Ciemniejący ząb po leczeniu kanałowym

Nie zdarza się to często, jednak są przypadki, w których dochodzi właśnie do takiego przebarwienia. Czasem po zakończeniu procesu leczenia zęba metodą endodontyczną, może stać się on ciemny, co wygląda niekorzystnie na tle pozostałego uzębienia. Dlaczego sinieje i czy jest to normalne zjawisko? Co ma do tego odpowiednie zabezpieczenie jego korzenia? Jak można sobie z tym poradzić?

Ciemny ząb po leczeniu kanałowym

Jego kolor po endodoncji może być zarówno czarny, siny, jak i brązowy czy żółty. Jest to częste i naturalne zjawisko, ponieważ podczas procesu leczenia zęba niekiedy krew dostaje się do kanalików zębiny. Na zmianę barwy mogą wpływać również pierwiastki, które wchodzą w skład wypełnienia: srebro, jod, bar.

Trudno jednak określić, kiedy ząb stanie się ciemny – jest to zawsze indywidualna kwestia. U niektórych ma to miejsce praktycznie zaraz po leczeniu, a u innych nie nastąpi nigdy. Z racji tego, że takiego uzębienia nie da się wybielić standardowymi sposobami, trzeba skorzystać z innych metod. Wcześniej jednak stomatolog musi ustalić, co się dzieje z zębem, aby wykluczyć inne możliwości oraz schorzenia i korzysta z tym celu ze zdjęcia RTG. Gdy został on prawidłowo wyleczony i nie ma przeciwwskazań typu:

  • próchnica,
  • nieszczelne wypełnienia,
  • stan zapalny dziąseł,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • alergia na składniki substancji wybielających,

może przystąpić do zabiegu rozjaśniania szkliwa.

Jak wybielić ciemny ząb po leczeniu kanałowym?

Istnieją dwie metody przywracania właściwej barwy uzębieniu:

  • tzw. walking bleach – polega na usunięciu wypełnienia i odpowiednim zabezpieczeniu korzenia zęba przed aktywnie działającym preparatem wybielającym. Następnie do jego wnętrza aplikuje się substancję rozjaśniającą i całość zamykana jest szczelnym opatrunkiem. W zależności od tego, jaki efekt ma zostać osiągnięty, zabieg może być powtarzany,
  • tzw. power bleaching (metoda termo-katalityczna) – tutaj również w pierwszej kolejności trzeba pozbyć się wypełnienia i odpowiednio zabezpieczyć korzeń zęba przed nakładanym  preparatem wybielającym, który podgrzewa się ok. 5 minut. Proces ten powtarza się kilkakrotnie, po czym wypłukuje komorę i zakłada tymczasowy materiał odbudowujący. A jeśli po paru dniach pomyślnie wypadnie kontrola u dentysty, wówczas zamienia się go na stałe uzupełnienie.

Innym rozwiązaniem, gdy ząb staje się ciemny, jest przykrycie go licówką kompozytową.

Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust