Ortodoncja Warszawa Bielany

Obecnie wiele osób marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu. Chęć posiadania prostych, białych zębów stałych sprawia, że wielu pacjentów z wadami zgryzu zgłasza się do gabinetu stomatologicznego. W osiągnięciu tego celu pomocna może okazać się nowoczesna ortodoncja cyfrowa. Ta najmłodsza gałąź stomatologii pozwala lekarzom stomatologom na pracę w dokładnym środowisku cyfrowym, dzięki czemu leczenie ortodontyczne może przebiegać sprawniej, a jego rezultaty są widoczne już po kilku miesiącach.

Ze względów zdrowotnych i estetycznych wszyscy chcemy mieć piękny i zdrowy uśmiech. Prawidłowo ułożone zęby stałe dodają nam pewności siebie, zwiększają i komfort jedzenia. Prawidłowy zgryz ułatwia dbanie o higienę jamy ustnej, a co za tym idzie obniża ryzyko pojawienia się stanów zapalnych i problemów zębami.

Zaburzenia zgryzu – najczęstsze przyczyny i objawy

Nieprawidłowe ustawienie zębów jest problemem spotykanym zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u osób dorosłych. Zwykle wiąże się ono z pewnym dyskomfortem, a nierzadko stanowi przyczynę wielu różnych patologii w obrębie jamy ustnej. W związku z tym bardzo ważne jest diagnozowanie tego typu wad jak najwcześniej u jak najmłodszych pacjentów. Zaburzenia i wady zgryzu wymagające leczenia ortodontycznego pod nadzorem stomatologa mogą występować w przypadku niewłaściwego położenia żuchwy w stosunku do szczęki, złego ustawienia zębów sąsiadujących ze sobą czy nieprawidłowego kontaktu zębów stałych górnych względem dolnych.

Rozwój zgryzu jest uwarunkowany czynnikami genetycznymi oraz środowiskowymi. Nieprawidłowości dotyczące narządu żucia mogą być spowodowane przez próchnicę, działanie trucizn w okresie płodowym (alkohol, narkotyki), a także przez choroby zaburzające gospodarkę wodno-elektrolitową (dotyczące nerek, układu pokarmowego, hormonalnego). Pacjenci zgłaszający się na konsultacje ortodontyczne ze stomatologiem już na pierwszej wizycie mogą uzyskać informacje, co jest największą przeszkodą we właściwym ustawieniu zębów stałych oraz jak może przebiegać leczenie.

Wady zgryzu u dzieci i dorosłych

Wady zgryzu mogą być nabyte albo wrodzone. Niestety statystyki i nasze doświadczenie wskazuje, że w przybliżeniu 90% wad zgryzu, wymagających leczenia ortodontycznego przez lekarza stomatologa, to wady nabyte. Najczęściej do skrzywienia zębów dochodzi jeszcze w wieku niemowlęcym przez zbyt długie używanie smoczków, ssanie kciuka lub oddychanie przez usta. Powstałe wady można korygować i leczyć mając przede wszystkim na celu zdrowie.

Aparaty ortodontyczne Warszawa Bielany Żoliborz

Kto może skorzystać z leczenia ortodontycznego?

Na korektę wady zgryzu może zdecydować się właściwie każdy, bez względu na wiek. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie ortodontyczne u osób dorosłych trwa dłużej ze względu na bardziej uwapnione kości, które są trudniejsze do formowania. U najmłodszych pacjentów najczęściej stosowane są aparaty ruchome, które nosi się przez określoną liczbę godzin w ciągu doby. Po wyrżnięciu zębów stałych możliwe jest kontynuowanie korekty uzębienia przy wykorzystaniu aparatów stałych.

Dynamiczny rozwój dziedziny stomatologii zajmującej się leczeniem wad zgryzu spowodował, że korygowanie nieprawidłowego ustawienia zębów można rozpocząć nawet u kilkuletnich dzieci. Do założenia aparatu są kwalifikowane osoby z zakończonym leczeniem zachowawczym, idealną higieną jamy ustnej oraz ze zdrowymi zębami stałymi. Przeciwwskazaniem do ortodontycznej korekty wady zgryzu mogą być nieleczone zaburzenia hormonalne, choroby związane z nieprawidłową pracą układu immunologicznego oraz postępujące schorzenia dziąseł i przyzębia.

Aparaty ortodontyczne

Rozwój medycyny oraz technologi pozwala konstruować nowoczesne aparaty dentystyczne i korygować zgryw w mało uciążliwy sposób. Jednak zanim taki aparat zostanie nałożony ortodonta, musi przygotować nas do całego zabiegu.

W ramach przygotowań do założenia aparatu ortodontycznego:

Gdy plan ortodontyczny jest gotowy, można przystąpić do prac. Przed założeniem aparatu zęby należy dokładnie oczyścić i zlikwidować ubytki w gabinecie dentystycznym. Dzieje się tak dlatego, że aparat będzie zasłaniał część zębów, przez co dostęp do nich będzie utrudniony.

Aparat ortodontyczny ruchomy dla dzieci

Aparaty na zęby ruchome wykorzystuje się dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Momentem przełomowym dla tego typu aparatów jest wymiana zębów mlecznych na zęby stałe. Aparat ruchomy zakładany jest na noc oraz na parę godzin w ciągu dnia. Im częściej i dłużej jest używany, tym efekty są szybsze i trwalsze. Aparat ruchomy jest znakomitym rozwiązaniem do leczenia ortodontycznego w celu korygowania wychylenia zębów. Niestety nie można tą metodą leczyć innych wad zgryzu.

Aparat ortodontyczny stały dla osób dorosłych

Aparaty na zęby stałe ortodontyczne przeznaczone są dla osób dorosłych i młodzieży. Można założyć je na stałe uzębienie. Pierścienie i zamki aparatu przykleja się na zęby specjalnym klejem do szkliwa. Na nie zakładany jest sprężysty drut, który bardzo precyzyjnie wywiera siłę na zęby i szczękę. Takim sposobem zęby można obracać i przesuwać zęby w dowolnym kierunku. Ograniczenia przesuwania zębów wynikają z umieszczenia wyrostków zębodołowych oraz budowy szczęki. Aparat ortodontyczny zakłada się na około 2 lata i jest to zależne od wielkości wady do skorygowania. Przez ten czas pacjent odbywa regularne wizyty u lekarza stomatologa celem wymiany łuków oraz sprawdzenia stanu zdrowia w jamie ustnej.

Ortodonta Warszawa

Ortodonta Warszawa Bielany

W naszym gabinecie dentystycznym możesz liczyć na ortodontę oraz kompleksowe podejście do całego zabiegu. Usługę korekcji zgryzu kierujemy do pacjentów w każdym wieku, którzy wymagają profesjonalnej konsultacji, diagnozy oraz leczenia wad zgryzy przez stomatologa.

Mamy duże doświadczenie w pracy stomatologicznej z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi, w każdej fazie choroby. Dopasowujemy sposób diagnostyki oraz późniejszego leczenia do stopnia zaawansowania problemu, estetyki, rodzaju wady zgryzu i kondycji stawów skroniowo-żuchwowych.

Do każdego podchodzimy bardzo indywidualnie. Dzięki temu możemy pomagać zarówno najmłodszym będącym w fazie przedortodontycznej, jak również z sukcesem poprawiać stan uzębienia nastolatków na etapie intensywnego wzrostu, czy wreszcie u dorosłych. Proponujemy im nowoczesne metody leczenia z zakresu ortodoncji na Bielanach w Warszawie. Są to oczywiście:

 • Aparaty stałe. Mamy do wyboru klasyczne metalowe, porcelanowe oraz szafirowe.
 • Aparaty ruchome inaczej zwana płytkami Schwarza – przezierne, szafirowe, kolorowe.
 • Zamki samoligaturujące.
 • Miniśruby ortodontyczne. Implanty ortodontyczne.

Objawy problemów ortodontycznych

Podjęcie leczenia ortodontycznego we wczesnej fazie jest bardzo istotne dla późniejszego stanu zdrowia i komfortu pacjenta. Zachęcamy, by konsultować z naszym ortodontą z Bielan każdą niepokojącą sytuację.

Te niepokojące sytuacje u dzieci to na przykład chrapanie, bezdech, stłoczenie zębów stałych, cofnięcie podbródka.

U dorosłych objawami problemów ortodontycznych mogą być częste krwawienia z dziąseł czy paradontoza.

Tego typu schorzenia są także rozpoznawane przez ortodontę, a następnie leczone – jeżeli problemem jest ustawienie zębów, wówczas często najlepszą metodą okazuje się założenie aparatu ortodontycznego.

Sprawdzony lekarz ortodonta w Warszawie? Warto szukać takiego stomatologa! SmileUp to klinika, która ma wielu pacjentów z Bielan, Żoliborza. Ortodontę odwiedzają też pacjenci z innych dzielnic oraz okolicznych miejscowości, szukający przyjaznego, profesjonalnego miejsca, gdzie znajdą pomoc w leczeniu dla siebie lub swoich dzieci. Ortodoncja to ważna gałąź naszej działalności, którą stale rozwijamy.

Ortodoncja – FAQ

Jakie korzyści wynikają z noszenia aparatu nazębnego?

Podstawowe efekty, które mogą być rezultatem korzystania z odpowiednio dobranych przez lekarza stomatologa rozwiązań ortodontycznych, wiążą się z leczeniem wad zgryzu. Dzięki temu w razie ich występowania można zmniejszyć ryzyko konieczności usunięcia zębów stałych

Dlaczego korekcja wad zgryzu jest istotna?

Ponieważ mogą one skutkować licznymi niepożądanymi rezultatami. W razie potrzeby leczenie ortodontyczne jest wysoce zalecane, gdyż jego zaniechanie może doprowadzić m.in. do:

 • chorób zębów i jamy ustnej,
 • niewłaściwego rozwoju tkanek,
 • nieprawidłowej pracy stawów skroniowo-żuchwowych,
 • nadwrażliwości uzębienia,
 • negatywnego wpływu na wygląd twarzy,
 • problemów z jedzeniem i przeżuwaniem pokarmów,
 • pojawienia się wad wymowy.

Prawidłowy zgryz przy zachowaniu zębów stałych można uzyskać wyłącznie poprzez właściwie przeprowadzone postępowanie ortodontyczne, w którego ramach lekarz stomatolog dobierze odpowiedni aparat nazębny i regularnie będzie kontrolował proces leczenia.

Efekty i czas trwania leczenia

Po jakim czasie można się spodziewać rezultatów?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnego przypadku. Przyjmuje się jednak, że nieprawidłowy zgryz można skorygować szybciej u dzieci niż u dorosłych. U osób małoletnich trwa to z reguły 1–2 lata, podczas gdy leczenie ortodontyczne zgryzu przy zachowaniu zębów stałych u pacjentów po 18. roku życia może się przedłużyć nawet do 3 lat.

Czy aparat trzeba nosić do końca życia?

W zależności od osoby osiągnięcie zakładanych rezultatów może oznaczać szanse na zdjęcie aparatu już po kilku miesiącach, jednak zdarzają się też pacjenci, którym zaleca się stałe korzystanie z niego do końca życia, choć to rzadkość. Lekarza stomatolog powinien być w stanie podjąć właściwą decyzję w tym zakresie.

Więcej na temat ortodoncji przeczytasz w naszym artykule: Co to jest ortodoncja?

Cennik ortodoncja

UsługaCena
Konsultacja ortodontyczna150 zł
Modele diagnostyczne do aparatu ruchomego/stałego200 zł
Pakiet zdjęć ortodontycznych (OPG + tele)240 zł
Indywidualny plan leczenia250 zł
Założenie stałego aparatu ortodontycznego metalowego klasycznego / 1 łuk2300 zł
Kontrola aparatu stałego 1/2 łuki250 zł/300 zł
Kontrola aparatu stałego samoligaturującego 1/2 łuki300 zł/350 zł
Założenie stałego aparatu metalowego samoligaturującego /1 łuk3500 zł
Założenie stałego aparatu ortodontycznego szafirowego (estetycznego) /1 łuk3500 zł
Założenie aparatu stałego estetycznego samoligaturującego /1 łuk4500 zł
Retainer/ 1 łukod 450 zł
Aparat ruchomyod 1000 zł w zależności od rodzaju
Kontrola aparatu ruchomego200 zł