Białe plamy na szkliwie

Skąd się biorą te nieestetyczne przebarwienia? Białe plamki na powierzchni zębów wskazują zwykle na zaawansowane zaburzenia rozwojowe szkliwa. Mogą świadczyć o jego niedorozwoju lub nadpodaży kluczowych dla niego związków nieorganicznych. Jeśli nie uda się wyregulować tego problemu, czyli osiągnąć równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem na określone pierwiastki a ich dostawą, możliwe są różne schorzenia takie jak np. fluoroza czy hipoplazja. Jak objawia ta ostatnia i czy można zastosować jakieś postępowanie terapeutyczne w celu wzmocnienia uzębienia?

Co to jest hipoplazja szkliwa?

To zaburzenie, które powoduje ubytek w rozwoju tkanki twardej, co wpływa niekorzystnie na uzębienie, osłabiając jego odporność na szkodliwe czynniki. Hipoplazja szkliwa, czyli jego niedorozwój skutkuje brakiem prawidłowego poziomu ochrony dla zębów. Ten niedobór może zwiększać:

  • ryzyko nadmiernego ścierania się ich,
  • wrażliwość na oddziaływanie patogennej flory bakteryjnej lub bodźce chemiczne czy termiczne.

Za niedorozwój szkliwa mogą odpowiadać np.:

  • wady zgryzu,
  • choroby przyzębia,
  • stosowanie diety ubogiej w witaminy i makroelementy,
  • inne schorzenia – np. układu pokarmowego.

Bez względu na przyczynę, hipoplazja wymaga odpowiednio dobranego leczenia. Stosuje się w tym przypadku m.in. profilaktyczne zabiegi stomatologiczne.: lakowanie, fluoryzację. Konieczna jest także zmiana nawyków żywieniowych i suplementacja niezbędnych minerałów oraz stosowanie specjalnych środków do pielęgnacji jamy ustnej.

Czy można pozbyć się nieestetycznych białych plamek na szkliwie?

Bez względu na przyczynę, problem ten można rozwiązać na trzy sposoby. Aby pozbyć się białych plamek na szkliwie, stosuje się więc:

  • mikroabrazję – mechaniczne usunięcie mikroskopijnej powierzchni zębów, wygładzenie jej oraz wyrównaniu kolorytu,
  • wybielanie – zabieg rozjaśniający uzębienie przy użyciu lasera lub nakładek wybielających,
  • licówki ceramiczne lub materiał kompozytowy – aby przykryć nieestetyczne zmiany.

Powierzchnia zębów może stać się dzięki tym kuracjom estetyczniejsza, co jednak nadal zobowiązuje do tego, aby zapewniać im odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust