Stomatologia zachowawcza Warszawa

Troska o zdrowy i piękny uśmiech zaczyna się przede wszystkim od edukacji i prawidłowej, sumiennej profilaktyki stomatologicznej. Naszym pacjentom w każdym wieku – najmłodszym, dorosłym oraz starszym przypominamy o konieczności regularnych spotkań z dentystą oraz higienistką. Działania z zakresu stomatologii zachowawczej w Warszawie to jedna z usług świadczonych przez klinikę SmileUp.

Stomatologia zachowawcza to leczenie wszystkich typów ubytków zębów, które ma na celu zachować je w jak najlepszej kondycji. W zakresie naszych usług stomatologii zachowawczej wykonujemy:

  • leczenie ubytków (próchnicowych, spowodowanych urazami czy nadmiernym spożyciem kwasów),
  • odbudowy kompozytowe,
  • rekonstrukcje startych powierzchni zębów.

W naszej codziennej pracy korzystamy z najwyższej jakości produktów, tak by móc zagwarantować naszym pacjentom jak najbardziej naturalny efekt. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele zależy od zdrowego i ładnego uśmiechu, dlatego też w ramach stomatologii zachowawczej dbamy o to, by nasi pacjenci mogli cieszyć się dobrym stanem swojego uzębienia.

Stomatologia zachowawcza Bielany

Wpływ stomatologii zachowawczej na zdrowie

Prawidłowe i regularnie wykonywane zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej mają duże znaczenie dla Twojego zdrowia oraz samopoczucia. W sytuacji, gdy podczas kontrolnej wizyty okaże się, że pacjent ma ubytki lub inne zmiany wymagające interwencji dentystycznej, skierujemy Cię do jednego z naszych specjalistów. Na terenie kliniki wykonywane są nie tylko badania stomatologiczne w ramach profilaktyki stomatologicznej, ale także zabiegi chirurgiczne, protetyczne, endodontyczne. Wszystko to u doświadczonych specjalistów, którzy chętnie służą swoją pomocą.

W trosce o komfort i dobre samopoczucie odwiedzających nas osób, udostępniamy opcję znieczulenia, a także dbamy o przyjazną atmosferę panującą w SmileUp. Robimy wszystko, aby po zejściu z fotela na Twojej twarzy faktycznie gościł uśmiech.

Stomatologia zachowawcza Żoliborz

Stomatologia zachowawcza w Warszawie (Bielany, Żoliborz)

Stomatologia zachowawcza zajmuje się odbudową utraconych tkanek zęba. Najczęściej mamy do czynienia z zębami zniszczonymi próchnicą, ale również urazami, złą dietą i szkodliwymi nawykami.
W przypadku niewielkich ubytków wystarczy założenie wypełnienia, w przypadku tych większych czasami trzeba wykonać dodatkowe zabiegi.
Jeśli ząb ma zniszczoną ściankę boczną, to aby móc ja prawidłowo odbudować lekarz używa specjalnych profilowanych formówek. Formówki muszą być dopasowane tak, aby szczelnie przylegały do brzegu ubytku. W tym celu stosowane są różnego rodzaju kliny i taśmy, które ułatwiają lekarzowi zadanie. Zapobiega to powstawaniu nawisu materiału i zapewnia trwałą odbudowę. Czasami ubytek jest na tyle głęboki, że jego dolna granica sięga pod dziąsło albo wręcz kończy się na brzegu kostnym. W zależności od sytuacji lekarz może wtedy podjąć decyzję o gingiwektomii (wycięciu dziąsła) lub nawet osteoplastyce (kość jest wtedy delikatnie usuwana wokół ubytku celem wydłużenia korony klinicznej zęba i stworzenia możliwości szczelnego założenia formówki). Taki zabieg to DME (deep margin elevation) i jest jednym z najbardziej skomplikowanych zabiegów w stomatologii zachowawczej.
Najczęściej zakładamy wypełnienia kompozytowe. Mają one dobre właściwości mechaniczne, a kolor można dopasować do zębów pacjenta. Niezależnie od zabiegów dodatkowych samo założenie wypełnienia kompozytowego ma kilka stałych etapów.
Leczenie próchnicy Warszawa
Pierwszym jest oczywiście opracowanie ubytku, czyli usunięcie próchnicy i nadanie brzegom takiego kształtu żeby uzyskać jak najlepsze warunki dla przyszłego wypełnienia. Zbyt cienkie ścianki zostają skrócone, szkliwo wygładzone. W dzisiejszej stomatologii dążymy do jak najmniej inwazyjnego opracowania zęba, co oznacza, że staramy się pozostawić jak najwięcej zdrowych tkanek. W tym celu konieczna jest dokładna diagnoza pozwalająca wykryć nawet małe ubytki i leczyć je na wczesnym etapie nie dopuszczając do ich powiększania. Podczas badania stomatologicznego przydaje się powiększenie w postaci lup, czy mikroskopu i specjalne filtry pomagające wykryć ogniska próchnicy.
Kolejnym etapem jest założenie wypełnienia. Ząb zostaje wytrawiony specjalnym kwasem, na jego powierzchni powstaną pory, w których „zakotwiczy” się system wiążący, czyli bond. Bond zostaje naświetlony lampą polimeryzacyjną o odpowiedniej długości fali światła, a następnie warstwami zostaje założone wypełnienie kompozytowe. Każda warstwa jest ponownie naświetlana lampą.
Podczas zakładania wypełnienia ważne jest odpowiednie formowanie warstw i prawidłowe ukształtowanie powierzchni zęba. Każdy ząb ma swoją unikalną budowę. Odbudowujemy guzki i bruzdy zębów starając się jak najlepiej naśladować naturę.
Następnie wypełnienie zostaje dopasowane z pomocą rożnej grubości kalek do zgryzu pacjenta.
Ostatnim etapem jest polerowanie. Tu przydają się różne paski ścierne, gumki i szczoteczki, a także pasta polerska.
Prawidłowo założone wypełnienie nie powinno mieć nawisów, powinno być wygodne dla pacjenta i mieć odpowiednie punkty kontaktu zarówno z zębami sąsiednimi jak i z przeciwstawnymi gdy pacjent połączy zęby.
W przypadku gdy ząb wymaga większego wypełnienia, a jego ścianki są znacznie zniszczone możemy wykonać tzw. nakład (onlay lub overlay) bezpośredni. Ścianki zęba zostają skrócone tak, by nie uległy złamaniu pod wpływem sił zgryzowych. Kompozytem zostaje wtedy odbudowana cała lub znaczna część powierzchni żującej. Takie wypełnienie ma również zastosowanie w przypadku odbudowy zwarcia przy startych zębach, gdzie ścianki są już niższe i mogą nie wymagać dużego opracowywania. Odbudowę kompozytową można również wykonać w technice „injection flow”. W takim przypadku wypełnienie nadal jest z kompozytu, ale jego kształt modeluje technik. Dentysta z pomocą specjalnej przezroczystej szyny nanosi płynny materiał kompozytowy na ząb. Po jego utwardzeniu ząb jest odbudowany tak jak na modelu technika.
Wszystkie zabiegi stomatologii zachowawczej są możliwe do wykonania w osłonie koferdamu.

Cennik stomatologii zachowawczej

UsługaCena
Dorośli:
Badanie stomatologiczne z laserową diagnostyką próchnicy150 zł
Konsultacja200 zł
Znieczulenie50 zł
Wypełnienie kompozytowe 350 - 550 zł
Bezpośredni nakład kompozytowy700 zł
Licówka kompozytowa bezpośrednia (bonding zęba)700 zł
Zamknięcie diastemy kompozytem700 zł
Leczenie „białych plam” preparatem Iconod 350 zł
Dzieci*:
Wizyta adaptacyjna200 zł
Wizyta z dzieckiem niewspółpracującym150 zł
*pozostałe zabiegi u dzieci podlegają opłatom zgodnie z cennikiem ogólnym

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń narządu żucia jest próchnica. Stomatologia zachowawcza ma za zadanie ochronę uzębienia przed szkodliwymi czynnikami, aby pomóc utrzymać pacjentowi piękny i zdrowy uśmiech jak najdłużej. Kluczowe znaczenie ma leczenie próchnicy na wczesnym jej etapie, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się bakterii po organizmie. Ta dziedzina medycyny obejmuje również usługi związane z leczeniem zębów mlecznych oraz prawidłową higieną jamy ustnej.

Czym jest próchnica zębów i jakie są jej przyczyny?

Za rozwój zmian próchniczych może być odpowiedzialnych wiele czynników. Choroba jest wywoływana przez bakterie bytujące w jamie ustnej, które przyczyniają się nie tylko do jej zakwaszenia, ale także do gromadzenia płytki nazębnej. Początkowo uszkodzeniu ulega jedynie powierzchowna warstwa szkliwa (nie stwierdza się ubytku). W miarę upływu czasu może prowadzić do demineralizacji i proteolitycznego rozpadu tkanek zębowych. Stomatologia zachowawcza zajmuje się nie tylko leczeniem, ale także profilaktyką próchnicy zębów mlecznych i stałych. Zapobieganie temu schorzeniu występującemu zarówno u dorosłych, jak i u dzieci powinno polegać na:

  • zmianie szkodliwych nawyków żywieniowych,

  • zwiększaniu odporności szkliwa na rozpuszczanie,

  • prawidłowej higienie jamy ustnej polegającej na regularnym szczotkowaniu uzębienia pastą z fluorem oraz dokładnym oczyszczaniu powierzchni między zębami za pomocą nici dentystycznych,

  • zmianie środowiska jamy ustnej w celu zredukowania tworzenia się kwasów organicznych wytwarzanych przez drobnoustroje.

W jadłospisie powinny przeważać pokarmy twarde, ziarniste, świeże owoce i warzywa. Zaleca się też ograniczenie spożywania słodyczy oraz poszukiwanie niepróchnicotwórczych substytutów w postaci słodzików i zamienników cukru.

Dlaczego tak ważne jest leczenie próchnicy?

Nowoczesna stomatologia zachowawcza umożliwia przeprowadzanie wielu zabiegów związanych zarówno z leczeniem zębów mlecznych, jak i z profilaktyką próchnicy oraz prawidłową higieną jamy ustnej. Zaawansowane cyfrowe urządzenia, jakim dysponuje gabinet stomatologiczny SmileUp, pozwalają na wypełnianie bruzd, zagłębień oraz ubytków w uzębieniu. Dzięki usunięciu chorych tkanek i założeniu w ich miejscu wypełnień można znacząco ograniczyć rozwój zmian próchnicowych. Leczenie próchnicy na jak najwcześniejszym etapie jest bardzo ważne z wielu powodów. W ten sposób można zapobiec przede wszystkim rozległym infekcjom jamy ustnej, stanom zapalnym dziąseł, a także niebezpiecznym chorobom ogólnoustrojowym dotyczącym między innymi układu sercowo-naczyniowego oraz kostno-stawowego.

Sprawdź koniecznie nasze artykuły: Droga do pięknego uśmiechu – czyli jakie zabiegi stomatologiczne można wykonać