Krzywe zęby
Jednymi z najczęściej spotykanych zaburzeń w budowie jamy ustnej są wady zgryzu. Na leczenie krzywych zębów stałych decyduje się coraz większa liczba osób. Dużą zasługę ma w tym nowoczesna ortodoncja cyfrowa, która pozwala wyprostować krzywe uzębienie i skorygować wiele nieprawidłowości w mało uciążliwy sposób. Do często występujących wad zgryzu wymagających leczenia należą: tyłozgryz, przodozgryz oraz stłoczenie objawiające się brakiem wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym.
Przyczyny powstawania wad zgryzu
Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia za wadę zgryzu uznaje się stan narządu żucia, który w znaczący sposób ogranicza oddychanie i przeżuwanie pokarmów oraz stanowi upośledzenie dla pacjenta. Do powstawania tego typu zaburzeń przyczynia się wiele czynników. Istotny wpływ na rozwój dysfunkcji mogą mieć choroby zakaźne, przyjmowanie niektórych leki, zaburzenia hormonalne oraz szkodliwe przyzwyczajenia (w tym między innymi zgrzytanie zębami, ssanie pustego smoczka, nieprawidłowe układanie dziecka do snu lub karmienia).
Gdy pojawiają się zęby stałe, szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłową pielęgnację i higienę jamy ustnej. Już nieprawidłowe ułożenie jednego trzonowca czy kła powinno skłaniać do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego i podjęcia odpowiedniej terapii, by go wyprostować.
Leczenie krzywych zębów
Rozpoznawaniem i korygowaniem zaburzeń w obrębie narządu żucia zajmuje się ortodoncja cyfrowa. Leczenie krzywych zębów stałych tak, by je wyprostować, poprzedza szczegółowa diagnostyka obejmująca badanie zewnątrz- i wewnątrzustne, skany zębów oraz pobranie wycisków cyfrowych. Do korekcji wady zgryzu najczęściej stosuje się ruchome lub stałe aparaty ortodontyczne.
W trakcie leczenia zaleca się ograniczenie spożywania lepkich pokarmów, a w szczególności słodkich przekąsek między posiłkami. Aparat, który ma pomóc wyprostować krzywe zęby, utrudnia naturalne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, a zbyt duża ilość cukru zwiększa ryzyko uszkodzenia szkliwa przez bakterie bytujące w jamie ustnej.
Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust