Nadwrażliwość zębów

Powszechnym problemem głównie u osób pomiędzy trzydziestym a czterdziestym rokiem życia jest ból przy spożywaniu zimnych i gorących napojów oraz pokarmów. W większości przypadków jest on spowodowany odsłonięciem zębiny na skutek utraty szkliwa lub cementu korzeniowego. Uwidocznione szyjki zębowe i nadwrażliwość najczęściej są objawem próchnicy, ale mogą one pojawić się też z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej, starcia zębów przez obgryzanie paznokci oraz zbyt intensywnego szczotkowania, zwłaszcza z użyciem mocno mentolowej pasty.

Co powoduje nadwrażliwość zębów?

Jednym ze schorzeń, z którymi często zgłaszają się pacjenci do gabinetu stomatologicznego, tuż obok próchnicy, jest odsłonięcie zębiny. Poszukując odpowiedzi na pytanie, czego objawem jest nadwrażliwość, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na nieleczone choroby przyzębia. W ich przebiegu zwykle dochodzi do recesji dziąsłowych, podrażnienia nerwów czuciowych w miazdze oraz do otwarcia zewnętrznych kanalików zębinowych, które są bezpośrednimi przyczynami nadwrażliwości. Przypadłość tę mogą też wywoływać czynniki genetyczne, obgryzanie paznokci, inwazyjne zabiegi dentystyczne powodujące starcie zębów oraz zaburzenia w jakości i ilości wydzielanej śliny.

Niepokojące objawy mogą być spowodowane nie tylko odsłonięciem zębiny, ale też bruksizmem. Choroba powoduje nieświadome zaciskanie szczęki w trakcie snu lub w wyniku sytuacji stresowych. Taka przypadłość często powoduje starcie powierzchni zębów, w wyniku czego stają się one bardziej wrażliwe i trzeba je czyścić specjalną pastą z fluorem. Inną, rzadziej spotykaną przyczyną nadwrażliwości bywa nerwowe obgryzanie paznokci, które z czasem często prowadzi do ukruszenia szkliwa.

W jaki sposób można leczyć nadwrażliwość zębów?

W zależności od przyczyny nadwrażliwości zębów dolegliwość ta może być leczona na różne sposoby. W celu eliminacji objawów wynikających np. ze starcia szkliwa po obgryzaniu paznokci  i zaplanowania terapii niezbędna jest pełna diagnostyka cyfrowa, która powinna obejmować badanie kliniczne oraz skany zębów. Poza przerwaniem reakcji na bodziec termiczny, chemiczny lub dotykowy w przeciwdziałaniu tej chorobie wykorzystuje się zamknięcie kanalików, aby ochronić je przed dalszym odsłonięciem zębiny.

Powszechne zastosowanie w zwalczaniu przyczyny nadwrażliwości znajdują ponadto specjalistyczne pasty oraz preparaty fluorowe, które mają za zadanie stabilizację biofilmu w jamie ustnej. Zawarte w pastach substancje czynne mogą pomóc w zmniejszeniu bólu oraz w uszczelnieniu kanalików zębiny, których odsłonięcie powoduje nieprzyjemne dolegliwości pojawiające się podczas picia zimnych i gorących napojów.

Objawy nadwrażliwości zębów

Próchnica, obgryzanie paznokci czy bruksizm wywołujący starcie powierzchni szkliwa na uzębieniu to przypadłości, których nie powinno się bagatelizować. Z czasem mogą one wywoływać niepokojące objawy nadwrażliwości zębów, związane przede wszystkim z dyskomfortem w reakcji na rozmaite bodźce np. na dotyk, kontakt z gorącymi lub bardzo zimnymi napojami i jedzeniem, a także kwaśnymi. W ich wyniku pojawiają się dolegliwości bólowe o różnym natężeniu, które często towarzyszą także szczotkowaniu, zwłaszcza z użyciem past intensywnie mentolowych.

Profilaktyka nadwrażliwości zębów

Właściwa higiena jamy ustnej z użyciem dobrze dobranych przyborów i preparatów to podstawa, aby zachować uzębienie w odpowiednio dobrej kondycji na całe życie. Należy unikać też obgryzania paznokci, które wywołuje starcie szkliwa. W zakres działań, jakie należy regularnie podejmować, wchodzą także wizyty w gabinecie stomatologicznym, związane nie tylko z leczeniem ubytków, ale także odkamienianiem czy higienizacją. Dla osób z tendencją do występowania objawów nadwrażliwości zalecana jest specjalna pasta do zębów, składająca się m.in. z fluoru, chlorku strontu i azotanu potasu.

W walce z dokuczliwymi objawami nadwrażliwości zmiana szkodliwych nawyków jest niezwykle istotna. Dbając o systematyczne szczotkowanie zębów z dobrze dobraną pastą i unikając obgryzania paznokci, można uniknąć starcia szkliwa. Dzięki wdrożeniu działań profilaktycznych spożywanie gorących posiłków już nie będzie wiązać się z dyskomfortem.

Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust