Nieprzyjemny zapach z ust

Jednym z objawów pojawiających się w przebiegu wielu schorzeń stomatologicznych jest nieświeży oddech. Brzydki zapach z ust może być powodowany przez kilka różnych czynników. Najczęściej winna jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, która prowadzi do narastania kamienia nazębnego. Symptom ten może stanowić również sygnał, że w organizmie rozwijają się choroby dotyczące niektórych narządów wewnętrznych.

Co może powodować nieświeży oddech z ust?

Najpowszechniejszą przyczyną nieświeżego oddechu są zmiany w jamie ustnej, takie jak zaawansowana próchnica, nalot grzybiczy na języku, martwe korzenie zębów oraz ropnie w obrębie kieszonek dziąsłowych. Problem może nasilać spożywanie zbyt mocnej kawy i herbaty, palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu. Przykry zapach z ust może być także wywoływany przez zmianę składu chemicznego śliny oraz niewłaściwą higienę zębów, zwłaszcza przez nieregularne szczotkowanie oraz nieużywanie nici dentystycznych. Przyczyną brzydkiej woni mogą być ponadto niektóre choroby ogólnoustrojowe (nieżyty błony śluzowej żołądka, ropnie płuc, rozstrzenie oskrzelowe, refluks przełyku).

Jakie istnieją sposoby zwalczania przykrego zapachu z ust?

Długotrwale utrzymujący się nieświeży oddech stanowi poważny problem medyczny, którego przyczyną w większości przypadków jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. W leczeniu przykrego zapachu z ust w pierwszej kolejności zaleca się likwidację miejscowych przyczyn tej przypadłości. Postępowanie stomatologiczne, które może poprzedzać pełna diagnostyka cyfrowa, ma za zadanie wyeliminowanie potencjalnych ognisk zakażenia i zmian próchniczych.

W zwalczaniu nieświeżego oddechu pomocne mogą być również zabiegi higienizacyjne polegające na usuwaniu nagromadzonego kamienia nazębnego oraz czyszczeniu języka z brzydkiego nalotu. Ponadto dobre efekty może przynieść wdrożenie profilaktyki uwzględniającej szczotkowanie zębów po każdym posiłku, dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, używanie specjalistycznych płynów na przykry zapach z ust oraz dbanie o higienę uzupełnień protetycznych.
Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust