Odsłonięte szyjki

Zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych, nieświeży oddech w jamie ustnej, powiększające się przestrzenie między uzębieniem – to tylko niektóre objawy mogące świadczyć o chorobach przyzębia. Ich leczenie jest bardzo ważne, ponieważ zaniedbane mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zmiany w obrębie zębiny czy problemy z mową i przeżuwaniem pokarmów. W zmniejszeniu ryzyka rozwoju tych schorzeń pomocne może być ograniczenie cukru w diecie, przestrzeganie odpowiedniej higiena jamy ustnej (unikanie mocnego szorowania zębów) oraz regularne odwiedzanie stomatologa.

Odsłonięte szyjki zębowe – co prowadzi do ich powstawania?

Najczęstszą przyczyną recesji dziąseł są stany zapalne miazgi spowodowane przez nieusuwany kamień nazębny, niedobór witamin i minerałów, nadużywanie alkoholu, a także powikłania po leczeniu ortodontycznym. Odsłonięcie szyjek zębowych może też powodować brak odpowiedniej higieny jamy ustnej lub intensywne szorowanie zębów. Wiele osób zapomina, że już dwukrotne szczotkowanie uzębienia pastą z fluorem w ciągu dnia może pomóc w ograniczeniu rozwoju bakterii oraz w zwiększeniu odporności szkliwa na działanie kwasów powodujących odwapnienie i próchnicę.

Jak przebiega leczenie odsłoniętych szyjek zębowych?

Na samym początku leczenia konieczne jest wyeliminowanie czynnika odpowiedzialnego za odsłonięcie szyjek zębowych. Jeśli recesja dziąseł została spowodowana przez brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, wówczas należy zwrócić uwagę na technikę szczotkowania zębów. Trzeba unikać zbyt mocnego szorowania ich powierzchni, a szczoteczka powinna mieć miękkie i ukośnie ustawione włókna, aby jak najdokładniej czyścić przestrzenie szczególnie narażone na rozwój zmian próchnicowych.

W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego i długotrwałego utrzymywania się nieświeżego oddechu w jamie ustnej pomimo dbania o jej higienę konieczne jest leczenie odsłoniętych szyjek zębowych. W tym celu zwykle przeprowadza się skaling (metodą np. szorowania mechanicznego), który pozwala na usunięcie złogów kamienia bez niszczenia zdrowych tkanek. Ponadto odpowiedni może się okazać kiretaż – zabieg polegający na czyszczeniu kieszonek z osadów i chorobotwórczych drobnoustrojów bez konieczności nacinania dziąseł.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Podstawa profilaktyki większości chorób uzębienia to przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej. Jest ona zalecana również w pacjentów, u których nastąpiło odsłonięcie szyjek zębowych. Trzeba koniecznie przestrzegać właściwego czasu i częstotliwości szczotkowania zębów, które należy przeprowadzać dwa razy dziennie przez co najmniej dwie minuty. Na koniec warto użyć dodatkowo płynu do płukania z fluorem, który wykazuje działanie antybakteryjne oraz odświeżające. Należy pamiętać też o języku, który warto czyścić specjalną skrobaczką.

Do szczotkowania należy używać past zawierających w swoim składzie fluor, który wzmacnia szkliwo. Warto również zainwestować w nić dentystyczną, umożliwiającą pozbycie się resztek pokarmu czy płytki nazębnej. Odsłonięcie szyjek zębowych może być też wywołane nieodpowiednią higieną jamy ustnej, przede wszystkim szorowaniem zębów, zwłaszcza w pobliżu dziąseł, wywołując ich krwawienie i uszkodzenie. Lekarz stomatolog udzieli porady na temat skutecznych sposobów mycia uzębienia, a także wyboru preparatów, jakie najlepiej sprawdzą się do profilaktyki chorób oraz neutralizowania ich objawów.

Odsłonięcie szyjek zębowych a próchnica

Recesja dziąseł nie tylko wiąże się z nieprzyjemnymi objawami, ale może także zwiększać ryzyko wystąpienia innych chorób jamy ustnej, zwłaszcza próchnicy. W obrębie szyjek zębowych korzeń jest tylko częściowo pokryty przez szkliwo, więc ich dodatkowe odsłonięcie przyczynia się do uszkodzenia uzębienia. Dodatkowo jeśli bakterie zaczną bytować na tym obszarze, pacjentowi zagraża pojawienie się ubytków próchniczych. Odpowiednia higiena, unikanie szorowania w trakcie mycia zębów i systematyczne kontrole dentystyczne to sposoby przeciwdziałania zmianom chorobowym.

Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust