Najczęściej zadawane pytania
Bonding jest zazwyczaj rozwiązaniem na kilka lat, wymaga kontroli pod kątem potrzeby polerowania lub ew. wymiany. Należy pamiętać, że ważne są warunki zgryzowe i nawyki pacjenta, również higieniczne.
Tak, licówki mogą zamknąć nieestetyczną diastemę. Tym niemniej w każdym przypadku należy skonsultować zabieg z lekarzem.
W naszym gabinecie możemy w zależności od wskazań zaproponować korony cyrkonowe (malowane, licowane, cut-back), pełnoceramiczne eMax oraz korony porcelanowe na podbudowie metalowej. Wykonujemy również korony tymczasowe akrylowe i kompozytowe (PMMA).
Aktualnie z uwagi na rozwój materiałów, z których można wykonać obie prace i możliwość minimalnie inwazyjnego szlifowania bezstopniowego, oba uzupełnienia są bardzo mało inwazyjne. Należy pamiętać, że do obu uzupełnień istnieją różne wskazania i w tym względzie powinno się stosować do zaleceń lekarza.
Most protetyczny to uzupełnienie braku/ów zębowych, które jest na stałe osadzone na oszlifowanych odpowiednio zębach sąsiadujących z luką. Stosuje się je wtedy, kiedy z różnych względów nie jest możliwe wykonanie implantu/ów.
Korony są wykonywane z materiałów zapewniających nie tylko świetną estetykę, ale również przystosowanych do obciążeń działających na zęby. Przy odpowiedniej higienie są to bardzo trwałe uzupełnienia.
Jeśli istnieje wskazanie do założenia korony, to znaczy, że żadne inne uzupełnienie nie podoła siłom jakie będą na ten ząb działać lub żadne inne nie zapewni odpowiedniej estetyki. W przypadku, gdy lekarz proponuje wykonanie korony zdecydowanie warto to rozważyć.
W celu odbudowy lub wygładzenia w miejscu ukruszenia należy zgłosić się do dentysty.
Złamane zęby niestety nie zrastają się. Ząb złamany wymaga odbudowy lub w niekorzystnym przypadku – usunięcia.
Jeśli ząb ulegnie złamaniu konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Jeśli ząb jest ruchomy koniecznym będzie wykonanie zdjęcia rvg aby ocenić czy uszkodzeniu nie uległ korzeń lub okoliczna kość. Jeśli odłamaniu uległ jedynie fragment korony, stomatolog odbuduje utracone tkanki wypełnieniem lub zaleci odbudowę protetyczną, jeśli zaś złamanie jest głębsze i obejmuje miazgę zęba należy się liczyć z uprzednim leczeniem kanałowym.
W takim przypadku konieczna będzie wizyta u stomatologa. Do czasu założenia nowego wypełnienia ubytek należy jak najdokładniej doczyszczać z resztek jedzenia i nie zapominać o codziennej higienie całości uzębienia.
Wybielanie zębów polega na rozjaśnieniu warstwy szkliwa poprzez aplikację na zębach środka wybielającego. Środkiem wybielającym jest nadtlenek wodoru w odpowiednim stężeniu.
Wykonywanie zabiegów higienizacyjnych jest rekomendowane raz na pół roku (co 6 m-cy).
Pakiet higienizacyjny w SmileUp to skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja obu łuków zębowych.
Mikroskop pozwala leczyć w powiększeniu, co sprawia, że widzimy więcej, leczymy lepiej i szybciej oraz co ważniejsze – bezpieczniej. Użycie mikroskopu zapewnia precyzję, a co za tym idzie zwiększa przewidywalność leczenia. Łatwiej znajdujemy dodatkowe kanały, omijamy przeszkody i radzimy sobie z ewentualnymi powikłaniami.
Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że nie jest ono bolesne.
Aby podjąć decyzję o usunięciu złamanego narzędzia z kanału zęba konieczna m.in. jest odpowiednia diagnostyka, czyli rvg/cbct rzeczonego zęba oraz możliwość pracy w powiększeniu. Jeśli narzędzie jest umiejscowione w sposób rokujący na jego usunięcie, to podejmujemy się takiej próby. W przypadkach kiedy usunięcie poprzez kanał nie jest możliwe proponujemy leczenie mikrochirurgiczne.
Czystość narzędzi używanych do zabiegów to nasz priorytet. Wiele z nich jest jednorazowego użytku, a te, które są wielorazowe są wykonane z bezpiecznych materiałów, które po zabiegu są czyszczone w preparatach biobójczych a następnie sterylizowane w odpowiednio dobranym procesie w sterylizatorze ( autoklawie ), który również podlega ścisłej kontroli.
Sinus lift, to inaczej podniesienie zatoki szczękowej. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i polega na uzupełnieniu materiałem kościozastępczym lub przeszczepem tkanek własnych części przestrzeni zatoki tak, aby możliwe było tam umieszczenie implantu.
O implanty dbamy jak o własne zęby, czyli konieczna jest przede wszystkim dokładna higiena domowa (szczoteczka i pasta do zębów, nici dentystyczne, irygator, są również dostępne w sprzedaży specjalne szczoteczki przeznaczone do implantów) oraz okresowe kontrole i zabiegi higienizacyjne w gabinecie.
Standardowo dla 1-2 implantów jest to 30-45 minut. W przypadku dodatkowych zabiegów okołoimplantacyjnych (np. sinus lift’u) lub większej ilości implantów czas wizyty może ulec wydłużeniu do 60-120 minut.
Zabiegi implantacji w naszym gabinecie wykonują doświadczeni lekarze chirurdzy ze specjalizacją z dziedziny chirurgii szczękowo-twarzowej bądź chirurgii stomatologicznej.
W naszym gabinecie najczęściej pracujemy na implantach uznanej marki Straumann. Jest jednak możliwość zastosowania innych systemów np. Astra czy Ostem jeśli sytuacja w jamie ustnej pacjenta będzie wymagała takich rozwiązań. W takim przypadku zabiegi są wyceniane indywidualnie.
Narząd żucia to skomplikowany układ: zęby różniące się między sobą, szczęką górna, żuchwa ( szczęka dolna ), tkanki utrzymujące zęby w kości, dziąsła, język, wargi, mięśnie i stawy pozwalające wykonywać potrzebne ruchy żuchwy. Wszystkie elementy jamy ustnej są w ruchu, współpracują ze sobą. Będą spełniać swoje zadanie i nie będą ulegały uszkodzeniom, jeżeli będą dokładnie do siebie pasować. Wzajemne ułożenie zębów nazywamy ” zgryzem”. Jeżeli zęby po zamknięciu buzi nie składają się jak dwa koła zębate to mamy do czynienia z wadą zgryzu.
Gdy proste zęby górne nie będą pasowały do dolnych to oprócz lepszego wyglądu, nie będą stanowić większych korzyści. Dlatego zawsze w końcowej fazie leczenia stosujemy aparaty na oba łuki.
Innowacyjny system wybielania Prevdent jest nowością na rynku stomatologicznym. W składzie pasty do zębów oraz samym preparacie do wybielania znajduje sie unikalne połączenie nano-Hhydroksyapatytu i ksylitolu. Hydroksyapatyt stanowi aż 68% zębiny i 97% szkliwa zębów.
Już samo mycie zębów pastą do zębów Prevdent
- znosi nadwrażliwość zębów
- poprawia wygląd zębów
- przygotowuje zęby do wybielania preparatem Prevdent i lampą.
Stosowanie implantów ceramicznych jest zasadne w kilku przypadkach:
- wysoka estetyka pracy
- alergia pacjent na tytan
- świetne zdolności adaptacyjne w ludzkim organiźmie
Imponujące właściwości ( kolor kości słoniowej ) w sposób łatwy i estetyczny przywracają pełen uśmiech w kolorze naturalnych zębów.
Najważniejszymi elementami składowymi pakietu higienizacji zębów są: skaling i piaskowanie zębów. Kolejnymi, nie mniej ważnymi są polerowanie oraz fluoryzacja zębów. Poszczególne usługi są wykonywane jednocześnie aby uzyskać najlepszy efekt czyszczenia zębów.
Preparat ICON stosujemy do bezinwazyjnego leczenia próchnicy początkowej. Białe plamy na zębach lub białe przebarwienia to ubytek próchnicowy w swej początkowej fazie. Preparat ICON działa na zasadzie infiltracji uszkodzonego szkliwa przywracając strukturę chemiczną zęba do pierwotnego stanu.
Bonding to nieinwazyjna metoda estetycznej odbudowy zębów wykonywany przy użyciu materiału kompozytowego. Metoda pozwala na zmianę kształtu i koloru zębów.
Każdy zabieg chirurgiczny, w tym usuwanie ósemek (także tych zatrzymanych) odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że pacjent podczas zabiegu nie odczuwa bólu. Znieczulenie ustaje po ok. 2-4 godzinach, po tym czasie może być konieczne przyjęcie zleconego przez dentystę środka przeciwbólowego.
Znieczulenie miejscowe w zależności od podanego środka trwa od ok. godziny do 3 godzin. Po tym czasie pacjent odczuwa stopniowe zanikanie odrętwienia.
Krwawienie dziąseł, jeśli tylko nie jest związane z urazem tkanek czy chorobą ogólnoustrojową, oznacza stan zapalny. Zapalenie dziąseł jest wywołane przez bakterie, które tworzą płytkę nazębną, czyli biały kleisty osad. Nieusuwana płytka nazębna ulega mineralizacji tworząc kamień nazębny, a zapalenie dziąseł przechodzi z czasem w zapalenie przyzębia, które nieleczone może prowadzić do poważnych chorób, a także utraty zębów.
Kamień nazębny usuwa się w miarę jego narastania. Zazwyczaj co 6 m-cy, ale nie jest to regułą, ponieważ u jednych osób kamień odłoży się szybciej, u innych później. Regularne co półroczne kontrole u dentysty pozwolą na wychwycenie odpowiedniego momentu.
Piaskowanie zębów usuwa z powierzchni nagromadzone osady. Efektem są jaśniejsze zęby, ale nie są one wybielone, a jedynie odzyskują swój naturalny kolor, który był „ukryty” pod osadem.
Leczenie kanałowe ma na celu usunięcie ze środka zęba zmienionych zapalnie tkanek miękkich, tzw. miazgi. Puste kanały po odpowiednim opracowaniu i zdezynfekowaniu zostają szczelnie wypełnione.
Leczenie kanałowe jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, nie jest więc bolesne. Po ustąpieniu znieczulenia pacjent może odczuwać niewielkie dolegliwości, są one jednak przejściowe i ustępują po zażyciu zwykłego środka przeciwbólowego.