Chirurgiczne usuwanie, wyrywanie ósemek – Ekstrakcja zębów
W SmileUp świadczymy usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej, do których zalicza się ekstrakcja zębów. Ekstrakcja zęba to nic innego jak usunięcie zęba. Jeżeli zatem mówimy o ósmym zębie, możemy mówić o ekstrakcji ósmego zęba, usuwaniu ósemki albo wyrwaniu 8 zęba. Wszystkie zabiegi chirurgicznego usuwania (wyrywania) zębów odbywają się w nowoczesnej klinice stomatologicznej w Warszawie Bielanach, niedaleko Żoliborza. Do każdego Pacjenta podchodzimy indywidualnie, a zęby usuwamy przy zachowaniu najwyższych standardów oraz higieny. Wykwalifikowany personel SmileUp dokonuje usunięcia ósemki nawet w najtrudniejszych przypadkach, gdy proces gojenia może się wydłużać. Jeżeli zatem masz jakikolwiek problem z bolącą ósemką albo po prostu uznajesz, że chcesz usunąć 8 ząb (zwany zębem mądrości), zapraszamy do naszych gabinetów stomatologicznych w Warszawie Bielanach przy ul. Romaszewskiego 10 w sąsiedztwie Żoliborza.
Wyrywanie zębów mądrości — Warszawa
Ekstrakcja ósemek to nic innego jak usuwanie 8 zęba, czyli zęba mądrości. Samo usuwanie ósemki (potocznie określane jako rwanie ósemki, wyrywanie ósemki) stanowi zabieg wykonywany przez stomatologicznego chirurga szczękowego w Warszawie (w przypadku naszej kliniki). Wszystkich szukających najlepszego dentysty w Warszawie zajmującego się usuwaniem zębów (w tym zębów mądrości) zapraszamy do kontaktu i umówienia wizyty w SmileUp. Jesteśmy kliniką stomatologiczną w Warszawie Bielanach, na granicy z Żoliborzem, oferującą pełen wachlarz usług z zakresu chirurgii stomatologicznej, w tym chirurgiczne usuwania ósemek, po którym następuje proces gojenia.
Obawy przed usuwaniem ósemki — mamy na to sposób!
Już samo nazewnictwo zabiegów niejednego Pacjenta przyprawia o lęki oraz obawy. Dotyczą one nie tylko przebiegu zabiegu ekstrakcji zęba, ale także postępowania po usuwaniu zęba. Pacjenci często obawiają się powikłań po usuwaniu ósemki oraz długiej rekonwalescencji po usunięciu zęba mądrości. W SmileUp rozumiemy te obawy, dlatego każdy zabieg usunięcia ósemki jest indywidualnie konsultowany. Jeżeli w trakcie konsultacji okaże się niezbędne wykonanie prześwietlenia zębów w Warszawie, zrobimy to na miejscu. Podczas zabiegu chirurgicznego usuwania ósemek, nasz doświadczony personel w pełni opiekuje się każdym Pacjentem. Oferujemy rwanie zęba ze znieczuleniem, a po zakończonym zabiegu każdy Pacjent otrzymuje informacje jak postępować po usunięciu ósemki, gdy następuje proces gojenia rany na łuku zębowym. Jeżeli dalsze leczenie wymaga wprowadzenia antybiotykoterapii (co jest weryfikowane przez lekarza specjalistę chirurga stomatologicznego), nasi Pacjenci otrzymują wyraźne wskazania co do dalszego leczenia.
W jakim wieku rośnie ósemka i jak długo rośnie ząb mądrości?
Ósemki zwane zębami mądrości są to trzecie zęby trzonowe człowieka. Zęby 8 stanowią ostatnie tego typu struktury w szczęce i żuchwie, dlatego wyróżniamy ósemki górne oraz ósemki dolne. Ósemki z reguły wychodzą między 17. a 20. rokiem życia. Wyrzynanie inaczej zwane wyrastanie zębów mądrości bywa bolesne, uciążliwe i znacznie rozłożone w czasie. Moment początku wyrastania ósemki oraz czas wzrostu zęba mądrości są jednak kwestią bardzo indywidualną. Z perspektywy wzrostu człowieka, ósme zęby wyrastają w okresie wchodzenia w dorosłość stąd nazwa zęby mądrości, ale wcale nie takie rzadkie są przypadki osób w wieku 30. albo 40 lat, u których ostatnie zęby zaczęły się pojawiać ze znacznym opóźnieniem. Jest także liczne grono Pacjentów, którzy o obecności ósmego zęba dowiadują się dopiero w momencie pojawienia bólu, ponieważ wcześniej nie widzieli zęba mądrości ponad dziąsłami.
Zatrzymana ósemka i chirurgiczne usuwanie zębów
Ból wynikający z wyrastającej ósemki potrafi trwać do kilkunastu dni i powtarzać w długim okresie czasu z regularnością co kilku lat. W sytuacji, gdy ósemki są widoczne jedynie na zdjęciu rentgenowskim (czyli ósemka nie wyrosła z dziąsła), mówimy o tzw. zatrzymanej ósemce w kości. Niewątpliwie jest to sytuacja wymagająca konsultacji z lekarzem stomatologiem, który najczęściej zaleca usunięcie zatrzymanej ósemki. Mieszkańców Warszawy i okolic zapraszamy do gabinetów stomatologicznych SmileUP w Bielanach i Żoliborzu, gdzie wykonujemy zabiegi chirurgicznego usuwania (wyrywania) zębów w Warszawie i wspomagamy w procesie gojenia rany na łuku zębowym.
Chirurgiczna ekstrakcja ósemki – wskazania i przesłanki
Statystycznie rzecz ujmując, usuwanie ósemek jest zabiegiem bardzo częstym, co wynika z kilku powodów. Są one tożsame z problemami, jakich przysparzają nam zęby mądrości w codziennym życiu i pielęgnacji jamy ustnej.
1. Próchnica ósemki
Zęby mądrości są położone bardzo daleko w łuku zębowym, co wprost stanowi narażenie na próchnicę. Daleko położona, nierzadko nie w pełni wyrośnięta ósemka, jest bardzo ciężka w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Nie zawsze dotrzemy szczoteczką do zębów w każdy zakamarek, więc przy ósemkach odkładają się resztki jedzenia. Podczas wizyty u dentysty w Warszawie (i nie tylko) powinno się zwrócić uwagę na ten fakt. Jeżeli ząb 8 nie kwalifikuje się do usunięcia, warto rozważyć zabieg fluoryzacji, który stanowi skuteczny sposób na ochronę zębów przed próchnicą.
2. Nieprawidłowy wzrost ósemki
Jedną z form nieprawidłowego wyrastania ósemek jest osadzenie w kości lub wyrzynanie się ósemki pod niewłaściwym kątem. Sytuacja taka prowadzi do wykształcenia wad zgryzu i tłoczenia się zębów. Wyraźnym wskazaniem do usunięcia ósemki jest ucisk ósemki na korzeń siódemki. Następstwem tej wady jest zanik twardych tkanek zęba, a także kości wyrostka zębodołu.
3. Stan zapalny dziąseł obok ósemki
Stan zapalny dziąseł otaczających zęby mądrości objawia się silnym bólem ósemki i opuchlizną. Może temu towarzyszyć również krwawienie z dziąseł obok ósemki. Oczywiście, w SmileUp Warszawa Bielany oferujemy leczenie stanu zapalnego dziąsła. Niejednokrotnie, może się jednak okazać, że znacznie skuteczniejsze dla zdrowia pozostałych zębów będzie chirurgiczne usunięcie ósemek. Leczenie stanów zapalnych dziąseł oraz usuwanie (wyrywanie) ósemek w Warszawie przeprowadzamy w naszej klinice przy ul. Romaszewskiego na granicy Bielan i Żoliborza.
4. Usuwanie ósemki przy aparacie ortodontycznym
Pacjenci, którzy zdecydowali się na założenie aparatu ortodontycznego, często słyszą od ortodonty w Warszawie i nie tylko zalecenia o chirurgicznym usunięciu ósemek. Robi się tak, aby zapobiec krzywieniu się zębów po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Chirurgiczne usunięcie ósemek ułatwia również proces prostowania zębów. Wynika to także z efektu statystyki — na założenie aparatu ortodontycznego decydują się Pacjenci z wadami zgryzu, a te nierzadko są powiązane z nieprawidłowym wzrostem ósemek.
Usuwanie zatrzymanej ósemki Warszawa Bielany
Jeżeli szukasz rozwiązania problemów z ósemką, zgłoś się do nas. Przeprowadzamy zabiegi ekstrakcji zębów w Warszawie, w tym zabieg usunięcia ósemki zatrzymanej w kości. Chirurgiczne usuwanie (wyrywanie) zębów przeprowadzamy w nowoczesnej klinice dentystycznej przy ul. Romaszewskiego na granicy Bielan i Żoliborza. Znajdujem się w pobliżu trasy S8, więc nasze gabinety spokojnie możemy określić jako „stomatolog z łatwym dojazdem” w Warszawie. Nasz zespół tworzą doświadczeni lekarze chirurdzy stomatologiczni oraz chirurdzy szczękowo twarzowi. Pracujemy wyłącznie na najnowszym najwyższej jakości sprzęcie medycznym. Kładziemy nacisk na komfort Pacjenta oraz wszystkie zasady bezpieczeństwa i higieny. SmileUp Stomatologia Warszawa Bielany to klinika stomatologiczna w oferująca kompleksowy zakres usług dentystycznych. Od profilaktyki stomatologicznej, przez diagnostykę, w której skład wchodzi radiowizjografię oraz tomografia komputerowa, aż po ortodoncję i chirurgię stomatologiczną oraz implantologię. Kompleksowo zaopiekujemy się Tobą i Twoją Rodziną. Zapraszamy do SmileUp Warszawa Bielany!
Ile kosztuje usunięcie ósemki w Warszawie?
Ekstrakcja ósmego zęba w SmileUp jest traktowana bardzo indywidualnie. Dla uproszczenia relacji z naszymi Pacjentami, wprowadziliśmy cennik usunięcia zęba ze względu na stopień skomplikowania zabiegu chirurgicznego. Ekstrakcję ósmego zęba dzielimy na prostą i skomplikowaną. Cena usunięcia ósemki jest zatem uzależniona od stanu zęba, kształtu ósemki oraz układu korzeni zęba mądrości. W klinice stomatologicznej SmileUp w Warszawie w cenę zabiegu usunięcia ósemki wliczamy również znieczulenie. Wiedzę o tym czy ósemka zalicza się do prostego usunięcia zęba czy do skomplikowanego usunięcia zęba, uzyskasz u naszych lekarzy specjalistów chirurgów stomatologicznych podczas wizyty. Jeżeli zajdzie potrzeba wykonania prześwietlenia ósemki, nie musisz się martwić – wszystko załatwisz w jednym miejscu, w naszej pracowni radiowizjografii, włącznie z uzyskaniem pomocy w procesie gojenia rany na łuku zębowym. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy również do kontaktu przed wizytą.
Postępowanie po usunięciu zębów mądrości
Usunięcie ósemek to zabieg chirurgiczny odbywający się w znieczuleniu miejscowym, którego charakter jest dość inwazyjny. Gojenie trwa co najmniej kilkanaście dni – w tym czasie warto mieć na uwadze pewne wskazania, aby przebieg rekonwalescencji był jak najłagodniejszy i najkrótszy. O czym w takim razie pamiętać po ekstrakcji zębów mądrości? Zaleca się m.in. unikanie papierosów i alkoholu przez co najmniej dwie doby po zakończeniu zabiegu wyrywania, ponieważ związki zawarte w nikotynie i napojach wysokoprocentowych zmniejszają dotlenienie tkanek, a tym samym wydłużają czas procesu gojenia rany na łuku zębowym.
Na kilka dni należy zaniechać także picia gorących napojów i spożywania potraw o wysokiej temperaturze. Przyczyna jest prosta: mogą one powodować rozszerzanie się naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – intensywniejsze krwawienie z rany po wyrywaniu . Z tego samego powodu po ekstrakcji zębów mądrości w znieczuleniu miejscowym powinno się unikać wysiłku fizycznego – najlepiej odpoczywać, tak aby utrzymać ciśnienie na normalnym poziomie. Jego podwyższenie mogłoby sprawić, że z miejsca, z którego ósemki zostały usunięte, będą sączyć się większe ilości krwi podczas procesu gojenia rany na łuku zębowym.
Usuwanie zębów mądrości – FAQ
Dlaczego nazywa się ósemki zębami mądrości?
Wynika to z faktu, że zaczynają się one wyrzynać w jamie ustnej jako ostanie, długo po wszystkich pozostałych, które wyrastają w dzieciństwie. Przeważnie następuje to w okresie wchodzenia w dorosłość, choć u niektórych nawet po osiągnięciu 40 lat. Właśnie z tego powodu określa się je w ten sposób.
Jakie jest ich funkcja?
Z punktu widzenia użyteczności są one raczej niewartościowe, ponieważ w znikomym stopniu odpowiadają za rozdrabnianie pożywienia, dlatego w razie powodowanych przez nie problemów zalecane jest usunięcie w znieczuleniu miejscowym.
Czy ekstrakcja zęba mądrości jest zawsze niezbędna?
Choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu uznawano, że bezwzględnie należy wykonać ten chirurgiczny zabieg wyrywania, obecnie zaniechuje się go, jeżeli ósemki są dobrze tolerowane, a ich obecność jest bezproblemowa.
Proces gojenia się rany po chirurgicznym zabiegu usuwania ósemek
Jak długo trwa rekonwalescencja po zakończeniu postępowania przez dentystę? Po wykonaniu chirurgicznego zabiegu usuwania (wyrywania) ósemek powstaje rana na łuku zębowym, co oznacza, że następuje proces gojenia.
Co zrobić, żeby rekonwalescencja przebiegła jak najszybciej? Kluczowym aspektem jest łagodzenie objawów, a co za tym idzie – unikanie czynników, które mogą prowadzić do podrażniania rany i tym samym wydłużenia procesu gojenia. Łatwo więc domyślić się, że powrotowi do zdrowia po chirurgicznym zabiegu usuwaniu (wyrywania) ósemek z łuku zębowego sprzyja rezygnacja z palenia papierosów, unikanie alkoholu oraz gorących napojów i potraw.
Chirurgiczne usuwanie ósemek – najczęściej zadawane pytania
Czy w trakcie wykonywania zabiegu wyrywania zębów mądrości pojawia się ból?
Tak, ponieważ wyrywanie oznacza bezpośrednią ingerencję w nerwy znajdujące się na łuku zębowym, co prowadzi do powstania dolegliwości bólowych. Dlatego chirurgiczne usuwanie ósemek to zabieg, który odbywa się w znieczuleniu miejscowym polegającym na iniekcyjnym podaniu środka ograniczającego odczucia. Trzeba jednak pamiętać, że mogą się one pojawić w trakcie procesu gojenia.
Z jakiego powodu zaleca się ekstrakcję?
Należy podkreślić, że choć jeszcze kilkanaście lat temu rekomendowano chirurgiczne usuwanie ósemek jako zabieg bezwzględnie konieczny, obecnie rezygnuje się z wyrywania, jeżeli ich występowanie na łuku zębowym pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie szczęki i zdrowie pacjenta. W przeciwnym razie, gdy zęby mądrości zajmują zbyt dużo miejsca i mają negatywny wpływ na zgryz, wysoce zalecane jest jednak wykonanie zabiegu i przejście przez proces gojenia.