Suchość w jamie ustnej

Dość często występującą dolegliwością niekorzystnie wpływającą na komfort życia pacjentów jest uczucie suchości w jamie ustnej określane mianem kserostomii. Mogą mu towarzyszyć takie objawy, jak zaburzenia związane z wydzielaniem śliny, utrudniona mowa, pieczenie i swędzenie oraz trudności z przyjmowaniem pokarmów. W zwalczaniu przyczyn tej przypadłości najczęściej stosuje się specjalistyczne płyny do płukania jamy ustnej oraz preparaty, które mają za zadanie pobudzenie ślinianek do właściwego funkcjonowania.

Jakie są najczęstsze przyczyny suchości w jamie ustnej?

Prawidłowe wydzielanie śliny ma za zadanie zapewnienie tkankom jamy ustnej odpowiedniego nawilżenia. Ma także chronić je przed podrażnieniami wywoływanymi przez czynniki chemiczne i mechaniczne. Gdy proces ten zostaje zakłócony, wówczas pojawia się nieprzyjemne uczucie suchości. Dolegliwość ta może być powodowana przez często występujące kandydozy i owrzodzenia, postępującą próchnicę oraz przez przyjmowanie niektórych leków. Przyczyny kserostomii można też doszukiwać się w niektórych schorzeniach (cukrzyca, nadczynność tarczycy, niedokrwistość, stan zapalny gruczołów ślinowych, toczeń rumieniowaty).

Zalecenia dla pacjentów z suchością jamy ustnej i zaburzeniami wydzielania śliny

W przypadku zmniejszonego wydzielania śliny przez ślinianki i pojawienia się uczucia suchości w pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na higienę. W utrzymaniu właściwego pH błon śluzowych mogą pomóc bezalkoholowe płyny do płukania jamy ustnej oraz napary z rumianku, mięty i siemienia lnianego. W sytuacji, kiedy pojawią się stany zapalne, nadżerki i owrzodzenia, należy zrezygnować z używania ostrych przypraw, palenia papierosów i spożywania alkoholu.

W zależności od przyczyny suchości w zwalczaniu tej dolegliwości stosuje się także preparaty z tzw. sztuczną śliną, które są dostępne w postaci aerozoli, żeli do płukania oraz tabletek do ssania. Roztwory elektrolitów mogą pomóc przywrócić jej optymalne wydzielanie, zmniejszyć uczucie pieczenia i dyskomfortu oraz ograniczyć rozwój mikroorganizmów przyczyniających się do próchnicy.
Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust