Wizyta malucha u lekarza stomatologa często związana jest ze strachem i obawą o wystąpienie silnych dolegliwości bólowych podczas trwania leczenia. To mit, który powielany jest z pokolenia na pokolenie, a fobie rodziców często przekazywane są na dzieci. Nowoczesne gabinety dentystyczne przystosowane są do przyjmowania najmłodszych pacjentów, a nowej generacji sprzęty i rodzaje znieczuleń sprawiają, że przy konieczności leczenia zębów mlecznych nie pojawia się ból. Jak przygotować się do pierwszej wizyty z dzieckiem u dentysty?

 

 

Rozmowa z dzieckiem – od czego zacząć?

 

Maluchy i dzieci w wieku przedszkolnym obawiają się wizyty u dentysty. Strach przed nieznanym jest normalnym zjawiskiem, a najlepszym sposobem na jego opanowanie jest rozmowa. Ważne jest, aby rodzic podczas zachęcania malucha nie używał sformułowań, które mógłby zniechęcić dziecko do położenia się na fotel dentystyczny. Warto wytłumaczyć i opowiedzieć dziecku o czynnościach, które będzie wykonywał stomatolog w formie zabawy. Dobrym rozwiązaniem jest opowiadanie o liczeniu zębów przez dentystę, oglądaniu ich specjalnym lusterkiem czy sprawdzaniu ich czystości.

 

Pierwsza wizyta adaptacyjna

 

Pierwsza wizyta zazwyczaj ma na celu adaptację malucha z gabinetem oraz dokładne zapoznanie się ze sprzętami, którymi operuje lekarz. Podczas takiego spotkania dentysta ma szansę ocenić stopień przygotowania dziecka na wykonanie konkretnych zabiegów, mających na celu poprawę stanu uzębienia. W razie konieczności, specjalista może zalecić ćwiczenia domowe, których celem jest oswojenie się z operowaniem instrumentami dentystycznymi w obrębie jamy ustnej, jak na przykład dotykanie zębów metalową łyżeczką.

 

Jakie sytuacje powinny skłonić rodziców do szybkiej wizyty u lekarza stomatologa?

 

Według specjalistów, tuż po skończonych pierwszych urodzinach malucha powinna odbyć się pierwsza wizyta u lekarza dentysty. Pozwala to na szybką adaptację malucha z gabinetem, a także regularnie kontrolować rozwój zgryzu oraz stan zębów mlecznych. Cykliczne kontrole pozwalają wyłapać zmiany próchnicze zębów mlecznych we wczesnym stadium, dlatego ich leczenie może zakończyć się powodzeniem.

 

Regularna obserwacja

 

Jeśli rodzice nie decydują się na regularne korzystanie z porady stomatologa, warto obserwować zęby swojej pociechy, najlepiej podczas szczotkowania. Każda zmiana koloru, widoczny ubytek, zmiana powierzchni nazębnej lub struktury zęba powinna być sygnałem alarmowych, który powinien skłonić do umówienia się na wizytę do dentysty.

 

Choroby zębów mlecznych – najczęstsze problemy z uzębieniem dziecka

 

Wady zgryzu

 

Najczęstszymi dolegliwościami, które dentyści zauważają w jamie ustnej malucha są wady zgryzu. Do przyczyn pojawienia się takiego stanu zalicza się czynniki genetyczne, a także złe nawyki, które wpływają na rozlokowanie kośćca zębowego w obu łukach. Wady zgryzu nie zawsze zauważalne są przez rodziców, dlatego regularne wizyty w gabinecie dentystycznym pozwalają na skuteczne hamowanie tego procesu i wyrównanie wady. Warto wiedzieć, że nieprawidłowości rozpoznane w wieku rozwojowym leczy się znacznie krócej i mniej inwazyjne, a część wad kostnych możliwa jest do likwidacji jedynie w okresie dzieciństwa.

 

Próchnica

 

Kolejnym problemem, który dotyczy zębów mlecznych jest pojawienie się próchnicy. Bakterie próchnicy najczęściej gromadzą się w okolicy zębów na skutek złego szczotkowania i nieprzestrzegania higieny jamy ustnej. Regularne kontrole pozwalają skutecznie usuwać stany próchnicze, dzięki czemu rozwój zębów stałych będzie przebiegał prawidłowo.

 

Skuteczne mycie zębów mlecznych – jak uczyć dziecko prawidłowej higieny jamy ustnej?

 

Dzieci bardzo chętnie naśladują rodziców w codziennych czynnościach. Osoby dorosłe powinny zachęcać maluchy do jednoczesnego szczotkowania zębów, dzięki czemu troska o zęby stanie się nawykiem i przyjemnością. Warto pamiętać, że do szóstego roku życia dziecko nie jest w stanie dokładnie oczyszczać zębów i dziąseł. Ważne jest, aby rodzic po ich umyciu dodatkowo poprawiał pracę malucha lub samodzielnie szczotkował jego zęby.

 

Oswajanie dziecka

 

Troska o zęby mleczne powinna rozpocząć się jeszcze przed ich wyrastaniem. Dotykanie dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej przez rodzica sprawi, że dziecko od pierwszych miesięcy życia zostanie oswojone z tym procesem, dzięki czemu w przyszłości mycie zębów nie będzie problemem.

 

Mycie zębów mlecznych i stałych

 

Mycie zębów mlecznych i stałych jest bardzo ważne. To czynność, którą należy wykonywać minimum dwa razy dziennie, a najlepszym sposobem jest ich oczyszczanie po każdym posiłku.

 

Pastę i wielkość szczoteczki należy dopasować do wieku dziecka, a po ukończeniu szóstego roku życia można rozpocząć wprowadzać dodatkowe akcesoria, poprawiające higienę jamy ustnej, jak nici dentystyczne, czy płyn do płukania jamy ustnej. Dodatkowo, warto uczyć dziecko codziennego mycia powierzchni języka. To miejsce, na którym osadzają się resztki jedzenia, dlatego warto oczyszczać go za pomocą specjalnych szczoteczek lub żeli.