Ruszający się ząb
Najczęściej sygnalizuje on poważne schorzenie. Może być też skutkiem urazu mechanicznego, zwichnięcia, złamania bądź bruksizmu (zgrzytania). Ruchomość zębów, która polega na wychyleniu korony klinicznej zęba w stosunku do kości wyrostka zębodołowego, najłatwiej zauważyć podczas żucia, gryzienia czy szczotkowania. Mogą one świadczyć także o zaawansowanej próchnicy czy paradontozie, która jest chorobą przyzębia i wiąże się m.in. ze zbyt dużym nagromadzeniem się kamienia nazębnego. Biorąc pod uwagę, że jest to dolegliwość, która może wywoływać zaburzenia mowy i żucia, aby ustalić przyczynę, wielkość problemu oraz podjąć leczenie, warto udać się do specjalisty.
Przyczyny ruszających się zębów
Pierwsze objawy tej przypadłości można zaobserwować już ok. 30 roku życia. Mimo to do faktycznej ruchomości zębów, czyli wychylenia ich korony klinicznej w stosunku do kości wyrostka zębodołowego, zazwyczaj dochodzi dopiero po paru latach od pojawienia się symptomów. Do najczęstszych powodów tej dolegliwości zaliczają się m.in.:
- paradontoza – jest to choroba przyzębia wywoływana przez bakterie namnażające się w jamie ustnej. Przyczynia się do niej niedokładne mycie i osadzanie się na zębach złogów w postaci płytki nazębnej lub kamienia nazębnego;
- bruksizm, czyli zgrzytanie zębami.
Czasami do wychylenia korony klinicznej zęba dochodzi przez zgryz urazowy.
Chwiejący się ząb może przeszkadzać pacjentowi, wywoływać zaburzenia mowy i żucia.
Jak można leczyć ruchomość zębów?
Gdy pacjent zaobserwuje u siebie taki przypadek, warto, aby go jak najszybciej skonsultował z dentystą periodontologiem. Oceni on stopień wychylenia korony klinicznej zęba, zbada głębokość kieszonek i ustali przyczynę problemu. Jeśli odpowiedzialne za ruchomość uzębienia choroby przyzębia są szybko zdiagnozowane, wówczas proces leczenia zaczyna się m.in. od poprawienia higieny jamy ustnej oraz zastosowania wybranych zabiegów stomatologicznych. Usuwa się płytkę oraz kamień nazębny lub można przeprowadzić kiretaż polegający na zeskrobaniu przez dentystę periodontologa złogów z powierzchni korzenia zęba. Niekiedy rozwiązaniem jest np. szynowanie, czyli usztywnianie uzębienia, jeśli doszło do zaawansowanego zniszczenia ozębnej przez paradontozę.
Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust