Duże zniszczenia mogą być przesłanką do usunięcia zęba. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Współczesne narzędzia i techniki pozwalają bowiem na jego opracowanie za pomocą specjalnych materiałów. Czy można wykonać odbudowę zęba na korzeniu? Wiele zależy od stopnia zachowania zdrowych tkanek, dlatego stomatolog zawsze indywidualnie dobiera najlepiej dopasowane rozwiązanie. Przeczytaj i dowiedz się, jakie metody są obecnie stosowane.

Odbudowa zęba na korzeniu – kiedy jest to możliwe?

Gdy nie da się wypełnić ubytków za pomocą plombowania, warto zapytać o możliwość wykonania odbudowy korony zęba na korzeniu. Zalecane jest to wtedy, gdy jest on zdrowy, a uszkodzona jest jedynie zewnętrzna struktura. Specjaliści opcję tę często wykorzystują przy ubytkach spowodowanych przez czynniki mechaniczne (złamania, pęknięcia, ukruszenia itp.). Bywa ona również stosowana po leczeniu kanałowym. Nowoczesne materiały są bardzo trwałe, nie przebarwiają się oraz nie powodują uczuleń.

Przy zniszczonej koronie odbudowę zęba można wykonać z wykorzystaniem:

  • endokorony
  • licówek,
  • korony protetycznej, porcelanowej
  • wkładu koronowo-korzeniowego.
  • wypełnienia kompozytowe

Endokorony

Endokorony są specjalnie zaprojektowane dla zębów, które przeszły intensywne leczenie kanałowe i mają niewiele struktury koronowej. Są one wykonane przeważnie z ceramiki i umieszczane wewnątrz zęba, zapewniając odbudowę i wzmacnianie struktury zęba.

Licówki

Chociaż licówki są częściej kojarzone z poprawą estetyki zębów przednich, mogą być również używane do odbudowy zębów z niewielkimi uszkodzeniami strukturalnymi. Licówki to cienkie warstwy ceramiki lub kompozytu, które są aplikowane na przednią powierzchnię zęba.

Korony

Korony są stosowane, gdy ząb jest zbyt uszkodzony, aby można było go odbudować za pomocą wypełnienia. Korona pokrywa całą widoczną część zęba, przywracając jego kształt, rozmiar i funkcję. Mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z porcelany, ceramiki, złota lub metalu pokrytego porcelaną.

Odbudowa zęba za pomocą kompozytu żywicy

Jest to uniwersalna metoda odbudowy zębów. Często określana jest ona także jako bonding. Jej zalety to niewygórowana cena, szybkość wykonania oraz naturalny efekt, który można uzyskać. Wykorzystuje się tutaj specjalną żywicę, która jest bardzo plastyczna, dlatego doskonale przylega do zachowanej części. Należy jednak wiedzieć, że materiał ten można zastosować jedynie przy braku śladów próchnicy.

W czasie zabiegu lekarz minimalnie opracowuje pozostałą część zęba i wytrawia powierzchnię szkliwa za pomocą delikatnie działającego kwasu. Kolejnym krokiem jest wypełnienie ubytku kompozytem. Przy bardzo dużych uszkodzeniach niezbędne jest zastosowanie porcelanowych licówek na płynnej żywicy.

Odbudowa zęba za pomocą włókna szklanego

Włókno szklane jest przeznaczone do odbudowy zębów przednich (nie zaleca się go przy trzonowych). Jest to bardzo trwały materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w ortodoncji i protetyce. Jego atutem jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz naturalny wygląd. Włókno należy wprowadzić do kanału zębowego. Taka rekonstrukcja jest możliwa jednak tylko wtedy, gdy pacjent nie ma wad zgryzu. Po zabiegu bardzo ważne jest zachowywanie idealnej higieny jamy ustnej.

Odbudowa zęba na sztyfcie

Jaka technika sprawdzi się, gdy doszło do całkowitej utraty korony? W takich przypadkach zaleca się specjalne wkłady koronowo-korzeniowe. Dentysta wykonuje mocną podbudowę z tlenku cyrkonu lub mieszanki chromowo-kobaltowej. Do wykonania odbudowy korony zęba na sztyfcie niezbędny jest zdrowy korzeń, stabilnie osadzony w zębodole. Gotowa konstrukcja poprawia sztywność i wytrzymałość szczęki. W ten sposób można zyskać estetyczny i naturalnie prezentujący się uśmiech.

Onlay i Inlay

Onlay i inlay to wypełnienia indywidualnie wykonane w laboratorium protetycznym, które są następnie cementowane do zęba. Inlay stosuje się do odbudowy wewnątrz zęba, natomiast onlay obejmuje również część powierzchni żującej. Są one zazwyczaj wykonane z ceramiki, kompozytu lub złota, oferując długotrwałość i estetykę.

Wypełnienia Kompozytowe

Są to bezpośrednie wypełnienia stosowane do odbudowy niewielkich do umiarkowanych ubytków. Wypełnienia kompozytowe składają się z mieszanki żywic syntetycznych i drobnoziarnistych wypełniaczy, co pozwala na precyzyjne dopasowanie do koloru zęba oraz przywrócenie jego pierwotnego kształtu.

Odbudowa korony zęba po leczeniu kanałowym

Współczesna endodoncja  często pozwala uniknąć ekstrakcji. Ząb po leczeniu kanałowym staje się jednak martwą strukturą, która jest pusta wewnątrz. Podczas zabiegu specjalista zwykle usuwa wszystkie tkanki miękkie i twarde (pozostają jedynie kruche ściany zewnętrzne). W praktyce oznacza to, że jest on delikatny i dużo bardziej podatny na uszkodzenia. Może szybciej pękać pod wpływem nacisku. Odbudowa korony zapobiega drobnym uszkodzeniem mechanicznym, na które jest ona podatna. Dodatkowo chroni przed ponownymi infekcjami.

Gdy pozostały korzeń jest słaby, zaleca się wykonanie konstrukcji kompozytowej na włóknie szklanym. Czasami niezbędne jest skorzystanie z pomocy pracowni protetycznej, która uzyska wycisk i wykona wkład koronowy.

Metody odbudowy zębów na korzeniu – którą wybrać?

Wybór najlepszej metody odbudowy zębów na korzeniu ustalany jest podczas konsultacji w gabinecie stomatologicznym. Lekarz ocenia stopień zniszczenia danego zęba, indywidualne warunki anatomiczne oraz kondycję tkanek w jamie ustnej. Znaczenie mają także oczekiwania pacjenta i efekt, który chciałby uzyskać. Dobrze dobrana technika i materiał nie tylko poprawiają wygląd, ale także pozwalają zachować prawidłowe warunki zgryzowe.