Odsłonięte szyjki
Zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, odsłonięte szyjki zębowe, nieświeży oddech w jamie ustnej, powiększające się przestrzenie między uzębieniem – to tylko niektóre objawy mogące świadczyć o chorobach przyzębia. Ich leczenie jest bardzo ważne, ponieważ zaniedbane mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zmiany w obrębie zębiny czy problemy z mową i przeżuwaniem pokarmów. W zmniejszeniu ryzyka rozwoju tych schorzeń pomocne może być ograniczenie cukru w diecie, stosowanie właściwych technik szczotkowania zębów oraz regularne odwiedzanie stomatologa.
Odsłonięte szyjki zębowe – co prowadzi do ich powstawania?
Najczęstszą przyczyną recesji dziąseł są stany zapalne miazgi spowodowane przez nieusuwany kamień nazębny, niedobór witamin i minerałów, nadużywanie alkoholu, a także powikłania po leczeniu ortodontycznym. Do powstawania odsłoniętych szyjek zębowych może też prowadzić niedostateczna higiena jamy ustnej. Wiele osób zapomina, że już dwukrotne szczotkowanie uzębienia pastą z fluorem w ciągu dnia może pomóc w ograniczeniu rozwoju bakterii oraz w zwiększeniu odporności zębów na działanie kwasów powodujących odwapnienie i próchnicę.
Jak przebiega leczenie odsłoniętych szyjek zębowych?
Na samym początku leczenia konieczne jest wyeliminowanie czynnika odpowiedzialnego za odsłonięte szyjki zębowe. Jeśli recesja dziąseł została spowodowana przez niewłaściwą higienę jamy ustnej, wówczas należy zwrócić uwagę na technikę szczotkowania zębów. Szczoteczka powinna mieć miękkie i ukośnie ustawione włókna, aby jak najdokładniej czyścić przestrzenie szczególnie narażone na rozwój zmian próchnicowych.
W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego i długotrwałego utrzymywania się nieświeżego oddechu w jamie ustnej pomimo regularnego szczotkowania konieczne jest leczenie odsłoniętych szyjek zębowych. W tym celu zwykle przeprowadza się skaling, który pozwala na usunięcie złogów kamienia bez niszczenia zdrowych tkanek. Ponadto stomatolog może zaproponować pacjentowi kiretaż – zabieg polegający na czyszczeniu kieszonek z osadów i chorobotwórczych drobnoustrojów bez konieczności nacinania dziąseł.