Ukruszony ząb

To dość często zdarzający się problem pacjentów, do którego dochodzi np. wskutek wypadku samochodowego lub rowerowego, uderzenia albo w związku z nieodpowiednią dla szkliwa dietą. Zawsze warto spróbować naprawić ukruszony ząb – zarówno mleczny, jak i stały i w związku z tym jak najszybciej zgłosić się po pomoc do dentysty. To, czy da go się uratować, zależeć będzie m.in. od czasu, jaki upłynął od incydentu do chwili podjęcia specjalistycznego leczenia. Wpływ na to ma też wielkość i rodzaj złamania. Stomatologia pozwala na różny rodzaj odbudowy, a dobór zabiegów jest zawsze indywidualny.

Ukruszony mleczak

Naruszony nawet w niewielkiej części, może spowodować u dziecka dotkliwy ból. W przypadku ukruszenia zęba mlecznego w niedużym stopniu w obrębie szkliwa lekarz jedynie wygładzi jego brzegi. Jeżeli natomiast utrata dotyczy znacznej części, warto ją odnaleźć, umieścić w pojemniku z solą fizjologiczną lub śliną dziecka i zawieźć do stomatologa. Może on wówczas naprawić go, przyklejając brakujący kawałek, pod warunkiem że odłamany fragment idealnie pasuje do pozostałej części. Inaczej odbuduje złamanego mleczaka, używając do tego materiału kompozytowego.

Jakie są możliwości naprawienia złamanego zęba?

Stomatolog zawsze indywidualnie ocenia, jakie rozwiązania można zastosować. Złamany ząb mleczny lub stały można naprawić, zakładając np.:

  • licówki – dentysta przykleja na niego cienkie płatki z porcelany i trwale do niego przymocowuje,
  • bonding – podczas zabiegu lekarz najpierw zmniejsza nieco jego przednią część, a następnie nakłada żywicę kompozytową (w kolorze pozostałego uzębienia), nadając jej właściwego kształtu, utwardza, wygładza i poleruje,
  • odbudowa na włóknie szklanym – jest ono materiałem kompozytowym, używanym jako wkład koronowo-korzeniowy (wprowadza się go do kanału zębowego),
  • korona protetyczna – dentysta osadza ją na specjalnym cemencie o właściwościach klejących i odpowiednio dobranym kolorze, a wcześniej oszlifowuje uszkodzony fragment.

Warto wziąć pod uwagę, że łatwiej może dojść do ukruszenia lub złamania zęba dotkniętego próchnicą z racji tego, że jest słabszy. Bardziej narażone na takie urazy są też osoby po leczeniu kanałowym oraz lub borykający się z wadami zgryzu.

Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust