Starte zęby
Ten problem dotyczy praktycznie każdego. Fizjologiczne ścieranie zębów przednich i innych jest bowiem procesem zachodzącym naturalnie. Problem jednak rodzi się w momencie, gdy dochodzi do nadmiernie startego szkliwa, co konsekwencji zaburza nie tylko estetykę uśmiechu, ale i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Najczęściej przypadłość ta jest konsekwencją zgrzytania zębów, co może mieć swoje źródło w nieprawidłowym ułożeniu szczęki górnej względem dolnej (jest to tzw. zaburzenie okluzji).
Jak rozpoznać ten problem i czy możliwa jest odbudowa w ten sposób zniszczonego uzębienia?
Przyczyny ścierania zębów
Zmniejszeniu grubości uzębienia w konsekwencji prowadzi do utraty tkanek twardych. Ścieranie go może powodować np.:
- zaciskanie lub zgrzytanie zębów przednich oraz pozostałych (bruksizm) podczas snu – wynika to z nieprawidłowego funkcjonowania mięśni żucia, a u podłoża tego schorzenia często leżą problemy psychospołeczne np. stres, jak również uwarunkowania genetyczne, palenie papierosów, przebyte udary mózgu, choroba Parkinsona,
- wady zgryzu,
- obecność węzłów urazowych.
Zaburzenia tego typu mogą się objawiać m.in. bólami głowy czy nieodwracalnymi zmianami w stawie skroniowo-żuchwowym. Dlatego kluczowa jest diagnoza, która pozwala znaleźć przyczynę ścierania uzębienia. W wyniku zgrzytania czy z innych powodów może dojść z czasem do ukruszenia się brzegów zębów, odsłonięcia miazgi czy pojawienia się nadwrażliwości.
Na czym polega odbudowa zębów startych?
Jest ona możliwa za pomocą różnych metod z dziedziny stomatologii estetycznej i protetyki. Dobiera się je w zależności od stopnia zniszczenia szkliwa. Odbudowa zębów startych najczęściej opiera się na wykorzystaniu materiału kompozytowego, a w przypadku przednich można zastosować np. licówki ceramiczne, jeśli nie doszło do zbyt mocnego uszkodzenia lub nie zahamowano jeszcze odruchu zgrzytania.
W trudniejszych przypadkach do odbudowy wykorzystuje się implanty i mocuje korony protetyczne. Metoda dotyczy zarówno pojedynczych, jak i mnogich ubytków.
Pozostawienie tego problemu bez leczenia będzie wpływało na dalszą destrukcję tkanek, a czasem i stawów skroniowo-żuchwowych i może doprowadzić to do silnej nadwrażliwości uzębienia.
Pierwszym i podstawowym działaniem powinno być wstrzymanie procesu ścierania zębów i zgrzytania. Najszybszym i najprostszym sposobem jest szyna relaksacyjna , która w łatwy sposób przyczynia się do odbarczenia stawów skroniowo żuchwowych. Powstrzymuje styk zębów szczęki i żuchwy.
Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust