Słowniczek dentystyczny

Wybielanie zębów

Metoda gabinetowa przeznaczona dla pacjentów, którzy chcą pozbyć się problemu ciemnego szkliwa. Może być wykonana dwoma sposobami: systemem i preparatami Prevdent. W zależności od wybranego rodzaju zabiegu widoczny efekt uzyskuje się już na pierwszej wizycie.

Licówki

To cienkie nakładki, które wykonuje się najczęściej z kompozytu lub porcelany. Licówki mocuje się na przedniej powierzchni szkliwa, a następnie koryguje kształt, długość i kolor. Dzięki temu są one indywidualnie dopasowane do kształtu zębów pacjenta, co daje naturalny efekt.

Korony

Korony zębowe to jedne z najpopularniejszych uzupełnień protetycznych. Wykonuje się u pacjentów, których ubytki są na tyle poważne, że nie da się ich odbudować za pomocą plomb. Zanim jednak możliwe będzie wstawienie korony, konieczne jest prawidłowe wyleczenie kanałów zęba w jego korzeniu.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, polega na zachowaniu zębów, w których doszło do nieodwracalnych zmian w korzeniu, np. w wyniku infekcji. W pierwszej kolejności z zęba usuwa się zainfekowaną miazgę. Następnie zabieg polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów, a w dalszej kolejności na uzupełnieniu ich specjalną substancją. Czas trwania leczenia kanałowego uzależniony jest od liczby kanałów zęba.

Endodoncja

Endodoncja zaliczana jest do dziedzin nowoczesnej stomatologii. Polega na leczeniu chorób miazgi zębów. Dzięki leczeniu kanałowemu możliwe jest zachowanie zęba, który w przeciwnym razie musiałby zostać usunięty.

Implantologia

Jest to jedna z dziedzin stomatologii, zajmująca się odtwarzaniem brakujących zębów. Specjalne, nietoksyczne, tytanowe śruby umieszcza się w kości, co imituje korzeń zęba. Po zabiegu konieczna jest regeneracja, a następnie odbudowa protetyczna, np. wstawienie korony.

Ortodoncja

Jest dziedziną stomatologii, która wiąże się z diagnostyką i leczeniem wad zgryzu, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Za pomocą specjalistycznych metod (np. ruchomych aparatów zębowych) można bez problemu wyrównać nieregularności położenia zębów.

Protetyka

Subdyscyplina medyczna zajmująca się odtwarzaniem ubytków zębów – pojedynczych lub mnogich. Protetyk we współpracy ze stomatologiem przygotowuje licówki lub korony gdy potrzebujemy uzupełnić pojedyńcze braki lub protezy stałe lub ruchome.

Periodontologia

Jeden z działów stomatologii, którego celem jest zapobieganie, diagnozowanie i leczenie chorób związanych z dziąsłami, przyzębiem i błoną śluzową jamy ustnej. Schorzenia, którymi zajmuje się periodontologia, obejmują wszystkie tkanki, znajdujące się wokół zęba.

Chirurgia stomatologiczna

Jest to gałąź stomatologii, która łączy wiedzę chirurgiczną z dentystyczną. Specjalista z tej dziedziny wykonuje zabiegi operacyjne w obrębie jamy ustnej, np. ekstrakcję zębów, wszczepienie implantów, odtwarzanie tkanki kostnej, a także mikrochirurgię tkanek miękkich.

Korony pełnoceramiczne

Są to korony nazębowe wykonane z czystej ceramiki. Nie posiadają metalowej podbudowy. Rekomenduje się je przede wszystkim w przypadku odbudowy zębów w przednim odcinku żuchwy i szczęki. Ich największą zaletą jest to, że odbijają i przepuszczają światło, tak samo jak zęby naturalne, co nie daje sztucznego efektu. Korony pełnoceramiczne zaliczane są do najbardziej estetycznych nadbudów.

Zęby mleczne

Inaczej czasowe, są pierwszym pokoleniem zębów w życiu człowieka. Pojawiają się już w okresie niemowlęcym i stopniowo wypadają do ok. 12 roku życia. Wówczas ulegają wymianie na stałe i podobnie jak one wymagają kontroli i leczenia stomatologicznego. Zębów mlecznychjest 20 sztuk – po 10 na szczękę i żuchwę.

Mosty

Mosty protetyczne to uzupełnienia mocowane u pacjentów na własnych zębach. Jest to jedno z tych rozwiązań w stomatologii, które pozwala na uzyskanie stałego efektu. Dzięki tej metodzie możliwe jest odbudowanie od jednego do nawet kilku zębów. Mosty protetyczne są bardzo wygodne i komfortowe w noszeniu.

Onlay

Wypełnienie typu onlay dedykowane jest wszystkim osobom, które borykają się z problemem dużych lub bardzo dużych ubytków zębowych, najczęściej spowodowanych postępującą próchnicą. Specjalny rodzaj plomby tworzony jest na podstawie wycisku pobranego od pacjenta. Materiałem, z którego tworzy się onlay jest w większości przypadków kompozyt lub porcelana. W przeciwieństwie do tradycyjnej plomby ten rodzaj wypełnienia daje bardzo naturalny efekt.

Protezy

Protezy to szerokie pojęcie, które obejmuje różnego rodzaju ciała obce uzupełniające ubytki zębowe w jamie ustnej pacjenta (pojedyncze lub mnogie). Wykonywane są przez protetyka, który bazując na informacjach od lekarza stomatologa, musi dopasować je do indywidualnego zgryzu. Trwałość protez zębowych uzależniona jest przede wszystkim od materiału, z którego zostały wykonane. Zazwyczaj są one porcelanowe, akrylowe lub żywiczne.

Cefalometria

Jest to rodzaj badania obrazowego, którego wyniki są niezbędne w diagnostyce ortodontycznej. Badanie cefalometryczne to w prostych słowach zdjęcie rentgenowskie czaszki w pozycji bocznej. Dzięki niemu lekarz może dokładnie obejrzeć nie tylko kości, ale wszystkie tkanki miękkie i twarde twarzy, zatoki przynosowe i podniebienie. Ortodonta za pomocą tego narzędzia może zarówno zdiagnozować wady zgryzu, jak i zaplanować ich leczenie, a także dalsze postępowanie.

RTG punktowy

Jest to zdjęcie rentgenowskie nastawione na obejrzenie pojedynczego zęba. W technice stomatologicznej to niezbędne, bezinwazyjne badanie, które pozwala na uwidocznienie wielu schorzeń zębów i przyzębia, w tym m.in. próchnicy, oraz ułożenie kanałów zębowych (co jest kluczowe w endodoncji). Pojedyncze zdjęcie pozwala na uwidocznienie od 2 do 3 zębów (pełnych struktur – korony, korzeni, zębodołów i okolicznych tkanek).

Skaling

Skaling jest zabiegiem stomatologicznym, który służy prawidłowej higienizacji jamy ustnej. Polega on na dokładnym usunięciu z powierzchni zębów kamienia nazębnego. Wykonuje się go za pomocą nowoczesnej techniki ultradźwięków. Osad jest rozbijany i wypłukiwany z jamy ustnej. Zaleca się, aby zabieg skalingu wykonywać od 1 do 2 razy w ciągu roku.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów jest polecane pacjentom, którzy borykają się z problemem nadmiernego osadu na zębach. Jest to najczęściej związane z paleniem papierosów, piciem kawy, herbaty i czerwonego wina. Przebarwienia i osad usuwane są przy pomocy specjalnego piasku, który pod ciśnieniem wraz z wodą dostaje się na powierzchnię zębów. Może być stosowany w połączeniu ze skalingiem lub jako osobny zabieg.

Resekcja chirurgiczna

Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest zabiegiem, który stosuje się w przypadku, gdy zawiodły inne, powszechnie dostępne metody leczenia jak leczenie kanałowe. Zabieg polega na usunięciu fragmentu korzenia zęba i otaczających go tkanek (wierzchołek korzenia zębowego). Ranę pozabiegową opatruje się chirurgiczni, zakłada szwy oraz zleca kontrole w krótkim odcinku czasu. Resztę zachowuje się w jamie ustnej pacjenta.

Aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny umieszcza się na zębach pacjenta, który wymaga korekty zgryzu. Może być mocowany na stałe lub zdejmowany. Głównym celem ortodontycznym tego sposobu leczenia jest wyrównanie nieprawidłowego ułożenia zębów w żuchwie lub szczęce (bądź też całego uzębienia). Aparat ortodontyczny zbudowany jest z zamków i pierścieni montowanych na powierzchni szkliwa zębów.

Zęby mądrości

Zęby mądrości to potoczna nazwa na trzecie zęby trzonowe, zwane też ósemkami. Wyrastają ok. 16-18 roku życia. Nie wszyscy ludzie je posiadają. Zalicza się je do najczęściej usuwanych z powodu szybkiego psucia. Równie często są również usuwane przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.

Piezochirurgia

Piezochirurgia to jedna z najnowocześniejszych technik chirurgi kostnej polegająca na wykorzystaniu ultradźwięków do trudnych zabiegów operacyjnych. Jej największą zaletą jest duża precyzyjność.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów polega na pokryciu, uprzednio wyczyszczonych, zębów specjalnym lakierem fluorowym lub preparatem wapniowym. Zabieg wykonuje się profilaktycznie, aby zmniejszyć ryzyko próchnicy i innych uszkodzeń szkliwa.

Lapisowanie zębów

Jest to metoda, którą stosuje się wyłącznie w przypadku zębów mlecznych. Tzw. mleczaki pokrywa się specjalną substancją zwaną również lapisem. W większości przypadków jest to azotan srebra, który wzmacnia zęby i działa antybakteryjnie, chroniąc przed typowymi ubytkami wieku dziecięcego, czyli próchnicą.

Próchnica

Próchnica to jeden z najczęstszych chorób uzębienia u dzieci i dorosłych. Polega na zmiękczeniu szkliwa przez kwasy, które powstają na skutek rozkładu cukru wskutek działania chorobotwórczych bakterii. Jest to choroba zakaźna, która może doprowadzić do całkowitej destrukcji zęba.

Kiretaż

To zabieg ręcznego usunięcia kamienia poddziąsłowego przy użyciu specjalnych instrumentów stomatologicznych o nazwie kiret. Są ostre i haczykowato zagięte.

Ekstrakcja zęba

To inna nazwa na zabieg usunięcia zęba. Może być wykonana ze wskazań stomatologicznych, ortodontycznych lub protetycznych.

Wędzidełko

Wędzidełko języka jest błoniastą strukturą, która łączy dolną powierzchnię języka z dolną częścią jamy ustnej. W ten sposób ogranicza ruchomość tych dwóch struktur. Jest bardzo cienkie i delikatne u niemowlaków, co stanowi wskazanie do jego podcięcia w starszej grupie wiekowej. Zabiegu tego dokonuje się na zalecenie fizjologopedy.

Hemisekcja

Hemisekcja jest zabiegiem polegającym na odseparowaniu i usunięciu części korony i korzenia zęba. Wskazaniem do wykonania tego rodzaju zabiegu są patologiczne zmiany, których nie da się wyleczyć za pomocą tradycyjnych metod stomatologicznych. Fragmenty, które pozostaną, na ogół służą do dalszej odbudowy zęba.

Wybielanie zębów nakładkowe

Wybielanie zębów za pomocą nakładek jest bezbolesnym i bezinwazyjnym zabiegiem, polegającym na rozjaśnieniu płytki nazębnej. Indywidualnie wykonane nakładki otrzymuje się w salonie dentystycznym wraz z instrukcją ich stosowania. Nakłada się je na noc przez okres nawet do 2 tygodni. Zabieg jest polecany przede wszystkim osobom, które palą papierosy i piją płyny, mogące przebarwić szkliwo.

Wybielanie zębów lampą

Wybielanie zębów za pomocą lampy jest szybkie i bezbolesne. Na zęby nakłada się specjalny stężony preparat, który podlega aktywacji za pomocą zimnego światła niebieskiego. Już po 1 wizycie można zobaczyć wyraźne efekty. Warto jednak pamiętać o tym, że aby utrzymać biały kolor, należy zabieg powtarzać. Wybielane dedykowane jest palaczom, a także osobom, które piją wino, kawę i herbatę.