Zapalenie okostnej zęba to poważna infekcja, która może prowadzić do silnego bólu, opuchlizny i gorączki. Jest to częsty problem u osób z nieleczonymi ubytkami lub przyzębiem. Nieleczone zapalenie okostnej może prowadzić do poważnych powikłań. W tym artykule dowiesz się o przyczynach i leczeniu zapalenia okostnej, a także jakie kroki podjąć, aby uniknąć tego problemu.

Nieleczona próchnica może powodować stany zapalne oraz zmiany w strukturach otaczających tkanki miękkie i kości. Jednym z powikłań jest zapalenie okostnej zęba. Schorzenie to objawia się obrzękniętą błoną śluzową, problemami z mówieniem oraz niezwykle silnym bólem, promieniującym do szyi lub całej głowy. Infekcja może zostać również wywołana przez choroby przyzębia, które nie zostały w porę wyleczone. Jak wygląda leczenie zapalenia okostnej i dlaczego nie wolno go lekceważyć? Jak nie dopuścić do przejścia stanu ostrego w przewlekły? Przeczytajcie!

  • Zapalenie okostnej zęba wynika z nieleczonych ubytków, które prowadzą do infekcji.
  • Objawy choroby to silny ból, opuchlizna, gorączka i złe samopoczucie.
  • Leczenie zapalenia okostnej wymaga pilnej interwencji stomatologicznej i może obejmować leczenie kanałowe i antybiotyki.
  • Nieprawidłowości w trakcie wyrzynania się zębów mądrości oraz choroby przyzębia również mogą wywoływać zapalenie okostnej.
  • Aby uniknąć zapalenia okostnej, należy dbać o higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać stomatologa.

Czym jest okostna?

Zanim przejdziemy do omówienia, na czym dokładnie polega zapalenie okostnej zęba oraz jakie są jej przyczyny, wyjaśnijmy, czym w ogóle jest okostna. Ta silnie unaczyniona i unerwiona włóknista błona pokrywająca zewnętrzną część kości pełni wiele ważnych funkcji. W jej skład wchodzą naczynia krwionośne, nerwy, a także komórki kościotwórcze, które są odpowiedzialne za wytwarzanie składników organicznych istoty międzykomórkowej. Jak więc nietrudno się domyślić, okostna nie tylko zabezpiecza struktury kostne, ale także wspomaga ich odżywienie i regenerację. Kiedy dojdzie do rozwoju jej zapalenia, wówczas pojawia się silny, uporczywy ból i opuchlizna. Objawom może towarzyszyć gorączka i ogólne złe samopoczucie.

Skąd się bierze zapalenie okostnej?

Najczęściej choroba ta jest powodowana przez nieleczoną próchnicę, której konsekwencją jest zapalenie lub martwica miazgi. Z tego względu nie wolno dopuścić do głębokich ubytków. Gdy się pojawią, można zastosować leczenie kanałowe, które pozwala na zachowanie nawet zniszczonego uzębienia i ograniczenie rozwoju bakterii. Innowacyjne cyfrowe urządzenia w połączeniu z pełną diagnostyką dają możliwość usunięcia wszystkich zainfekowanych tkanek, które mogą stać się zalążkiem infekcji.

Pozostałe przyczyny zapalenia okostnej zęba to:

  • nieusunięte fragmenty korzeni pozostawione w dziąśle,
  • procesy zapalne obejmujące tkanki znajdujące się wokół korzenia zębowego,
  • nieprawidłowości w trakcie wyrzynania się zębów mądrości,
  • powikłania po przebytych urazach w obrębie żuchwy i szczęki.

Problemy z okostną mogą być również spowodowane przez nieleczone choroby przyzębia, takie jak paradontoza czy zapalenie dziąseł.

Jakie objawy daje zapalenie okostnej zęba?

Podstawowym i zarazem najbardziej uciążliwym objawem tej choroby jest silny ból, który może promieniować na uszy, szyję, zatoki, a nawet na całą głowę. Utrudnia on mówienie, jedzenie i picie, a nasila się przy zmianie pozycji na horyzontalną. Niekiedy pacjenci uskarżają się też na opuchliznę twarzy, ropę sączącą się z zęba, podwyższoną temperaturę ciała oraz osłabienie. Miejsce objęte stanem zapalnym może być zaczerwienione i ciepłe, a niekiedy nawet gorące.

W jaki sposób leczy się zapalenie okostnej zęba?

Zarówno ostre, jak i przewlekłe zapalenie okostnej wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Pacjent, który trafi do gabinetu stomatologicznego, w pierwszej kolejności zostanie skierowany na prześwietlenie zębów. Jeśli przyczyną choroby okaże się stan zapalny miazgi, wówczas jak najszybciej powinno zostać wdrożone leczenie kanałowe. W celu zlikwidowania nieprzyjemnych dolegliwości i zahamowania namnażania się bakterii lekarz przepisze też antybiotyk. Doraźnie ulgę mogą przynieść zimne okłady oraz środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Chcesz uniknąć zapalenia okostnej? Dbaj o zęby i odwiedzaj stomatologa!

Do nieprzyjemnego i bolesnego zapalenia okostnej zęba może prowadzić wiele różnych czynników. Zwykle stanowi ono konsekwencję próchnicy, która jest najpowszechniej występującą chorobą bakteryjną jamy ustnej. By zminimalizować ryzyko rozwoju tego groźnego schorzenia warto dbać o uzębienie poprzez dobór odpowiedniej techniki mycia, stosowanie właściwych past oraz szczoteczek. Nie należy też zapominać o regularnych wizytach u stomatologa, do którego trzeba zgłaszać się przynajmniej dwa razy w roku.

Autor: lekarz endodonta Karolina Rentel – Piwowarczyk