Profilaktyka stomatologiczna SmileUp Warszawa

Profilaktyka dentystyczna – co to jest?

Profilaktyka to wszystko to, co robimy, żeby zapobiec wystąpieniu choroby. W przypadku jamy ustnej chcemy zapobiec przede wszystkim próchnicy i chorobom przyzębia, ale również wadom ortodontycznym i schorzeniom stawu skroniowo-żuchwowego.

Na co dzień sami możemy zadbać o należytą higienę jamy ustnej, zbilansowaną dietę, kulturę fizyczną i odpowiednią dawkę relaksu. To jednak za mało przy profilaktyce próchnicy, która często pojawia się w wyniku predyspozycji genetycznych lub innych obciążających czynników. Oczywiście ograniczenie cukru, zwłaszcza u najmłodszych, jak również prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej mogą zdziałać wiele. Niezbędne są przy tym profesjonalne zabiegi profilaktyczne. W stomatologii zalicza się do nich np. skaling czy piaskowanie, o których przeczytasz poniżej.

Profilaktyka stomatologiczna Warszawa

Skaling, piaskowanie, fluoryzacja

Wielu z nas uważa, że szczotka i pasta wystarczą do odpowiedniej higieny jamy ustnej. Nie jest to jednak prawda.
Profesjonalny instruktaż higieny podpowie pacjentowi, jakich środków higienicznych faktycznie potrzebuje i w jaki sposób ich używać. Co wybrać spośród wielu szczoteczek, past, płynów, nitek, wykałaczek czy irygatorów? Pomożemy Ci w decyzji!

Skaling

Jeśli konieczne będzie usunięcie złogów nazębnych, kamienia i osadu, higienistka przeprowadzi zabiegi skalingu, piaskowania i polerowania zębów.

Scaling to ultradźwięki o odpowiednio dobranej częstotliwości, z ich pomocą kamień jest usuwany z zębów nie niszcząc ich zdrowych tkanek.

Piaskowanie

Piaskowanie przeprowadza się z użyciem piaskarki profilaktycznej. Ma ono na celu usunięcie drobniejszych złogów, tzw. osadu. Drobinki węglanu sodu łatwo docierają w przestrzenie międzyzębowe pozostawiając je czystymi bez ryzyka uszkodzenia zdrowego szkliwa.

Polerowanie z użyciem specjalistycznych past sprawia, że zęby są gładkie, a pacjent odczuwa wyraźną różnicę po zabiegu.
W celu zwiększenia odporności zębów i zmniejszenia nadwrażliwości nakładamy profesjonalne preparaty fluorkowe. Preparaty mają formę past, lakierów lub pianek o przyjemnych dla pacjenta smakach. Z zabiegu mogą skorzystać zarówno dzieci jak i dorośli.

Każdy z zabiegów jest dostępny osobno lub w pakietach higienizacyjnych.

Profilaktyka próchnicy zębów u dzieci

Profilaktyka próchnicy zębów u dzieci

Świeżo wyrżnięte zęby stałe, zwłaszcza zęby trzonowe i przedtrzonowe mają bardzo bogatą rzeźbę powierzchni żującej. To sprawia, że w głębokich bruzdach może zalegać pokarm, czy płytka nazębna. Aby uniknąć związanego z tym ryzyka próchnicy przeprowadzamy zabieg lakowania. Specjalistyczny preparat jest nakładany na powierzchnię bruzd, spłycając je i wygładzając brzegi, co zdecydowanie ułatwia higienę najmłodszym pacjentom. Zabieg nie trwa długo i jest całkowicie bezbolesny dlatego warto o nim pamiętać już w momencie pojawiania się pierwszych zębów stałych. Im szybciej po wyrznięciu lakowanie jest przeprowadzone, tym lepiej, ponieważ im „starszy” ząb, tym większe ryzyko próchnicy bruzd, a co za tym idzie bardziej inwazyjnego zabiegu.

Nasz personel ma duże doświadczenie w profilaktyce dentystycznej u dzieci. Wiemy, w jaki sposób traktować najmłodszych pacjentów, aby czuli się u nas swobodnie, pewnie i chętnie przychodzili na umówione wizyty. Sugerujemy rodzicom, aby profilaktykę próchnicy wdrożyć odpowiednio wcześniej, by zapobiec zmianom. To znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze niż późniejsze leczenie. Ale również to wykonujemy z najwyższą troską, delikatnością i wyrozumiałością.

Profilaktyka stomatologiczna to także edukacja – na temat prawidłowej higieny jamy ustnej, reagowania na niepokojące symptomy czy wreszcie regularnego wykonywania przeglądów. Wykonywane regularnie zabiegi profilaktyczne w stomatologii to najlepsze działania prewencyjne, które mają wszechstronne dobroczynne działanie:

  • zmniejszają ryzyko zachorowania na próchnicę, paradontozę,
  • pomagają utrzymać zdrowe dziąsła,
  • zwalczają nieświeży oddech,
  • chronią przed demineralizacją szkliwa,
  • chronią przed utratą zębów,
  • sprawiają, że chętniej się uśmiechasz!
Zabiegi profilaktyczne w stomatologii

Umów wizytę w SmileUp i zadbaj o odpowiednią profilaktykę!

Zastanawiasz się, ile kosztują zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej w Warszawie? Zapoznaj się z naszym cennikiem! Znajdziesz w nim szczegółowe informacje o kosztach poszczególnych usług, które świadczymy na rzecz dzieci i osób dorosłych.

Możesz zdecydować się na skorzystanie z pojedynczych zabiegów profilaktycznychw stomatologii są to przede wszystkim skaling, piaskowanie i polishing (polerowanie). Zazwyczaj jednak bardziej korzystne dla Twojego zdrowia, samopoczucia, ale też budżetu okazuje się wykupienie pakietu. Oprócz wymienionych, polecamy też lakowanie bruzd i leczenie nadwrażliwości. Pozwalają one na skuteczne zwalczenie dyskomfortu, rozprawienie się z kompleksami i znaczne poprawienie standardu codziennego życia.

Nie wiesz, które zabiegi będą najlepsze przy profilaktyce próchnicy lub innych chorobach? Nie musisz decydować sam. Zrobimy to wspólnie podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej. Umówisz ją online lub telefonicznie.

Cennik profilaktyka stomatologiczna

UsługaCena
Scaling – oba łuki250 zł
Piaskowanie – oba łuki250-300 zł
Fluoryzacja – oba łuki100 zł
Pakiet zabiegów: scaling + piaskowanie + polerowanie + fluoryzacja400-450 zł
Pakiet zabiegów: scaling + piaskowanie + polerowanie ( bez fluoru )380-430 zł

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, nieregularne szczotkowanie oraz nieużywanie nici dentystycznej sprawia, że na zębach odkłada się osad stanowiący główną przyczynę tworzenia się kamienia nazębnego. Jego systematyczne usuwanie jest bardzo ważne, ponieważ ma on szkodliwy wpływ na tkanki otaczające uzębienie. W tej kwestii niezwykle istotne znaczenie ma profilaktyka stomatologiczna, która jest kluczem do utrzymania zdrowych zębów i zachowania pięknego uśmiechu przez długi czas.

Dlaczego profilaktyka stomatologiczna jest tak ważna?

Jednym z podstawowych elementów profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia jest codzienne, samodzielne usuwanie płytki bakteryjnej za pomocą szczoteczki do zębów. Jest to najbardziej rozpowszechniona metoda eliminowania resztek pożywienia oraz zapobiegania namnażaniu drobnoustrojów, które tworzą kamień nazębny w jamie ustnej i sprawiają, że zdrowe uzębienie choruje. Skuteczność czyszczenia można poprawić poprzez stosowanie nici dentystycznych oraz specjalnych szczoteczek przeznaczonych do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych oraz zagłębień zębów trzonowych.

Dokładne szczotkowanie uzębienia może pomóc w zlikwidowaniu stanu zapalnego dziąseł, wyeliminowaniu przykrego zapachu z ust oraz w zahamowaniu zmian próchniczych na wczesnym etapie. Wiele osób niestety nie przestrzega podstawowych zasad związanych z higieną jamy ustnej, przez co w miarę upływu czasu procesy zapalne postępują, a demineralizacja powoduje ubytki w tkankach twardych. Nagromadzony kamień nazębny może też prowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób dziąseł i przyzębia, w tym między innymi paradontozy, która jest bardzo częstą przyczyną utraty zębów trzonowych, przedtrzonowych oraz siekaczy.

Zabiegi profilaktyki stomatologicznej w trosce o zdrowe zęby

Powstawanie płytki bakteryjnej w jamie ustnej można zatrzymać także poprzez profilaktyczne zabiegi stomatologiczne. Do tych najpopularniejszych należy skaling, który pozwala na usunięcie kamienia nazębnego z zagłębień zębów trzonowych  i innych trudno dostępnych miejsc za pomocą ultradźwięków o odpowiednio dobranej częstotliwości. Taki zabieg powinien odbywać się przynajmniej raz w roku, ale u osób ze zdiagnozowanym zapaleniem dziąseł może być wykonywany częściej. Metoda ta nie jest wskazana u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca.

Po profesjonalnym czyszczeniu z kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym można zdecydować się na kontaktowe pokrycie zdrowych zębów fluorem. Takie postępowanie może pomóc w zapobieganiu nadwrażliwości po zabiegu, a także w ograniczeniu pojawiania się zmian próchniczych. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się lakiery fluorowe, które lekarz nakłada na osuszone powierzchnie uzębienia trzonowego, przedtrzonowego, siekaczy i kłów.

 

Sprawdź koniecznie nasze artykuły blogowe: Skaling — czym jest, kiedy warto wykonać zabieg | Piaskowanie zębów — wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu