Braki w uzębieniu

Niewłaściwa higiena jamy ustnej, choroby przyzębia, nieszczęśliwy wypadek, uwarunkowania genetyczne – to tylko niektóre z przyczyn mogące prowadzić do powstania braków w uzębieniu. Uzupełnianiem oraz odbudową utraconych zębów zajmuje się dział stomatologii określany mianem protetyki. Nowoczesne protezy mogą być osadzane na korzeniach lub implantach. Dzięki temu, że prezentują się bardzo naturalnie, pozwalają przywrócić pacjentowi zdrowy uśmiech i pewność siebie.

Dlaczego odbudowa utraconych zębów jest tak ważna?

Większość pacjentów decyduje się na uzupełnienie braków w uzębieniu z powodów estetycznych.

Trzeba jednak pamiętać, że rekonstrukcja utraconych zębów jest ważna także ze względów zdrowotnych. Zaniedbane ubytki mogą prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, w tym między innymi do problemów z wymową oraz trudności z przeżuwaniem pokarmów. Mogą także zwiększać ryzyko niektórych chorób w jamie ustnej, zwłaszcza schorzeń dziąseł i przyzębia. Już jeden nieleczony korzeń zęba może stać się przyczyną niebezpiecznych powikłań, takich jak stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych czy ropień.

Na czym polega i jak wygląda leczenie protetyczne?

Współczesna stomatologia daje wiele możliwości odbudowy utraconych zębów w jamie ustnej. Niezależnie od tego, czy przyczyną ubytków jest jeden korzeń, czy zanik większego fragmentu kości, leczenie protetyczne zwykle poprzedza pełna diagnostyka cyfrowa. Pozwala ona na dokładną ocenę stanu zdrowia pacjenta oraz zaplanowanie odpowiedniego postępowania. W celu uzupełnienia braków i wykonania protez zębowych lekarz pobiera wyciski cyfrowe, posługując się nowoczesnym skanerem znajdującym zastosowanie nie tylko w protetyce, ale i w ortodoncji.

Do rekonstrukcji utraconego uzębienia coraz częściej wykorzystuje się implanty, niewielkie tytanowe śruby stanowiące podstawę dla korzeni pozostałych w jamie ustnej. Odbudowa ubytków przy ich użyciu nie wymaga ingerencji w zdrowe tkanki. Implanty stanowią estetyczne i wygodne rozwiązanie pozwalające na uzupełnianie braków i mocowanie protez bez potrzeby obciążania pozostałych struktur.

Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust