Samoistny ból zęba

Odczuwane w jamie ustnej dolegliwości mogą wynikać z wielu powodów, a zarazem oznaczać różne problemy zdrowotne. Samoistny ból zęba zazwyczaj w pierwszej chwili kojarzony jest wizytą u lekarza dentysty i z koniecznością leczenia kanałowego lub wyrwaniem. Tymczasem nie zawsze jest to tak jednoznaczne, aczkolwiek stanowi wyraźny sygnał, że dzieje się z nim coś niepożądanego. Odczuwana dolegliwość może mieć związek również z nadwrażliwością uzębienia występującą podczas jedzenia czy picia gorących lub zimnych rzeczy. Zalicza się ją bowiem do najczęstszych przyczyn tego stanu.

Kiedy może pojawić się samoistny ból zęba?

Zazwyczaj mamy z nim do czynienia w przypadku nieleczonej próchnicy lub może także:

  • wystąpić w trakcie leczenia ortodontycznego i wynikać z siły aparatu, jaka oddziałuje na przesuwające się uzębienie,
  • sygnalizować zbliżające się leczenie endodontyczne (kanałowe) lub ekstrakcję – co warto skonsultować z lekarzem dentystą.

Najczęstszą przyczyną bólu zębów jest również ich nadwrażliwość, która pojawia się, gdy zębina zostaje odsłonięta. Znajdują się w niej mikroskopijne kanaliki (zębinowe), które są drogami do nerwów. Ich odkrycie w wyniku cofania się tkanki dziąsła lub utraty szkliwa sprawia, że włókna nerwowe są łatwiej stymulowane przez pewne bodźce, które powodują ten właśnie dyskomfort.

Za najczęstsze przyczyny nadwrażliwości uważa się np. zbyt mocne szczotkowanie bądź korzystanie ze szczoteczki z twardym włosiem oraz zgrzytanie zębami. Problematyczne – choć zazwyczaj tylko czasowo – mogą być też niektóre zabiegi wybielające czy związane z czyszczeniem szkliwa.

Rozwiązaniem w przypadku tej dolegliwości jest zastosowanie odpowiedniej higieny oraz diety (unikanie kwaśnych pokarmów i napojów).

Jak sobie poradzić z samoistnym bólem zęba?

Nawet jeśli jest on krótkotrwały, stanowi sygnał, że wystąpił jakiś problem w jamie ustnej. Lekarz dentysta może wówczas poprzez różną diagnostykę ustalić przyczynę bólu zęba i zaproponować odpowiednie leczenie. W ten sposób możliwe jest uniknięcie dalszych powikłań zdrowotnych w obrębie jamy ustnej oraz całego organizmu.

Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust