Leczenie kanałowe pod mikroskopem – Leczenie endodontyczne.

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe Warszawa profesjonalnie nazywane endodoncją ma na celu uratowanie zęba i uchronienie go przed ekstrakcją (usunięciem). Polega ono na usunięciu ze środka zęba tkanek, które znajdują się w stanie zapalnym. Te tkanki to tzw. miazga zęba. Stanowią ją naczynia i nerwy znajdujące się w komorze i kanałach zęba.

Leczenie kanałowe Bielany Warszawa

Objawy zapalenia miazgi zęba

Zapalenie miazgi najczęściej objawia się silnym bólem, ale może też występować w formie przewlekłego procesu gdzie dolegliwości nie występują lub są o umiarkowanym nasileniu.

W drugim przypadku zdarza się taką sytuację wykryć przy okazji kontrolnego zdjęcia RTG zęba lub gdy wokół korzeni zęba widoczne są tzw. zmiany okołowierzchołkowe, czyli ciemniejsze miejsca świadczące o procesie niszczenia kości przez stan zapalny.

Uciążliwy ból zęba

Jeśli dolegliwości bólowe utrzymują się długo, są silne, a nawet potrafią wybudzić ze snu, to można z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że któryś z zębów wymaga leczenia endodontycznego. Konieczna jest wtedy wizyta w gabinecie stomatologicznym. Przyczyną zapalenia miazgi najczęściej jest głęboki ubytek próchnicowy, ale również przeciążenia zgryzowe, urazy, czy zespół endo-perio powiązany z chorobą przyzębia.

Głębokie ubytki w zębie

Głęboki ubytek to bakterie, w związku z czym rozpoczęcie leczenia wiąże się z jego opracowaniem i odbudową utraconych ścianek w sposób, który zapewni szczelne założenie koferdamu, akcesorium niezbędnego w leczeniu kanałowym. Niejednokrotnie konieczne jest również skrócenie pozostałych cienkich ścian ubytku tak, aby uniknąć ryzyka ich złamania.

leczenie zęba pod mikroskopem

Jak przebiega leczenie kanałowe?

W trakcie leczenia endodontycznego Warszawa bardzo ważne jest niedopuszczenie do kontaktu wnętrza leczonego zęba ze środowiskiem jamy ustnej. Unikamy w ten sposób reinfekcji, czyli wtórnego nadkażenia bakteriami bytującymi w niej na co dzień. Tutaj główną rolę gra wspomniany koferdam, czyli kawałek gumy umocowany na leczonym zębie za pomocą specjalnej klamry i rozpięty na plastikowej bądź metalowej ramce na zewnątrz ust.

Koferdam chroni ubytek przed dostępem śliny i zabezpiecza pacjenta przed podrażnieniem m.in. przez płyny używane w trakcie leczenia. Stanowi również jednorodne kolorystycznie tło dla zminimalizowania zmęczenia wzroku lekarza. Jako, że koferdam przykrywa usta pacjenta konieczny jest drożny nos, by możliwe było swobodne oddychanie.

Odbudowa zęba

Po odbudowie utraconych wskutek próchnicy tkanek zęba i założeniu koferdamu można przystąpić do opracowania kanałów. Każdy ząb może mieć różną ilość i budowę korzeni, a co za tym idzie również znajdujących się w nich kanałów. Zazwyczaj siekacze i kły górne mają pojedyncze kanały, dolne jeden lub dwa, zęby przedtrzonowe również jeden lub dwa, a zęby trzonowe trzy, cztery lub pięć kanałów. Nie jest jednak powiedziane, że nie może się zdarzyć trzonowiec z jednym kanałem lub przedtrzonowiec z trzema. Żeby wstępnie ocenić stopień trudności danego leczenia pomocne jest zdjęcie rentgenowskie (RVG), lub tomografia zęba (CBCT).

Leczenie kanałowe podczas jednej wizyty? Tak, to możliwe!

Jeśli leczenie kanałowe pod mikroskopem jest planowe, to dążymy do przeprowadzenia go jednowizytowo. Oszczędza to Twój czas i minimalizuje ryzyko wtórnego nadkażenia między wizytami. Zdarzają się jednak wizyty interwencyjne, gdzie nie ma możliwości na wykonanie leczenia endodontycznego od A do Z. Priorytetem wtedy jest niwelacja bólu i przygotowanie zęba do kontynuacji leczenia w możliwie najszybszym terminie.

Ponieważ o ile to tylko możliwe staramy się nie przeprowadzać zabiegu dewitalizacji, czyli zatrucia zęba, to taka wizyta kończy się zazwyczaj usunięciem miazgi w znieczuleniu (ekstyrpacją) lub przy dużych dolegliwościach bólowych założeniem maści przeciwzapalnej, która uśmierzy ból i opatrunku.

Leczenie kanałowe ze znieczuleniem

Podczas pierwszej i ew. kolejnych wizyt przeznaczonych na leczenie kanałowe rekomendujemy znieczulenie. Nawet ząb martwy tkwi w żywych tkankach i podczas leczenia może zdarzyć się ich podrażnienie skutkujące bólem, więc warto się przed taką sytuacją zabezpieczyć. Zwłaszcza, że niekontrolowany ruch pacjenta może utrudnić leczenie.

Kiedy wiadomo ile kanałów jest w zębie?

Po otwarciu zęba, w dnie komory, zazwyczaj widoczne są ujścia kanałów i możemy wtedy zweryfikować ich ilość, zwłaszcza jeśli do pomocy mamy powiększenie (mikroskop lub lupy). Doświadczony endodonta Warszawa wie gdzie należy szukać ujść kanałów, również tych „dodatkowych”, a w dobie leczenia w powiększeniu i zaawansowanej rentgenodiagnostyki pacjent nie musi się już obawiać, że coś zostanie w trakcie leczenia pominięte. Użycie mikroskopu ułatwia odnalezienie i udrożnienie także zobliterowanych („zarośniętych”) lub zakrzywionych kanałów.

Na czym polega opracowanie kanałów?

Zapalne tkanki zostają usunięte z zęba podczas opracowywania kanałów. Opracowanie mechaniczne kanałów ma na celu „zeskrobanie” ze ścian kanałów zapalnie zmienionych tkanek i nadanie kanałom pożądanego kształtu. Opracowanie odbywa się z pomocą instrumentów ręcznych i mechanicznych i polega na odpowiednim poszerzeniu i ukształtowaniu ich światła tak, by możliwe było łatwe i szczelne wypełnienie.

Opracowanie ręczne

Opracowanie ręczne to najtrudniejszy etap leczenia endodontycznego. W jego trakcie określamy długość roboczą każdego kanału zęba. Precyzyjne określenie długości kanałów z pomocą elektronicznego urządzenia zwanego endometrem oraz zdjęcia rentgenowskiego zęba gwarantuje, że opracowanie kanału będzie w sam raz, czyli nie przejdziemy przez wierzchołek poza kanał, ani nie opracujemy go za krótko ryzykując, że pozostawimy stan zapalny.

Opracowanie chemiczne

Gdy tkanki zapalne są już mechanicznie usunięte przychodzi pora na zasadniczą część leczenia kanałowego, bez której nie ma szans powodzenia. Chodzi o opracowanie chemiczne, czyli dosyć długie i żmudne przepłukiwanie kanałów płynami dezynfekującymi, w odpowiedniej sekwencji, które przygotowują kanały do wypełnienia. Na tym etapie pomaga aktywacja ultradźwiękami, co skraca cały proces i czyni go bardziej efektywnym. Tutaj pomaga nam urządzenie Endoactivator oraz końcówki skalera typu endochuck.

Po obfitym płukaniu kanałów suszymy je specjalnymi dopasowanymi do rozmiaru światła sączkami upewniając się, że nie ma żadnego wysięku i kanały są suche.

Wypełnianie kanałów

Na koniec pozostaje wypełnienie kanałów. Zazwyczaj wypełniamy metodą ciekłej gutaperki, co zapewnia szczelne i trwałe zaopatrzenie kanałów. W tym celu do każdego kanału wkładany jest specjalnie skalibrowany ćwiek wykonany z termoplastycznego materiału (gutaperki), który po rozgrzaniu specjalnie dopasowanym pluggerem (upychadłem) dopasowuje się do ścian kanału, a dodatkowy uszczelniacz jest w stanie wnikać nawet w boczne odnogi kanału.

Ćwiek na odpowiedniej długości zostaje odcięty. Pozostała część kanału jest wypełniana gorącą gutaperką z pomocą specjalistycznej sterowanej elektronicznie końcówki. Po wypełnieniu, ujścia wszystkich kanałów są dodatkowo zaopatrzone kolorowym materiałem kompozytowym.

Ma to na celu szczelne odcięcie wypełnionych kanałów od środowiska zewnętrznego i zaznaczenie lokalizacji ujść kanałów. Efekt wypełnienia kanałów kontrolujemy radiologicznie.

Założenie opatrunku kompozytowego lub glassjonomerowego kończy leczenie endodontyczne, ale nie kończy leczenia zęba. Konieczna jest jak najszybsza szczelna odbudowa korony zęba wypełnieniem stałym lub pracą protetyczną. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od stopnia zniszczenia tkanek zęba i pozostałych warunków panujących w jamie ustnej.

Zalecaną odbudowę zęba po leczeniu kanałowym przedstawia Pacjentowi lekarz.

Powtórne leczenie kanałowe – re-endo

Przeprowadza się je w bardzo zbliżony sposób do leczenia endodontycznego pierwotnego, z tym, że najpierw należy usunąć stary materiał wypełniający kanały, co stanowi bardziej skomplikowaną procedurę.

Leczenie może być przez to dłuższe i obarczone większym ryzykiem powikłań, ale nie jest niemożliwe. O sukcesie leczenia kanałowego możemy mówić jeśli ustępują dolegliwości bólowe, a w kontrolnych zdjęciach rentgenowskich widzimy gojące się zmiany okołowierzchołkowe. Między innymi dlatego tak ważne są wizyty kontrolne u dentysty i profilaktyka stomatologiczna!

Leczenie kanałowe Żoliborz Bielany w SmileUP

Ile kosztuje leczenie kanałowe w Warszawie?

Mając na względzie wygodę naszych pacjentów ceny pierwotnego leczenia kanałowego ustaliliśmy w stawce zależnej jedynie od ilości kanałów, a nie od ilości wizyt i wykonanych procedur. Są w niej zawarte wszystkie elementy planowego leczenia kanałowego pod mikroskopem jak opracowanie i wypełnienie kanałów, rentgenodiagnostyka w trakcie leczenia, opatrunki, użycie mikroskopu i koferdamu oraz znieczulenie!

UsługaCena
Trepanacja/dewitalizacja/ekstyrpacja (z opatrunkiem typu fleczer i znieczuleniem), "pierwsza pomoc" w przypadku bólowym400 zł
Leczenie kanałowe zęba 1-kanałowego*900 zł
Leczenie kanałowe zęba 2-kanałowego*1100 zł
Leczenie kanałowe zęba 3-kanałowego*1400 zł
Leczenie kanałowe zęba 4-kanałowego*1700 zł
Re-endo zęba 1-kanałowego1100 zł
Re-endo zęba 2-kanałowego1400 zł
Re-endo zęba 3-kanałowego1700 zł
Re-endo zęba 4-kanałowego2000 zł
*W cenie leczenia kanałowego zawarta jest cena znieczulenia, użycia koferdamu, mikroskopu, wypełnienia kanałów metodą CWT/bioceramiką, dokumentacji rvg, opatrunku.

Wskazaniami do wykonania leczenia endodontycznego, czy inaczej kanałowego, są przede wszystkim zapalenie lub martwica miazgi zęba, zmiany okołowierzchołkowe lub niedopełnione kanały korzeniowe (tak zwane re-endo, czyli ponowne przeprowadzenie zabiegu). Warto pamiętać, że każdy nagły lub przewlekły ból powinien być skonsultowany z lekarzem stomatologiem, który określi, jaki rodzaj kuracji jest potrzebny. Standardowo leczenie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, o ile pacjent nie jest na nie uczulony.

Jak wygląda przebieg leczenia kanałowego?

W jaki sposób i kiedy powinno być przeprowadzone leczenie endodontyczne? Ten sposób kuracji zalecany jest przy stanach zapalnych lub martwicy miazgi zęba. Schorzenia te mogą być spowodowane zaniedbanymi wcześniej zmianami, nieodpowiednią higieną, a także naturalną skłonnością. Sam przebieg leczenia kanałowego zaczyna się od otwarcia tak zwanego kanału korzeniowego. Następnie lekarz odpowiednio zabezpiecza koronę, po czym usuwa uszkodzoną miazgę. Oczyszczony z zainfekowanej lub martwej tkanki oraz bakterii kanał jest szczelnie uzupełniany materiałem biozgodnym.

Obecnie najczęściej jest to tak zwana gutaperka, czyli termoutwardzalna substancja pochodzenia roślinnego. Na tym etapie zabiegu bardzo ważne jest, by pusty kanał wypełnić szczelnie. W przeciwnym razie może być konieczne powtórne przeprowadzenie kuracji, czyli tak zwane re-endo. Zazwyczaj przy leczeniu kanałowym stosuje się znieczulenie miejscowe. Należy jednak pamiętać, że w wypadku pacjentów po udarze mózgu lub zawale serca potrzebna jest zgoda lekarza prowadzącego na zastosowanie znieczulenia.

W jaki sposób przygotować się do zabiegu leczenia kanałowego?

Do przeprowadzenia leczenia kanałowego nie jest zazwyczaj potrzebne specjalne przygotowanie. Warto jednak pamiętać, że zabieg może trwać dość długo, bo aż do trzech godzin, a zaraz po nim działa jeszcze znieczulenie. Dlatego właśnie należy zjeść coś przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Bardzo ważne jest również, aby przyjść do dentysty wyspanym i wypoczętym. Leczenie zębów metodą endodontyczną często wiąże się z silnym stresem, a więc podwyższonym poziomem kortyzolu w organizmie. Aby ograniczyć związane z tym przykre objawy, warto jeszcze przed wszystkim poczytać o przebiegu i oswoić się z informacjami na ten temat. Pamiętaj również, aby także już na fotelu zgłaszać lekarzowi wszelkie niepożądane objawy, takie jak na przykład poczucie słabości czy też ból lub zawroty głowy. To bardzo ważne w trakcie całej wizyty.

Nieustanny rozwój technologii spowodował, że w wielu dziedzinach stomatologii obserwuje się dynamiczny postęp. Do najmłodszych gałęzi, w których jest on szczególnie widoczny, należy ortodoncja cyfrowa oraz endodoncja. Współczesne leczenie endodontyczne (kanałowe) trwa krócej niż kilka czy kilkanaście lat temu, a dzięki zaawansowanym urządzeniom pozwala na przeprowadzanie terapii i likwidowanie dolegliwości bólowych w obrębie kanału korzeniowego nawet podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Endodoncja – dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem kanałowym

Działem stomatologii zachowawczej skoncentrowanym na leczeniu kanałowym jest endodoncja. W nowoczesnych klinikach do tego celu są wykorzystywane specjalistyczne mikroskopy endodontyczne, które pozwalają na precyzyjną ocenę wnętrza komory zęba oraz kanałów korzeniowych. Dzięki tego rodzaju urządzeniom opracowywanie ubytków stało się bardziej przewidywalne oraz bezpieczniejsze dla pacjenta. Mikroskop zapewnia też intensywne oświetlenie leczonego obszaru, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niepożądanych powikłań i dolegliwości bólowych.

Innowacyjne urządzenia cyfrowe coraz częściej znajdują zastosowanie nie tylko podczas konwencjonalnych zabiegów endodontycznych. Lekarze posługują się nimi także podczas zabiegów przeprowadzanych w ramach chirurgii periodontologicznej oraz okołowierzchołkowej. Przy ich pomocy możliwe stało się między innymi wykonywanie nacięć, wykrywanie pęknięć, a także badanie obszarów korzeniowych w trudno dostępnych miejscach jamy ustnej.

Jak długo trwa leczenie endodontyczne i u kogo można je przeprowadzać?

Ta złożona i precyzyjna procedura może być przeprowadzana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Może być wykonywana także u osób starszych, nawet ze zmianami okołokorzeniowymi, pod warunkiem że spełniają określone kryteria i nie istnieją u nich przeciwwskazania do tego rodzaju zabiegu. Dobry stomatolog jest w stanie ocenić, kiedy można zrealizować u pacjenta leczenie endodontyczne i przeprowadzić wypełnianie kanałów korzeniowych, a w jakiej sytuacji ząb lepiej usunąć i zastąpić go implantem.

Najczęstszym wskazaniem do zastosowania tej metody stomatologicznej są głębokie ubytki próchnicze, którym towarzyszy regularne pojawianie się dolegliwości bólowych. Nie stanowią one jednak jedynej przyczyny chorób miazgi. Schorzenia dotyczące tkanek okołozębowych mogą być wywoływane także przez urazy, pęknięcia, ukruszenia oraz przez ubytki pochodzenia niepróchnicowego (nadżerki, ubytki klinowe zlokalizowane w okolicy przyszyjkowej). Leczenie kanałowe może być też przeprowadzone ze względów protetycznych, np. przed planowanym wykonaniem korony lub mostu.

Sprawdź również nasz artykuł na temat leczenia kanałowego: Ile kosztuje leczenie kanałowe w klinice stomatologicznej?