Zęby mleczne

Rodzice rożnie podchodzą do kwestii leczenia tzw. mleczaków. Nierzadko zdarza się, że o codzienną higienę zębów mlecznych u dziecka zaczynają dbać dopiero, kiedy ma kilka lat. Tymczasem właściwą pielęgnację warto wdrożyć od początku, chociażby ze względu na próchnicę, która ich również nie omija. Małym pacjentom zazwyczaj wyrasta 20 mleczaków, a jako pierwsze z reguły dolne siekacze (pomiędzy 4. a 8. miesiącem życia). Wypadają natomiast w różnym wieku, przeważnie od 6. do 12. roku życia, a w międzyczasie jamę ustną uzupełniają zęby stałe. Jak więc wraz z dziećmi dbać o pierwsze uzębienie?

Próchnica zębów mlecznych

Nawet jeśli są one tymczasowo, to nie znaczy, że są niepotrzebne. Najlepiej więc wcale nie dopuścić do próchnicy zębów mlecznych i właściwie o nie dbać. To choroba, która nieleczona może powodować m.in.: dolegliwości bólowe i przedwczesną utratę mleczaków, co z kolei staje się przyczyną wad zgryzu i prowadzi do wykształcenia nieprawidłowych nawyków językowych. Schorzenie najczęściej dotyka maluchy, które bardzo często zasypiają z butelką pełną mleka, kaszki czy soku w ustach. Do jego pierwszych objawów zaliczają się białe, a następnie czarne plamki pojawiające się tuż przy linii dziąseł.

Gdy więc próchnica zębów mlecznych rozwinie się, wówczas należy w możliwie krótkim czasie zabezpieczyć, jak największą liczbę ubytków. Metod leczenia jest wiele, w tym np.: wypełnienie, ochrona bruzd lub – jeśli jest to nieuniknione – ekstrakcja mleczaka.

Jak dbać o zęby mleczne?

Przede wszystkim jak najwcześniej warto wyrabiać dobre nawyki w swoich dzieciach związane z codzienną higieną jamy ustnej. Można pomyśleć o wspólnym rytuale czyszczenia uzębienia po każdym posiłku, jak również o odpowiedniej diecie.

Jak jeszcze dbać o zęby, biorąc pod uwagę, że mleczne wpływają na kondycję stałych? Innym sposobem są regularne kontrole (już od 6. miesiąca życia) u dentysty, które niosą za sobą mniejsze ryzyko bólu, bo ubytki są leczone we wczesnym stadium choroby. Dziecko ma też wówczas szansę oswoić się z gabinetem stomatologicznym.

Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust