Chcesz uniknąć próchnicy? Dowiedz się, na czym polega higienizacja zębów! Poznaj profilaktyczne zabiegi, które dają szansę na uniknięcie erozji szkliwa. Sprawdź, jak przebiega usuwanie kamienia nazębnego i osadów. W gabinecie stomatologicznym możesz zapisać się na scaling, fluoryzację i piaskowanie.

Zabiegi higienizacji jamy ustnej

Jeśli zależy Ci na zdrowych, białych zębach, musisz o nie dbać. Ważne jest codzienne szczotkowanie, dzięki któremu usuwa się nagromadzone w jamie ustnej resztki jedzenia. Warto też zwrócić uwagę na swoją dietę i ograniczyć spożycie cukru. Niestety to działanie nie zawsze jest wystarczające. Powszechnym problemem jest powstawanie kamienia nazębnego i rozwój próchnicy. Jak sobie z tym poradzić? Jednym ze sposobów jest zabieg higienizacji zębów. Najczęściej zaleca się przeprowadzanie go raz w roku. Niektóre osoby, takie jak nałogowi palacze, miłośnicy kawy, herbaty, soków owocowych i wina, mogą korzystać z niego nawet co sześć miesięcy.

Piaskowanie i scaling

Pacjenci w gabinetach stomatologicznych często zapisują się na piaskowanie zębów, które polega na usunięciu nagromadzonych na szkliwie osadów. Wykonywane jest ono za pomocą specjalistycznej dyszy, wypuszczającej pod ciśnieniem drobiny czyszczące, wodę i powietrze. Zabieg zazwyczaj przeprowadzany jest razem ze scalingiem. Są różne sposoby na usuwanie kamienia nazębnego, na przykład metoda mechaniczna, ultradźwiękowa i chemiczna. Dobiera się je do indywidualnych potrzeb pacjenta. Asystentka stomatologiczna zajmująca się higienizacją analizuje stan jamy ustnej przychodzącej do niej osoby i na tej podstawie wybiera właściwe rozwiązania.

Lakierowanie i polerowanie

W ramach działań profilaktycznych można zdecydować się również na polerowanie zębów. Wykorzystywane są do niego specjalistyczne pasty polerskie i gumki, które wygładzają szkliwo. Do gładkiej, śliskiej powierzchni trudniej jest przywierać osadom i resztkom jedzenia. Znacznie ogranicza to namnażanie bakterii w jamie ustnej i rozwój próchnicy. Kolejną propozycją jest lakierowanie zębów, czyli jeden ze sposobów fluoryzacji. Preparat z dużą zawartością fluoru wspiera remineralizację szkliwa oraz sprawia, że staje się ono bardziej odporne na działanie kwaśnego środowiska. Blokuje też enzymy bakteryjne. Nakładanie go jest jedną z najczęściej zalecanych przez dentystów form profilaktyki próchnicy. Po fluoryzacji należy powstrzymać się od jedzenia i picia co najmniej przez godzinę.

Co dają stomatologiczne zabiegi profilaktyczne?

Jest wiele powodów, dla których warto skorzystać z usług profilaktyki próchnicy oferowanych przez dentystów. Kompleksowo przeprowadzany zabieg higienizacji jamy ustnej nie boli i nie wymaga specjalnego przygotowania. Najdłużej trwa około godziny, w przypadku regularnego oczyszczania zajmuje znacznie mniej czasu. Zalecany jest między innymi dla osób, które:

  • chcą usunąć przebarwienia i odzyskać naturalną biel swojego szkliwa,
  • mają predyspozycje do szybkiego rozwoju próchnicy,
  • często spożywają cukier, herbatę, wino i palą papierosy,
  • planują założenie aparatu ortodontycznego,
  • odczuwają problem nieświeżego oddechu i chcą go rozwiązać,
  • chcą jak najdłużej zachować swoje zęby w dobrym stanie.

Warto pamiętać, że kamień tworzy się po kilkudziesięciu godzinach od szczotkowania. Nieusunięta ze szkliwa płytka nazębna zaczyna się krystalizować, co może prowadzić do paradontozy i zapalenia dziąseł. Nawet jeżeli pacjent dba o higienę i regularnie myje swoje zęby, częstym problemem jest niedocieranie do trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe. Scaling i piaskowanie to sposób na dokładne oczyszczenie każdej szczeliny.

Piaskowanie, lakierowanie i polerowanie zębów

Chcesz w naturalny sposób wybielić zęby i zależy Ci na profilaktyce próchnicy? Zdecyduj się na zabieg higienizacji jamy ustnej. Kompletny pakiet zawiera scaling, piaskowanie, polerowanie i lakierowanie. Przestrzegaj zaleceń przedstawionych przez higienistkę stomatologiczną i przez kilka godzin od wizyty w gabinecie powstrzymaj się od spożywania pokarmów i napojów.