Zły stan uzębienia może pogarszać samopoczucie, obniżać samoocenę i być źródłem kompleksów. Na szczęście współczesna stomatologia zachowawcza daje wiele możliwości poprawy estetyki uśmiechu. Nowoczesność w tej dziedzinie przejawia się nie tylko w renomowanych urządzeniach cyfrowych, ale także w doskonale wyposażonych gabinetach, które pozwalają realizować zabiegi stomatologiczne na najwyższym poziomie. Jesteście ciekawi, jakie istnieją metody na uzyskanie pięknych, białych i zdrowych zębów? Jeśli tak, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
Co zrobić, by mieć ładny uśmiech?
Zadbany uśmiech stanowi najprostszy sposób na zwiększenie poczucia własnej wartości i zrobienie dobrego wrażenia na innych. Troszcząc się o swoje zęby, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na codzienne nawyki pielęgnacyjne. Bardzo ważne jest dokładne szczotkowanie i nitkowanie uzębienia, które powinno się przeprowadzać minimum dwa razy dziennie. Regularne czyszczenie pozwala zapobiec gromadzeniu się kamienia nazębnego, który jest główną przyczyną powstawania ubytków próchniczych, stanów zapalnych oraz odsłaniania się szyjek zębowych.
W jaki sposób można uzupełnić ubytki w zębach?
W skorygowaniu niedoskonałości w uzębieniu może pomóc wypełnianie zębów. W ten sposób da się zlikwidować ubytki powstałe zarówno na skutek próchnicy, jak i uszkodzeń mechanicznych. Wśród pacjentów największą popularnością cieszą się wypełnienia kompozytowe tworzone przy wykorzystaniu specjalnej mieszanki, której kolor dopasowuje się do odcienia szkliwa. W przypadku rozległych uszkodzeń można zastosować wypełnienia porcelanowe, które charakteryzuje wysoka trwałość i odporność na przebarwienia. By jak najlepiej dostosować je do kształtu i rozmiaru zęba, lekarz wykorzystuje zaawansowane urządzenia cyfrowe, wykonując skany zębów i pobierając wyciski. Przed zabiegiem konieczne może być leczenie kanałowe i usunięcie próchniczo zmienionych miejsc.
Jak przywrócić zębom śnieżnobiały kolor?
Kolejnym zabiegiem, który może pomóc w uzyskaniu pięknego uśmiechu, jest wybielanie zębów. Przyczyną utraty ich naturalnego koloru zwykle są przebarwienia, które powstają na skutek odkładającej się płytki bakteryjnej. Do ich pojawienia się może przyczynić się także przyjmowanie niektórych leków, w tym antybiotyków z tetracykliną. Duże znaczenie ma również dieta, picie herbaty, kawy, czerwonego wina, a także stosowanie używek. Uzębienie można wybielić przy pomocy metody nakładkowej lub gabinetowej. Wybór konkretnego sposobu zależy od bardzo indywidualnych kwestii, w tym między innymi od stanu jamy ustnej oraz zasobów finansowych. W doborze najlepszego rozwiązania powinien pomóc lekarz stomatolog.
Co jeszcze może zaoferować stomatologia estetyczna?
Dzięki dynamicznemu rozwojowi takich dziedzin jak stomatologia estetyczna czy chirurgia stomatologiczna można cieszyć się pięknym uśmiechem uzyskanym w stosunkowo krótkim czasie. W celu odbudowy uszkodzonych lub zniszczonych struktur w obrębie jamy ustnej coraz częściej stosuje się nie tylko implanty zębowe, ale też bonding. Metoda ta polega na pokryciu zębów cienką warstwą kompozytu stworzonego na bazie specjalnej żywicy. Dzięki temu można delikatnie usunąć niewielkie przebarwienia i nadać uzębieniu ładny kształt. Przed zabiegiem wykonywana jest pełna diagnostyka cyfrowa obejmująca badanie i szczegółowy wywiad z pacjentem. W stomatologii bonding zębów stosuje się nie tylko w przypadku niedużych ubytków. Przy jego pomocy można też wyeliminować ukruszenia, złamania lub nierówności zębów.
Profilaktyka – najprostsza droga do pięknego uśmiechu
Najprostszym sposobem na utrzymanie pięknego i zdrowego uśmiechu jest profilaktyka. Dlatego nie wolno zapominać o codziennym szczotkowaniu zębów, a także o dokładnym czyszczeniu przestrzeni między nimi, czyli nitkowaniu. Nie bez znaczenia jest też odpowiednia dieta, w której nie powinno brakować świeżych owoców, warzyw, ryb oraz produktów pełnoziarnistych. Ważne są również regularne wizyty u dentysty. W gabinecie stomatologicznym należy pojawiać się minimum raz na pół roku.