Brzydki kolor zębów

Do często zgłaszanych problemów stomatologicznych należą przebarwienia zębów. Do ich powstawania mogą przyczyniać się zarówno czynniki miejscowe, jak i ogólne. Na utratę naturalnego koloru uzębienia może wpłynąć między innymi nagromadzenie kamienia nazębnego, palenie papierosów, a także spożywanie dużej ilości kawy i herbaty. W usunięciu ciemnego osadu pomocne mogą być zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej i zachowawczej.

Skąd się biorą przebarwienia zębów?

Najczęstszym powodem utraty naturalnego koloru zębów i pojawienia się na nich nieestetycznych przebarwień jest kamień nazębny. Płytka bakteryjna gromadząca się wzdłuż linii dziąseł powstaje głównie na skutek zaniedbań higienicznych. By zminimalizować ryzyko jej powstawania, niezwykle ważne jest szczotkowanie jamy ustnej minimum dwa razy dziennie.

Inną przyczyną żółtego odcienia uzębienia jest palenie papierosów. Zawarta w tytoniu nikotyna oraz substancje smoliste sprawiają, że na szkliwie osadza się nalot i szybciej gromadzi się kamień nazębny. Przebarwienia zębów mogą być też spowodowane przez czynniki ogólne, do których zalicza się uwarunkowania genetyczne, anomalie chromosomowe, zaburzenia metabolizmu, niedobory witamin i minerałów w diecie oraz przyjmowanie niektórych leków (np. takich jak tetracykliny).

W jaki sposób można odzyskać naturalny kolor zębów?

W przypadku pojawienia się przebarwień w pierwszej kolejności zaleca się zaprzestanie palenia papierosów i ograniczenie barwiących napojów oraz usunięcie kamienia nazębnego. W tym celu najczęściej przeprowadza się skaling, który pozwala na eliminację osadów z uzębienia za pomocą ultradźwięków o odpowiednio dobranej częstotliwości. By odzyskać naturalny kolor zębów, w gabinecie stomatologicznym proponuje się także pacjentom pokrycie szkliwa specjalnym preparatem z fluorem.

Jeśli nieestetyczny kolor powstał na skutek palenia papierosów, można również sięgnąć po specjalistyczne pasty dla palaczy. Zawarte w nich substancje czynne mogą pomóc w zmniejszeniu widoczności ciemnych plam, ponownym uzyskaniu naturalnego odcienia, a także w przeciwdziałaniu przedwczesnemu starzeniu się zębiny.
Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust