Utrata zęba może się zdarzyć niezależnie od wieku. Czasem prowadzi do niej próchnica, a czasem paradontoza lub zwykły wypadek. Niekiedy pacjenci są zmuszeni usunąć nawet wszystkie zęby w łuku. Jak wypełnić takie braki w jamie ustnej? Z pomocą przychodzi protetyka stomatologiczna. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie rodzaje uzupełnień protetycznych oferują gabinety dentystyczne.
Uzupełnienia protetyczne – ruchome i stałe
Głównym zadaniem protetyki stomatologicznej jest przywracanie prawidłowej konstrukcji i czynności układu stomatognotycznego. Przez odbudowę ubytków korony zęba lub uzupełnienie większych braków w uzębieniu dziedzina ta przyczynia się do odzyskania komfortu podczas jedzenia i większej pewności siebie na co dzień. Rozwiązania oferowane w gabinetach dentystycznych dzieli się przede wszystkim na ruchome i stałe. Wybór odpowiedniej metody powinien być dostosowany do możliwości, potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.
Rodzaje protez ruchomych
Najtańsze, ale jednocześnie najmniej komfortowe w codziennym użytkowaniu są uzupełnienia protetyczne, których nie przytwierdza się na stałe. Oznacza to, że można je w każdej chwili wyjąć z ust. Zaliczamy do nich protezy ruchome:
- akrylowe,
- szkieletowe,
- overdenture.
Te pierwsze wykonuje się z głównie z akrylu. Ponieważ opierają się jedynie na błonie śluzowej, łatwo przemieszczają się w jamie ustnej i zmniejszają wydolność gryzienia oraz żucia. Można je stosować w przypadku całkowitego bezzębia lub przy pojedynczych brakach zębowych.
Protezy szkieletowe i overdenture opierają się na zębach lub implantach, a nie tylko na tkankach miękkich. W porównaniu z akrylowymi są stabilniejsze i zapewniają większą wydolność żucia. Są jednak zdecydowanie droższe.
Stałe uzupełnienia protetyczne – wkłady koronowe i korony
Alternatywą dla wspomnianych wyżej rozwiązań są uzupełnienia protetyczne przytwierdzane na stałe. Do tej grupy zaliczamy m.in. wkłady koronowe typu:
- inlay,
- onlay,
- overlay.
Stosuje się je w celu odbudowy ubytków korony zęba, kiedy zwykła plomba nie wystarcza. Wkłady te wykonuje się z:
- materiałów kompozytowych,
- porcelany,
- stopów metali nieszlachetnych,
- stopów metali szlachetnych.
Najlepszy efekt wizualny daje porcelana, ale to kompozyt ma twardość i ścieralność najbardziej zbliżoną do naturalnego uzębienia. Jego wadą jest to, że z czasem żółknie.
Kiedy uszkodzenie jest bardzo rozległe, zakłada się korony protetyczne, wykonywane z takich samych materiałów jak wkłady. Jest to jednak możliwe jedynie w sytuacji, gdy zniszczony ząb pacjenta wystaje ponad dziąsło przynajmniej na 2-3 mm. Oba te rodzaje uzupełnień protetycznych mają zastosowanie w przypadku konieczności odbudowy pojedynczych zębów.
Mosty protetyczne tradycyjne i adhezyjne
Kolejny rodzaj stałego uzupełnienia stanowią mosty protetyczne. Są to konstrukcje obejmujące przynajmniej trzy korony osadzone na specjalnie oszlifowanych zębach pacjenta lub na implantach.
Istnieje też mniej inwazyjna wersja – mosty adhezyjne. Przytwierdza się je do zębów sąsiadujących z luką bez konieczności silnego piłowania ich powierzchni. Mają jednak to ograniczenie, że można je stosować tylko w przypadku pojedynczego braku.
Licówki porcelanowe
Najmniej inwazyjne stałe uzupełnienie protetyczne licówki porcelanowe, czyli cienka warstwa porcelany naklejana na wargową część zębów. Żeby przygotować je do zabiegu, wystarczy nieznacznie spiłować szkliwo. Metody tej nie stosuje się w celu odbudowy ubytków korony, ale ze względów czysto estetycznych. Zazwyczaj chodzi o korektę kształtu lub koloru uzębienia.
Implanty zębów
Implant zęba to sztuczny korzeń zęba, zazwyczaj wykonany z tytanu lub cyrkonu, który jest umieszczany w kości szczęki lub żuchwy w celu zastąpienia utraconego zęba. Po umieszczeniu implantu, na nim montowana jest odbudowa protetyczna, która może być koroną, mostem lub protezą. Proces ten pomaga przywrócić funkcjonalność i estetykę zębów, a także wspiera zdrowie i strukturę kości szczęki, zapobiegając jej zanikowi po utracie naturalnych zębów.
Jakie uzupełnienie protetyczne wybrać?
Gabinety dentystyczne świadczące usługi z zakresu protetyki stomatologicznej oferują pacjentom różne rodzaje uzupełnień. Wybór optymalnych rozwiązań powinien być poprzedzony konsultacją, podczas której lekarz dokładnie pozna stan zdrowia pacjenta, jego oczekiwania i możliwości finansowe. Nie ma jednej, uniwersalnej metody, która sprawdziłaby się w każdym przypadku. Dlatego bardzo ważne jest, by najpierw porozmawiać ze specjalistą i poznać dostępne możliwości, a dopiero potem decydować.