Zmiany na błonie śluzowej

Czasami na powierzchniach policzków, warg, dziąseł lub języka pojawiają się zarówno zwykłe afty, grzybica, opryszczka, jak również znacznie groźniejsze plamy (o podłożu nowotworowym) takie jak np. leukoplakia. Nie powinno się ich lekceważyć ani zaniedbywać. Zmiany w błonie śluzowej jamy ustnej to bardzo dokuczliwe przypadłości. Mogą stanowić objawy realnie utrudniające codzienne funkcjonowanie. Takie zapalenie może powstać np. na skutek różnych infekcji. Gdy już do niego dojdzie, dobrze jest jak najszybciej podjąć leczenie. Dobrze jest także pomyśleć o profilaktyce w tym zakresie.

Jakie są objawy zapalenia błony śluzowej?

Niektóre z nich mogą kojarzyć się ze zwykłą infekcją czy przeziębieniem. Najbardziej charakterystyczne objawy zapalenia błony śluzowej jamy ustnej to m.in.:

  • swędzenie i drapanie w niej,
  • ból podczas przełykania podobny jak w infekcji gardła czy anginy,
  • biały nalot na języku,
  • bolesne owrzodzenie,
  • afty.

Aby te symptomy się nie nasiliły, warto podjąć jak najszybciej ich leczenie. Jak sobie poradzić z zapaleniem błony śluzowej?

Żeby zmniejszyć powyższe dolegliwości, przede wszystkim należy dbać o higienę z zastosowaniem odpowiednio dopasowanych produktów. W przypadku wystąpienia tych objawów przyda się szczoteczka do zębów z miękkim włosiem oraz odpowiednia pasta. Gdy rozwinie się zapalenie błony śluzowej, warto też zacząć płukać jamę ustną. Sprawdzić się może w tym przypadku antyseptyczny płyn, który zawiera podwójny system antybakteryjny. Ponadto pomocne bywają napary z ziół takich jak szałwia, rumianek, lipa czy róża oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Profilaktyka błony śluzowej

Podczas wizyty w gabinecie, stomatolog, poza wywiadem na temat ogólnego zdrowia pacjenta i przyjmowanych leków, wykonuje również badanie kliniczne. Jego celem jest ocena kondycji jamy ustnej. W ten sposób można regularnie sprawdzać, czy nic niepokojącego się w niej nie dzieje.

Na czym jeszcze polega profilaktyka błony śluzowej? Należy co najmniej dwa razy dziennie szczotkować (a najlepiej po każdym posiłku) zęby oraz stosować nici dentystyczne. Osoby noszące protezy także powinny dokładnie je czyścić.

Oprócz tego w ramach profilaktyki warto zwrócić uwagę na odpowiednią dietę, czyli ograniczyć w niej spożycie słodyczy i smażonych dań.

Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust