Jednym z zabiegów stomatologicznych zyskujących coraz większą popularność jest wybielanie zębów. Przy zastosowaniu odpowiednich metod możliwe jest usunięcie ze szkliwa osadów i zmiana barwy uzębienia na jaśniejszą. Na czym dokładnie polega zabieg wybielania zębów? Co wpływa na długość utrzymywania się efektu promiennego, śnieżnobiałego uśmiechu? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym tekście. Przeczytajcie!
Jakie czynniki wpływają na zmianę koloru zębów?
Zanim wyjaśnimy, na czym polega wybielanie, spróbujemy wytłumaczyć, skąd w ogóle na powierzchni zębów biorą się przebarwienia. Jak się okazuje, na ich powstawanie mają wpływ zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Nieestetyczne żółte plamy mogą być powodowane między innymi przez:
- częste spożywanie produktów z barwnikami (wiśnie, jeżyny, aronia, buraki, pomidory, marchew),
- picie dużej ilości herbaty, kawy, czerwonego wina,
- stosowanie doustnych preparatów zawierających żelazo,
- palenie tytoniu.
Szkliwo może również zmienić swój odcień na skutek nieprawidłowego szczotkowania, które stanowi częstą przyczynę odkładania się płytki nazębnej.
Na czym polega wybielanie zębów?
Niezależnie od metody wybielania zębów zabieg poprzedza pełna diagnostyka cyfrowa. Lekarz za pomocą nowoczesnych cyfrowych urządzeń sprawdza warunki panujące w jamie ustnej pacjenta. W celu szczegółowego uwidocznienia wszystkich struktur może wykonać skany zębów. Jednym z przeciwwskazań do przeprowadzenia kuracji jest próchnica, która musi zostać wyleczona. Pozostawienie zmian próchniczych może spowodować przedostanie się środka wybielającego do ubytków i doprowadzenie do zapalenia miazgi.
Jakie istnieją metody wybielania zębów?
W chwili obecnej wybielanie zębów może zostać wykonane za pomocą kilku metod i odpowiednich preparatów do wybielania.
Dla zębów o średniej lub dużej nadwrażliwości najlepszą propozycją będzie metoda wybielania Prevdent. Lista produktów zabezpieczających przed powstaniem nadwrażliwości podczas zabiegu jest imponująca, jedną z nich jest specjalna pasta do zębów bez zawartości fluoru. Zamiast niego w preparacie zawarty jest nano-hydroksyapatyt (nHAp), który regeneruje i naprawia strukturę szkliwa zębów, przeciwdziałając nadwrażliwości. Proces wybielania jest najdłuższy, jest wieloetapowy, trwa około 2 godzin. Higienistka poprowadzi przez cały proces, czuwając nad bezpieczeństwem i komfortem pacjenta.
Gdy zależy nam na szybkości zabiegu, uzyskania bielszej barwy zębów, idealną metodą jest wybielanie lampą Beyond oraz dedykowanymi oryginalnymi produktami tego producenta. W tym przypadku mamy 3 sesje po 15 minut każda.
Ostatnią z oferowanych propozycji jest metoda nakładowego wybielania zębów. W tym przypadku pacjenci samodzielnie i w swoim tempie przeprowadzają cały proces w domu za pomocą wcześniej wykonanych w gabinecie stomatologicznym nakładek do wybielania.
Jak postępować po wybielaniu zębów?
Dość częstym problemem pojawiającym się u pacjentów, którzy zdecydują się na rozjaśnienie szkliwa, jest nadwrażliwość zębów. Na szczęście u większości osób jest ona przejściowa i można sobie z nią łatwo poradzić. W takiej sytuacji zęby należy czyścić łagodną pastą i szczoteczką z miękkim lub średnim włosiem. By zminimalizować ryzyko erozji szkliwa, warto ograniczyć kwaśne i słodkie potrawy, w tym kolorowe napoje gazowane.
Po zabiegu wybielania zębów zaleca się:
- przez pierwszą dobę niespożywanie pokarmów i płynów o skrajnych temperaturach,
- stosowanie tzw. białej diety przez minimum dwa tygodnie po kuracji,
- przez dwa-trzy miesiące używanie pasty podtrzymującej efekt wybielania.
W utrzymaniu nieskazitelnego wyglądu uzębienia pomocne mogą być także zabiegi higienizacyjne takie jak regularne usuwanie kamienia nazębnego czy fluoryzacja.
Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu wybielania zębów?
Chociaż wybielanie zębów jest zabiegiem bezpiecznym, nie wszyscy mogą mu się poddać. Przeciwwskazaniem do jego wykonania są między innymi takie schorzenia jak epilepsja, cukrzyca oraz choroba Parkinsona. Rozjaśnianie uzębienia nie jest wskazane także u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią. Z kuracji nie powinny ponadto korzystać osoby poniżej szesnastego roku życia, ponieważ przyjęło się, że wtedy trwa jeszcze okres kształtowania się zębów.