalającą na dotarcie nawet do najtrudniej dostępnych obszarów. Do utrzymania higieny stosuje się także kapsułki i proszki.

Higiena jamy ustnej i wizyty u stomatologa

Kończąc w klinice stomatologicznej leczenie protetyczne, należy mieć na uwadze utrzymanie higieny zarówno protezy szkieletowej, jak i powierzchni żujących zębów pacjenta. Powinno się je każdego dnia (najlepiej rano i wieczorem) czyścić, a także myć język i płukać usta przy użyciu płynów bądź samą wodą. Można ponadto rozważyć delikatne masowanie dziąseł z wykorzystaniem miękkiej szczoteczki, aby poprawić ich ukrwienie.

Zakończenie leczenia protetycznego nie oznacza, że jest to ostatnia wizyta w gabinecie dentystycznym. Aby mieć pewność, że tkanki w jamie ustnej i proteza szkieletowa znajdują się w odpowiednim stanie, należy wykonywać regularne przeglądy stomatologiczne, w trakcie których dentysta dokładnie sprawdzi wszystkie struktury, włącznie z powierzchniami żującymi zębów pacjenta.