Wybity ząb

Wiele osób zapewne zastanawia się, czy można go jeszcze uratować? Gdy w wyniku nagłego wypadku mamy do czynienia z problemem uszkodzonego lub wybitego zęba, czas oraz podjęcie określonych działań mają wpływ na to, czy uda się go zachować w jamie ustnej. Dlatego warto wcześniej wiedzieć, jak postąpić w takiej sytuacji i kiedy udać się do gabinetu stomatologicznego.

Co zrobić z wybitym zębem?

Jeśli to możliwe, należy go odnaleźć i zabezpieczyć, wkładając cały lub jego fragment do pojemnika z solą fizjologiczną, płynem do soczewek, mlekiem bądź własną śliną. Z pewnością uszkodzonego, wybitego zęba nie należy odkażać w alkoholu czy wodzie utlenionej, ponieważ powoduje to jego przesuszenie. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie się do dentysty. W niektórych przypadkach możliwy jest bowiem zabieg reimplantacji, czyli ponownego umieszczenia go w jamie ustnej przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym w jakim najkrótszym czasie od wypadku. Najlepiej do 30 minut, ponieważ potem obumiera większość komórek korzenia i szanse na powodzenie tej akcji maleją.

Można też spróbować podjąć taką samodzielną próbę przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności i zadbaniu o higienę. Przed włożeniem do jamy ustnej wybity ząb należy oczyścić pod bieżącą wodą lub w mleku, a następnie ponownie umieścić go odpowiednią stroną i pod właściwym kątem w pustym zębodole. Konieczne unieruchomienie go można zrobić np. poprzez zagryzienie chusteczki higienicznej. Potem jednak powinno się niezwłocznie zgłosić się do gabinetu stomatologicznego.

Jakie są możliwe sposoby odbudowy wybitego zęba?

Jeśli nie będzie już możliwości uratowania go przez reimplantację, dentysta może zaproponować różne sposoby jego odbudowy. W przypadku zachowania co najmniej 50% korony wybitego zęba stosuje się np. licówki korygujące jego kształt i długość. Innym rozwiązaniem jest leczenie przy pomocy wkładów lub nakładów koronowych inlay/onlay. Dopasowuje się je indywidualnie do każdego pacjenta na podstawie pobranych wcześniej wycisków szczęki.

W przypadku całkowicie uszkodzonego uzębienia jedną z metod rekonstrukcji są korony protetyczne, które w jamie ustnej przytwierdza się opierając się na sąsiadujących zębach lub na bazie implantów.

Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust