Krwawiące dziąsła

Jednym z objawów chorób jamy ustnej, którego nie powinno się lekceważyć, jest krwawienie dziąseł. Zwykle pojawia się ono podczas szczotkowania lub spożywania posiłków. Najczęstszym powodem są nieleczone schorzenia przyzębia, które rozwijają się na skutek nieprzestrzegania zasad higieny i odkładania się płytki bakteryjnej określanej mianem kamienia nazębnego. Niekiedy zdarza się jednak i tak, że zęby są zdrowe, a mimo to dziąsła krwawią.

Co może powodować krwawienie dziąseł?

Coraz powszechniej występującą chorobą stomatologiczną jest paradontoza. O jej obecności zwykle świadczą takie objawy, jak odsłonięte szyjki zębowe, nagromadzenie się dużej ilości kamienia i płytki nazębnej, a także krwawienie dziąseł. W tej sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który wykona pełną diagnostykę cyfrową i zaplanuje odpowiednie leczenie.

Nabrzmiałe, czerwone dziąsła mogą także stanowić rezultat niedoborów witaminowych w diecie, zwłaszcza witaminy C i K. Zapotrzebowanie na te związki jest znacznie wyższe u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u osób palących papierosy. Niekiedy powodem występowania krwawienia może być też spożywanie zbyt twardych pokarmów. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, którzy mają nadmiernie kruche naczynia włosowate.

W jaki sposób można zapobiegać krwawieniu dziąseł?

W celu przeciwdziałania tej uciążliwej dolegliwości zaleca się dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne odwiedzanie stomatologa. W przypadku nagromadzenia kamienia nazębnego konieczne jest jego usunięcie. Płytkę bakteryjną można wyeliminować za pomocą skalingu, który polega na zastosowaniu ultradźwięków o odpowiednio dobranej częstotliwości. Taki zabieg zalecany jest minimum dwa razy w roku.

W sytuacji nawracającego krwawienia warto sięgnąć po odpowiednie płyny do płukania ust oraz pasty do mycia zębów. Specjalistyczne preparaty do higieny jamy ustnej mogą pomóc w zapobieganiu stanom zapalnym, próchnicy oraz kumulacji płytki nazębnej.

Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust