Nadwrażliwość zębów

Powszechnym problemem rozpoznawanym głównie u osób pomiędzy trzydziestym a czterdziestym rokiem życia jest ból przy spożywaniu zimnych i gorących napojów oraz pokarmów. W większości przypadków jest on spowodowany odsłonięciem zębiny na skutek utraty szkliwa lub cementu korzeniowego. Przyczyną uwidocznionych szyjek zębowych i nadwrażliwości najczęściej jest nieleczona próchnica, ale mogą one pojawić się też z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej oraz zbyt intensywnego szczotkowania.

Co powoduje nadwrażliwość zębów?

Jednym ze schorzeń, z którymi często zgłaszają się pacjenci do gabinetu stomatologicznego, tuż obok próchnicy, jest odsłonięcie zębiny. Poszukując odpowiedzi na pytanie, co powoduje nadwrażliwość zębów, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na nieleczone choroby przyzębia. W ich przebiegu zwykle dochodzi do recesji dziąsłowych, podrażnienia nerwów czuciowych w miazdze oraz do otwarcia zewnętrznych kanalików zębinowych, które są bezpośrednimi przyczynami nadwrażliwości zębów. Przypadłość tę mogą też powodować czynniki genetyczne, inwazyjne zabiegi dentystyczne oraz zaburzenia w jakości i ilości wydzielanej śliny.

W jaki sposób można leczyć nadwrażliwość zębów?

W zależności od przyczyny nadwrażliwości zębów dolegliwość ta może być leczona na różne sposoby. W celu zaplanowania odpowiedniej terapii niezbędna jest pełna diagnostyka cyfrowa, która powinna obejmować badanie kliniczne oraz skany zębów. Poza przerwaniem reakcji na bodziec termiczny, chemiczny lub dotykowy w przeciwdziałaniu tej chorobie wykorzystuje się zamknięcie kanalików, aby ochronić je przed dalszym odsłonięciem zębiny.

Powszechne zastosowanie w zwalczaniu przyczyny nadwrażliwości znajdują ponadto specjalistyczne pasty oraz preparaty fluorowe, które mają za zadanie stabilizację biofilmu w jamie ustnej. Zawarte w nich substancje czynne mogą pomóc w zmniejszeniu bólu oraz w uszczelnieniu kanalików zębiny, których odsłonięcie powoduje nieprzyjemne dolegliwości pojawiające się podczas picia zimnych i gorących napojów.