Przebyte choroby, urazy w okolicach jamy ustnej czy ewentualne zaniedbania nie muszą przekreślać marzenia o pięknym uśmiechu. Współczesna stomatologia dostarcza protezy pozwalające cieszyć się w pełni naturalnym efektem. Korony pełnoceramiczne mają wiele zalet i są inwestycją, która może znacznie poprawić wygląd uzębienia, a z drugiej strony – wpłynąć korzystnie na pewność siebie. Wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć, znajdziesz w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury.

Czym są korony pełnoceramiczne?

To rodzaj uzupełnienia protetycznego, dzięki któremu można sprawnie odbudować uszkodzone lub utracone zęby. Inaczej niż korony porcelanowe, pełnoceramiczne nie mają podbudowy ze złota czy stali chirurgicznej, a z tytanu lub tlenku cyrkonu.

Tego rodzaju uzupełnienie protetyczne produkuje się z wysokojakościowej ceramiki stomatologicznej. Materiał ten cechuje się odpornością na ścieranie, wahania temperatur, a także działanie bakterii. Dzięki temu, że korony pełnoceramiczne nie zawierają innych materiałów, pozostają wysoce bezpieczne dla ludzkiego organizmu.

Mogą one być mocowane na dwa sposoby. Pierwszy polega na oszlifowaniu istniejącego zęba i przyczepieniu implantu do niego. Drugi – na wstawieniu implantu zębowego, instalowanego w kości szczęki lub żuchwy.

Jakie zalety mają korony pełnoceramiczne?

Jedną z największych korzyści, wynikających z wyboru tego rodzaju uzupełnienia protetycznego, jest jego wygląd. Korony pełnoceramiczne, dzięki temu, że opracowywane są z myślą o uzyskaniu optymalnej głębi, czyli nadaniu im trójwymiarowej formy i lekko zróżnicowanych odcieni i niuansów koloru, nie wyróżniają się na tle reszty uzębienia. Należy też wspomnieć o przezierności idealnie naśladującej naturalny efekt padania światła na ząb, co także wpływa korzystnie na rezultat zabiegu.

Co więcej – materiały użyte do produkcji tego typu koron są wysoce biokompatybilne. To oznacza, że organizm może je dobrze tolerować. Ponadto są bardzo higieniczne, łatwo utrzymuje się je w czystości i nie ulegają uszkodzeniu w wyniku próchnicy czy chorób dziąseł. W końcu – można ich użyć zarówno w zakresie odbudowy pojedynczego zęba, jak i pełnego uzębienia, co w przypadku np. wyniszczających schorzeń ma duże znaczenie.

Przygotowanie do zabiegu i założenie koron pełnoceramicznych

Nim zapadnie decyzja o zastosowaniu takich koron, dokonywana jest wpierw staranna diagnostyka, określająca, jak będą one mocowane. Najogólniej ujmując – stomatolog pobiera wycisk i dobiera właściwy odcień ceramiki, pasujący do reszty uzębienia. Jeśli konieczne będzie wszczepienie implantów – wówczas lekarz mocuje je w kościach, a dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach, gdy te stale się z nimi zrosną, nakłada się uzupełnienia protetyczne.

Gdy przychodzi czas na założenie koron pełnoceramicznych, specjalista sprawdza jeszcze, czy zarówno ich kształt, jak i odcień są zgodne z uzębieniem pacjenta. Dopiero wtedy przystępuje do nakładania ich i utrwalania mocowania za pomocą cementu dentystycznego.

Jak należy dbać o korony pełnoceramiczne?

Jeśli założenie koron poprzedza wszczepienie implantów, to należy pamiętać, aby:

  • unikać gorących i zimnych napojów,
  • powstrzymać się od spożywania twardych pokarmów,
  • stosować się do zaleceń lekarza w zakresie przyjmowania leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych.

Nie należy również palić, gdyż to może utrudniać gojenie się tkanek, a także pić napojów barwiących. Ponadto przez 2 godziny po założeniu uzupełnień protetycznych nie wolno jeść, a przez 2 kolejne tygodnie trzeba unikać gum do żucia i pokarmów o kleistej konsystencji. Późniejsze dbanie o korony pełnoceramiczne nie jest skomplikowane. Wymaga jednak m.in. mycia zębów szczoteczką o najwyżej średniej miękkości i paście o małej ścieralności, stosowania nici dentystycznych oraz regularnych wizyt u stomatologa.

Zadbaj o piękny uśmiech

Pełne, zdrowe uzębienie to nie tylko kwestia estetyczna. Zależy od tego również funkcjonalność narządu żucia, która – w przypadku braków – nierzadko ulega zaburzeniom. Mogą ją poprawić korony porcelanowe, nieco tańsze od pełnoceramicznych, ale to te drugie gwarantują najbardziej naturalny wygląd. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czy taki zabieg jest dla Ciebie? Możesz umówić się online na konsultację lub po prostu zadzwonić do nas i zarejestrować dogodny dla Ciebie termin.