Licówki porcelanowe
Współczesna stomatologia oferuje wiele rozwiązań mających na celu poprawę wyglądu Waszego uśmiechu. Do odbudowy skruszonego uzębienia lub wyrównania jego powierzchni stosowane są licówki porcelanowe, trwalsze niż kompozytowe, jednak wymagające też większego nakładu pracy ze strony specjalisty. Wykonane są z mocnego tworzywa odpornego na przebarwienia i powstawanie kamienia nazębnego. Takie parametry sprawiają, że założenie korony to inwestycja na wiele lat, która pozwoli na nowo cieszyć się z dobrej kondycji i estetycznego wyglądu zębów.
Założenie licówek – przygotowania
Przed przystąpieniem do metamorfozy uśmiechu niezbędne jest wyleczenie wszystkich ubytków w obrębie uzębienia, a także usunięcie kamienia nazębnego. Założenie licówek porcelanowych odbywa się przeważnie w trakcie dwóch wizyt w gabinecie, w przeciwieństwie do tych kompozytowych, które nie wymagają większych przygotowań wstępnych, jednak są mniej trwałe. Te ostatnie wykonuje się na bazie żywicy i są często stosowane jako korony tymczasowe.
Licówki porcelanowe i tymczasowe
W trakcie pierwszej wizyty lekarz przygotowuje powierzchnię zdrowego i pozbawionego kamienia nazębnego zęba. Konieczne jest usunięcie niewielkiej ilości szkliwa, aby korona porcelanowa dobrze przylegała i wyglądała naturalnie. Następnie z użyciem specjalnej masy pobierany jest odlew, na którego podstawie zostanie wykonany materiał do odbudowy uzębienia, w kolorze dopasowanym do jego naturalnej barwy. Na koniec nakłada się licówki tymczasowe kompozytowe, które zabezpieczają ząb na czas oczekiwania na zakończenie zabiegu przy następnej wizycie.
Po powrocie do gabinetu lekarskiego specjalista usunie tymczasowe elementy kompozytowe z zęba i przystąpi do dalszych prac. Przed założeniem licówek porcelanowych stomatolog przeprowadza kontrolę powierzchni uzębienia i następnie dokładnie dopasowuje korony, po czym przytwierdza je na stałe z użyciem specjalnej masy klejącej. Na koniec miejsce zabiegowe jest polerowane, co pozwala zneutralizować ewentualne nierówności.