Leczenie dentystyczne w ciąży
Spodziewając się dziecka, warto dbać o swoje uzębienie. Jednym z częstszych problemów stomatologicznych pojawiających się u kobiet w czasie ciąży jest zapalenie dziąseł. Stają się zaczerwienione, obrzmiałe i krwawią. Zazwyczaj przyczyną takiego stanu jest nagromadzona płytka bakteryjna oraz zaburzenia hormonalne, które zwiększają ukrwienie i wrażliwość tkanek. Dlatego w tym okresie należy szczególną uwagę zwrócić na higienę jamy ustnej, a w razie konieczności jak najszybciej rozpocząć leczenie zębów.
Dlaczego leczenie zębów w ciąży jest ważne?
Liczne badania dowodzą, że zaniedbanie higieny jamy ustnej oraz leczenia stomatologicznego w czasie ciąży może mieć niekorzystny wpływ na stan płodu rozwijającego się w łonie matki. U ciężarnych z zapaleniem przyzębia istnieje wyższe ryzyko wystąpienia stanu rzucawkowego oraz urodzenia dziecka o zbyt niskiej masie. Warto też dodać, że w pierwszych trymestrach mogą nasilić się zmiany próchnicze spowodowane obniżeniem pH śliny, wymiotami oraz zwiększeniem liczby bakterii tworzących płytkę nazębną. W takiej sytuacji należy pamiętać o regularnej higienie jamy ustnej. Jak najbardziej jest też wskazane leczenie zębów u przyszłych mam. Za najkorzystniejszy uznaje się czas przypadający między 14 a 20 tygodniem ciąży.
Higiena jamy ustnej w czasie ciąży – podstawowe zalecenia
Wszystkie kobiety w czasie ciąży powinny szczególną uwagę zwrócić na właściwą higienę jamy ustnej. By zmniejszyć ryzyko konieczności przeprowadzenia leczenia stomatologicznego, zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie pastą z fluorem. Ważne jest również oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych. W przypadku nawracających wymiotów wskazane jest płukanie ust wodą lub roztworem przyrządzonym na bazie sody oczyszczonej.
Wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym ciężarna powinna odbyć minimum dwa razy. We właściwym uformowaniu się uzębienia u dziecka, pomocna może okazać się także dieta bogata w białko, fluor, fosfor, wapń oraz witaminy A, C i D. Ponadto przyszła mama powinna unikać podjadania między posiłkami i spożywania zbyt dużej ilości węglowodanów.
Sprawdź również inne problemy takie jak:
Próchnica zębów
Nadwrażliwość zębów
Krwawiące dziąsła
Uszkodzony aparat ortodontyczny
Nieprzyjemny zapach z ust