W celu poprawy wyglądu uśmiechu bardzo często wykorzystuje się licówki. Pojedyncze płatki, najczęściej porcelanowe, po nałożeniu na zęby pozwalają zamaskować nieestetyczne przebarwienia i inne drobne niedoskonałości. Są trwałe, nie wymagają ingerencji w tkankę zębową i zapewniają naturalny efekt. Jeśli marzycie o pięknym uzębieniu uzyskanym w krótkim czasie, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu. Poniżej zamieściliśmy najważniejsze kwestie związane z założeniem licówek w gabinecie stomatologicznym. Zapraszamy do lektury!
Czym właściwie są licówki?
Są to cienkie nakładki, które mocuje się na przedniej powierzchni zębów, aby przywrócić uśmiechowi lub nadać piękny wygląd. W zależności od rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane, mogą pomóc w zamaskowaniu niedoskonałości szkliwa nawet na kilka lat. Niekiedy używa się ich po zakończeniu leczenia ortodontycznego, kiedy u pacjenta pojawiły się nierówności na powierzchni zębów. Przy pomocy tych powszechnie stosowanych w stomatologii rozwiązań protetycznych można zmodyfikować kształt uzębienia, wyeliminować przerwy między zębami, a także rozjaśnić uśmiech. Ich kolor najczęściej jest dobierany do barwy pozostałych zębów.
Jakie wyróżnia się rodzaje licówek?
W celu odbudowania brakujących części uzębienia lub uregulowania kształtu zębów stosuje się różne rodzaje licówek. Te cienkie płytki mocowane na stronie wargowej zębów są wytwarzane przy pomocy takich materiałów jak kompozyty, porcelana oraz akryl. Poniżej scharakteryzowaliśmy krótko najczęściej stosowane w gabinetach stomatologicznych rozwiązania.
Licówki porcelanowe
Cieszące się największą popularnością wśród pacjentów licówki porcelanowe są wykonywane z półprzezroczystej masy akrylowej i ceramicznej. Mogą być zakładane zarówno pojedynczo, jak i w całych zestawach. Są wytrzymałe, odporne na przebarwienia i osadzanie się kamienia nazębnego. Przy ich pomocy można nadać zębom piękny, nieskazitelny wygląd na długi czas.
Licówki akrylowe
Są tworzone z masy akrylowej utwardzanej światłem lub przez gotowanie, dlatego mogą być nieco mniej trwalsze od licówek porcelanowych. Licówki akrylowe wytrzymują mniej więcej do dwóch lat. W stomatologii bardzo często mocuje się je na zębach przed właściwymi uzupełnieniami protetycznymi, dlatego są stosowane jako rozwiązania przejściowe. Na licówki tymczasowe decydują się pacjenci, którzy chcą szybko poprawić estetykę uśmiechu przy niewielkim nakładzie finansowym.
Licówki kompozytowe
Jeszcze jednym rodzajem uzupełnień dostępnych w gabinecie stomatologicznym są licówki kompozytowe. Powstają z materiałów o różnych właściwościach, dzięki czemu są twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą być stosowane zarówno jako uzupełnienia stałe, jak i tymczasowe. Z reguły wymagają wymiany po około trzech-czterech latach użytkowania.
Jak wygląda zabieg zakładania licówek?
Przed założeniem licówek konieczne jest wyleczenie zębów z ewentualnych ubytków próchniczych oraz wyczyszczenie ich z kamienia nazębnego. Niektóre osoby decydują się też wcześniej na wybielenie uzębienia, aby lekarz mógł dobrać najjaśniejszy kolor uzupełnień. Przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie badania zgryzu. W tym zakresie wiele możliwości daje ortodoncja cyfrowa. Następnie wykonywane są skany zębów oraz wyciski cyfrowe, na których podstawie dobiera się kształt licówek. Na kolejnej wizycie stomatolog przeprowadza szlifowanie zębów i zakłada uzupełnienia protetyczne.
Zalecenia po zabiegu założenia licówek
Po założeniu licówek przez kilkanaście godzin zaleca się rezygnację ze spożywania barwiących pokarmów i napojów takich jak buraki, jagody, kawa, herbata, wino, kolorowe napoje gazowane. Zęby należy myć miękką szczoteczką przynajmniej dwa razy dziennie. Do czyszczenia najlepiej używać łagodnej pasty, bez dodatku drobinek ściernych. Dbanie o higienę jamy ustnej jest szczególnie ważne, ponieważ próchnica może pojawić się także na zębach z licówkami. Ponadto zaleca się odbywanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym minimum raz na pół roku.