Wybielanie Zębów Warszawa

Jeśli olśniewająco uśmiech jest dla ciebie ważny. Dobrym rozwiązaniem jest zabieg wybielanie zębów. Jak to działa i dlaczego jest potrzebne?

Wykonanie zabiegu wybielania zębów spowoduje usunięcie nalotu z powierzchni szkliwa zębów. Dzieje się tak dlatego, że z czasem warstwa nagromadzonych osadów zwana płytką nazębną może przybrać kolor żółty lub brązowawy, co może sprawić, że Twoje zęby wydadzą się ciemne i nieciekawe. Wśród przeciwskazań należy natomiast wymienić m.in. nadwrażliwość uzębienia.

Leczenie kanałowe Bielany Warszawa

Przebarwienia zębów – rodzaje

Zacznijmy od przebarwień. Istnieją dwa rodzaje przebarwień zębów. Przebarwienia na zewnętrznej warstwie zęba znane jako przebarwienia zewnętrzne i przebarwienia pod szkliwem znane jako wewnętrzne.

Przebarwienia zewnętrzne są często spowodowane spożywaniem potraw i napojów takich jak kawa herbata jagody. Cola wino i palenie.

Wewnętrzne plamy są spowodowane przez naturalny proces starzenia się zębów narażenia na działanie substancji chemicznych, takich jak fluor lub z przyjmowania leków dla rzeczy, takich jak antybiotyki leki przeciwzapalne leki obniżające poziom cholesterolu leki antykoncepcyjne sterydy

Jak działa wybielanie zębów?

Wybielanie zębów to zabieg stomatologiczny wykonywany różnymi metodami, który rozjaśnia Twój uśmiech w ciągu zaledwie jednego, choć odradza się go w przypadku nadwrażliwości. Przebarwienia wewnętrzne często tworzą się od nikotyny oraz na skutek niedostatecznej dbania o higienę jamy ustnej oraz po stosowaniu niektórych leków. Jak więc można się ich pozbyć i odzyskać wspaniały biały uśmiech?

Metody wybielania zębów

Profesjonalne wybielanie zębów wykonujemy metodą nakładkową lub gabinetową.

Wybielanie zębów – metoda nakładkowa

Wybielanie nakładkowe wymaga pobrania wycisków zębów, na podstawie których technik wykonuje szyny do wybielania.

Szyny do wybielania są cienkie, przezroczyste i odpowiednio wyprofilowane tak, aby zmieścić na zębach preparat wybielający i nie dopuścić do wyciekania nadmiarów preparatu wybielającego na zewnątrz. Z tak przygotowanych nakładek na zęby korzystasz w domu, dozując do nich odpowiednią ilość żelu wybielającego i nosząc przez określony czas.

Zaletami wybielania nakładkowego jest możliwość kontrolowania efektu wybielania zębów. Zabieg wybielania zębów możesz przerwać w każdym momencie. Najczęściej do przerwania zabiegu wybielania dochodzi w przypadku nadwrażliwości zębów.

Zalecenia po nakładkowym wybielaniu zębów

Aby efekt wybielania zębów był widoczny i utrzymywał się przez dłuższy czas należy przestrzegać paru zasad.

Przez około 2 tygodnie po wybielaniu należy przestrzegać białej diety. Biała dieta oznacza, że nie powinniśmy spożywać niektórych pokarmów i napojów. Po wybielaniu szkliwa zębów unikaj picia takich produktów jak: czerwone wino, herbata, kawa, soki owocowe.

Poza zrezygnowaniem z niektórych napojów należy zrezygnować z „barwiących” produktów. Takimi barwiącymi produktami są wiśnie, buraki, jagody.

Jeżeli jesteś palaczem, to po wybielaniu zębów nie powinno się palić. Palenie papierosów po nakładkowym wybielaniu zębów może doprowadzić do powiększenia się zażółcenia zębów.

Nakładkowe wybielanie zębów – przeciwwskazania

Nakładkowemu wybielaniu zębów poddaje się zęby zdrowe. Zabiegowi wybielania szkliwa nie powinno się przeprowadzać w przypadku posiadania ubytków. Przeciwskazaniem jest również próchnica.

Jeżeli jesteś nałogowym palaczem, to niestety nakładkowe wybielanie również nie jest dla Ciebie.

Kolejną grupą dla której wybielanie nie jest wskazane są kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Wybielanie nakładkowe – skutki uboczne

Wybielanie nakładkowe zębów wymaga systematyczności i dyscypliny. Jeżeli nie jesteś pewien czy będziesz pamiętać o aplikowaniu szyn to w tym przypadku może warto zastanowić się nad innym sposobem wybielanie zębów.

Najczęściej zgłaszanym skutkiem ubocznym nakładkowego wybielania zębów jest nadwrażliwość zębów na zimno i ciepło.

leczenie zęba pod mikroskopem

Laserowe wybielanie zębów – wybielanie gabinetowe

Wybielanie zębów przeprowadza dentysta lub higienistka stomatologiczna. Efekt wybielania szkliwa jest osiągany podczas jednej 2 godzinnej wizyty.

Wybielenie zębów w gabinecie polega na żelu osłaniającego zęby oraz użyciu preparatu z nadtlenkiem wodoru. Nadtlenek wodoru oświetlany jest przy użyciu lampy. W lampach do naświetlania wykorzystuje się laser diodowy lub lampę LED. W tym przypadku światło laserowe powoduje rozpadania się nadtlenku wodoru. Rozpadający się nadtlenek wodoru wnika w szkliwo i zębinę w ten sposób wybielając przebarwienia na zębach.

Wybielanie zębów laserowe – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy pamiętać o że po każdym wybielaniu szkliwa zalecane jest stosowanie białej diety. Przez dwa tygodnie nie spożywamy czerwonego wina, nie pijemy kawy, herbaty. Rezygnujemy z jedzenia buraków, wiśni, jagód i innych pokarmów barwiących. Obowiązkowo należy zrezygnować z palenia papierosów.

Warto przed zabiegiem zaopatrzyć się w pastę przeznaczoną do wrażliwych zębów. Możliwa jest zwiększona reakcja na ciepło i zimno oraz na słodkie napoje.

Wybielanie zębów laserowe – zalety

Zaletą zabiegu wybielania gabinetowego jest jednoetapowość, która w tym przypadku jednocześnie nie wyklucza możliwości wybielania nakładkowego w późniejszym okresie. Jest to również metoda przystępniejsza dla pacjentów z dużym odruchem wymiotnym, który uniemożliwia użytkowanie nakładek.

Wybielanie zębów wymagania

Aby wykonać wybielanie należy mieć wyleczone zęby, bez dużych wypełnień czy prac protetycznych, zwłaszcza w odcinku przednim uzębienia, nie powinno być również dolegliwości o charakterze nadwrażliwości, ponieważ w tym przypadku zabieg mógłby je nasilić.

Zalecane jest wykonanie zabiegów higienizacyjnych razem z lakierowaniem preparatem fluorkowym na tydzień przed planowanym zabiegiem.

Wybielanie zębów laserowe – wady

Wadą może być cena zabiegu, nadwrażliwość w trakcie i po zabiegu, trudniejszy do kontroli stopień wybielenia zębów (wybielanie następuje szybciej niż podczas metody nakładkowej).

Przeciwskazania do laserowego wybielania

Przeciwskazaniami do laserowego wybielania szkliwa zębów są: ciąża, laktacja, ubytki w zębach, próchnica, alergie na środek wybielający, leki fotoreaktywne.

Wybielanie zębów – wskazania

Wskazaniami do wybielania zębów są:

  • rozjaśnienie zębów ze względów estetycznych
  • usunięcie przebarwień zębów

Koszt wybielania zębów w Warszawie

Koszt wybielania zależy od wybranego systemu wybielania. Przygotowanie nakładek wybielających to kwota 600 zł. W przypadku nakładek należy dokupić osobno żel.

W przypadku wybielania Prevdent – gabinetowe wybielanie wizyta kosztuje 1500 zł.

Leczenie kanałowe Żoliborz Bielany w SmileUP

Ile kosztuje wybielanie zębów w Warszawie?

UsługaCena
Wybielanie endo / wizytę150-300 zł
* Wybielanie regeneracyjne Prevdent1600 zł
Wybielanie z użyciem lampy Beyond1400 zł
Wybielanie nakładkowe – wykonanie nakładek do wybielania900 zł
*zabieg trwa ok. 2 godzin

Kawa, herbata, papierosy czy wino to jedne z głównych czynników, które znacząco wpływają na pojawienie się nieestetycznych przebarwień i osadów na uzębieniu, chociaż ciemniejszy kolor kości może mieć również podłoże genetyczne. Prawidłowo przeprowadzony zabieg wybielania zębów pozwala na stałe pozbyć się kamienia nazębnego, a tym samym poprawić zdrowie i higienę w jamie ustnej. Leczenie tego typu można przeprowadzić różnymi metodami, a efekty w tym przypadku mogą być widoczne już po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Na czym polega wybielanie zębów? Przebieg zabiegu

Przygotowując się do wykonania leczenia, niezależnie od metody, trzeba przede wszystkim zadbać o zdrowie i higienę w jamie ustnej. Aby lekarz mógł przeprowadzić wybielanie szkliwa zębów, muszą one być całkowicie zdrowe. Zabieg nie jest zalecany także dla osób zmagających się z chorobami przyzębia, nadwrażliwością czy odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Do innych przeciwwskazań należą również: ciąża i karmienie piersią, przyjmowanie niektórych leków oraz ogólne osłabienie organizmu.

Na czym polega wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym? W tym przypadku metod jest kilka i można podzielić je na gabinetowe i domowe. Sposób nakładkowy trwa około dwóch tygodni i wykonuje się go poprzez noszenie specjalnych nakładek dentystycznych przygotowanych przez lekarza. Leczenie przeprowadzane u dentysty przy użyciu preparatów Beyond lub Prevdent trwa około jednej godziny.

Oba te sposoby polegają na nałożeniu na dokładnie wyczyszczone wcześniej szkliwo żelu wybielającego lub aktywnej piany i naświetlaniu białym światłem. Takimi metodami możliwe jest również wybielanie zębów martwych. Podczas jednego zabiegu można rozjaśnić uzębienie nawet o 8 odcieni. Pierwszym krokiem zawsze jest wywiad lekarski w gabinecie stomatologicznym, na podstawie którego dentysta decyduje, które z rozwiązań będzie wskazane dla danego pacjenta.

Utrzymanie efektów wybielania zębów

Standardowo efekty zabiegu utrzymują się około 3 lat. Warto jednak pamiętać, że trwałość wybielania zębów zależy od wielu czynników, między innymi od zastosowanej przez lekarza metody, ale również od tego, jak dbano o uzębienie i higienę jamy ustnej zarówno przed przeprowadzeniem leczenia, jak i po nim. Aby jak najdłużej utrzymać uzyskany kolor uzębienia, warto również stosować tak zwaną białą dietę, czyli unikać napojów i potraw powodujących przebarwienia i nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego. Należą do nich takie produkty, jak na przykład kawy, wina, czerwonych owoców i warzyw. Oprócz tego można korzystać z past wybielających.

Pamiętaj, że zabieg wybielania szkliwa zębów można powtórzyć po uprzedniej konsultacji ze stomatologiem.

Pacjent po wybieleniu zębów

Wybielanie zębów węglem aktywnym – opinie dentystów

Szerokie zastosowanie obejmujące m.in. medycynę, przemysł czy kosmetyki świadczy o bogatych właściwościach węgla aktywnego. Ostatnimi czasy popularność zyskało także wybielanie zębów za jego pomocą, jednak czy jest to właściwa metoda mogąca stanowić konkurencję dla lampy? Łatwo się spotkać w tym przypadku z negatywnymi opiniami stomatologów, którzy wskazują m.in. na ziarnistość tej substancji. Jej intensywne wcieranie może więc doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych, np. wycierania się powierzchni szkliwa, co w rezultacie może wiązać się z koniecznością założenia licówek. Często pojawiają się też argumenty dotyczące nadwrażliwości tkanek.

Dentyści zauważają, że regularne wybielanie zębów węglem aktywnym może obniżać ich tolerancję na niskie i wysokie temperatury. Rozważając jego zastosowanie, należy pamiętać także o braku fluoru w składzie, w związku z czym odradza się bazowanie wyłącznie na nim w ramach higieny jamy ustnej. Jeśli już sięgać po niego, to ewentualnie naprzemiennie z tradycyjną pastą do mycia, która zawiera wzmacniający uzębienie i zabezpieczający je przed chorobami oraz uszkodzeniami fluor. W tym przypadku Stomatolodzy zalecają jednak dużą ostrożność przy wykorzystaniu węgla aktywnego, wskazując, że choć również może ono powodować nadwrażliwość, to wybielanie szkliwa zębów lampą jest lepszym wyborem.

Jak wybielać zęby węglem aktywnym

Istnieje możliwość sięgnięcia po różne formy tej substancji – można ją kupić pod postacią gotowych do zastosowania past lub zrobić taką samemu. Dostępne są tabletki, które należy we własnym zakresie rozgnieść, a także proszki do mieszania z wodą albo olejem, np. kokosowym, a następnie wcierania w powierzchnię zębów. Ich nadwrażliwość powinna być jednak przeciwwskazaniem do zastosowania węgla aktywnego. Jednocześnie trzeba zauważyć, że rzeczywiście ma on właściwości oczyszczające i pozwala na usunięcie zarówno z powierzchni, jak i ze struktur międzyzębowych pozostałości jedzenia, zanieczyszczeń z kawy czy śladów po paleniu wyrobów tytoniowych. Nie zmienia to faktu, że rozważając wybielanie zębów, zamiast węgla aktywnego lepiej wybrać zabieg przy użyciu lampy.

Wybielanie zębów – FAQ

Oto najczęściej zadawane pytania na temat tej procedury, na które warto poznać odpowiedzi.

Czy każdy może zdecydować się na zabieg?

Mimo że to proces stosunkowo mało inwazyjny, to odradza się go w ciąży niezależnie od metody wybielania szkliwa zębów. W przypadku karmienia piersią również kategorycznie się je odradza. Dlaczego? Wynika to z faktu, że brakuje informacji na temat ewentualnych skutków dla dziecka z uwagi na brak testów w tym zakresie. Również nadwrażliwość tkanek może być przeciwwskazaniem do zabiegu.

Jak długo utrzymują się efekty?

To zależy od jakości wykonanych czynności i wybranej metody. Przyjmuje się, że rezultaty wybielania szkliwa zębów mogą być zachowane przez kilkanaście miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku spożywania dużej ilości pokarmów o właściwościach barwiących efekty mogą utrzymywać się przez krótszy czas. Decydując się na zabieg, należy mieć na uwadze również ewentualność pojawienia się bądź pogłębienia nadwrażliwości tkanek.

O czym pamiętać po zabiegu

Co zrobić, gdy zabieg jest nieefektywny?

Zdarza się, że nawet optymalny dobór metody może przynieść niezadowalające pacjenta rezultaty. Bywa, że niektóre tkanki są odporne na wybielanie, kolejne próby okazują się nieefektywne, a zamiast pożądanego koloru pojawia się nadwrażliwość zębów. Co wtedy? W takim przypadku można zdecydować się na inne rozwiązanie mogące poprawić wygląd szkliwa, jaką jest założenie licówek.

Co robić po zakończeniu zabiegu?

Przez ok. 2 tygodnie powinno się wyeliminować lub ograniczyć jedzenie produktów spożywczych o właściwościach barwiących, jak buraki, jagody czy wiśnie, zmniejszyć ilość wypijanej kawy, a w przypadku palaczy zrezygnować z papierosów. Trzeba też mieć na uwadze ewentualność nadwrażliwości bez względu na wybraną metodę wybielania szkliwa zębów.