Braki w uzębieniu

Niewłaściwa higiena jamy ustnej, choroby przyzębia, nieszczęśliwy wypadek, uwarunkowania genetyczne – to tylko niektóre z przyczyn mogące prowadzić do powstania braków w uzębieniu. Uzupełnianiem oraz odbudową utraconych zębów zajmuje się dział stomatologii określany mianem protetyki. Nowoczesne protezy mogą być osadzane na korzeniach lub implantach. Dzięki temu, że prezentują się bardzo naturalnie, pozwalają przywrócić pacjentowi zdrowy uśmiech i pewność siebie.

Dlaczego odbudowa utraconych zębów jest tak ważna?

Większość pacjentów decyduje się na uzupełnienie braków w uzębieniu z powodów estetycznych.

Trzeba jednak pamiętać, że rekonstrukcja utraconych zębów jest ważna także ze względów zdrowotnych. Zaniedbane ubytki mogą prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, w tym między innymi do problemów z wymową oraz trudności z przeżuwaniem pokarmów. Mogą także zwiększać ryzyko niektórych chorób w jamie ustnej, zwłaszcza schorzeń dziąseł i przyzębia. Już jeden nieleczony korzeń zęba może stać się przyczyną niebezpiecznych powikłań, takich jak stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych czy ropień.

Na czym polega i jak wygląda leczenie protetyczne?

Współczesna stomatologia daje wiele możliwości odbudowy utraconych zębów w jamie ustnej. Niezależnie od tego, czy przyczyną ubytków jest jeden korzeń, czy zanik większego fragmentu kości, leczenie protetyczne zwykle poprzedza pełna diagnostyka cyfrowa. Pozwala ona na dokładną ocenę stanu zdrowia pacjenta oraz zaplanowanie odpowiedniego postępowania. W celu uzupełnienia braków i wykonania protez zębowych lekarz pobiera wyciski cyfrowe, posługując się nowoczesnym skanerem znajdującym zastosowanie nie tylko w protetyce, ale i w ortodoncji.

Do rekonstrukcji utraconego uzębienia coraz częściej wykorzystuje się implanty, niewielkie tytanowe śruby stanowiące podstawę dla korzeni pozostałych w jamie ustnej. Odbudowa ubytków przy ich użyciu nie wymaga ingerencji w zdrowe tkanki. Implanty stanowią estetyczne i wygodne rozwiązanie pozwalające na uzupełnianie braków i mocowanie protez bez potrzeby obciążania pozostałych struktur.

Jak radzić sobie z brakami w uzębieniu: Kompleksowy przewodnik

Braki w uzębieniu mogą wpływać nie tylko na estetykę uśmiechu, ale także na zdrowie ogólne, komfort życia i zdolność do prawidłowego żucia pokarmów. Dzięki postępom w stomatologii, istnieje wiele skutecznych metod leczenia, które mogą przywrócić pełną funkcjonalność Twoich zębów i poprawić jakość życia. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom braków w uzębieniu, ich konsekwencjom i dostępnym opcjom leczenia.

Przyczyny braków w uzębieniu

Braki w uzębieniu mogą wynikać z różnych przyczyn, w tym z:

  • Próchnicy zębów: Nieleczona próchnica może prowadzić do utraty zębów.
  • Chorób dziąseł: Zaawansowana choroba dziąseł, taka jak periodontitis, może powodować osłabienie zębów i w konsekwencji ich utratę.
  • Urazów: Wypadki i urazy mogą spowodować uszkodzenie lub utratę zębów.
  • Zużycia: Naturalne zużycie zębów z czasem może prowadzić do ich utraty.

Konsekwencje braków w uzębieniu

Niekompletny uśmiech może prowadzić do szeregu problemów, w tym:

  • Zmiany w zgryzie: Brakujące zęby mogą spowodować przesunięcie pozostałych zębów, co prowadzi do problemów z zgryzem.
  • Trudności w jedzeniu: Utrata zębów może utrudniać żucie i zwiększać ryzyko niedożywienia.
  • Problemy z mową: Braki w uzębieniu mogą wpływać na zdolność wyraźnego mówienia.
  • Ubytek kości szczęki: Brak stymulacji kości szczęki przez korzenie zębów może prowadzić do jej stopniowego zaniku.

Opcje leczenia braków w uzębieniu

Na szczęście istnieje wiele opcji leczenia, które mogą pomóc przywrócić uśmiech i funkcjonalność, w tym:

  • Implanty zębowe: Są to sztuczne korzenie zębów, które są umieszczane w kości szczęki, aby wspierać korony, mosty lub protezy.
  • Mosty zębowe: Mosty mogą być używane do wypełnienia miejsca po brakującym zębie, opierając się na sąsiednich zębach.
  • Protezy: Ruchome lub stałe protezy mogą być rozwiązaniem dla osób z większą liczbą brakujących zębów.

Podsumowanie

Braki w uzębieniu mogą stanowić znaczący problem zarówno dla zdrowia, jak i estetyki, ale dzięki nowoczesnej stomatologii, nikt nie musi na stałe rezygnować z pełnego uśmiechu. Wybór odpowiedniej metody leczenia powinien być dokonany po konsultacji ze specjalistą, który oceni indywidualną sytuację i zaproponuje najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust