Nowoczesna stomatologia nie tylko dba o piękny uśmiech, ale też pozwala na utrzymanie naturalnego uzębienia jak najdłużej. Najpowszechniejszym zabiegiem, który wielu pacjentom kojarzy się z wizytą u dentysty, jest leczenia kanałowe zęba. Wskazaniem do jego przeprowadzenia najczęściej jest zaawansowana próchnica lub martwica miazgi, której towarzyszy stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych. W trakcie procedury lekarz często posługuje się specjalistycznym mikroskopem, który precyzyjnie uwidacznia miejsca wymagające interwencji. Na czym polega leczenie kanałowe i ile wynosi jego koszt? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do lektury dzisiejszego wpisu.
- Leczenie kanałowe – ratunek dla zębów zagrożonych usunięciem
- Jakie objawy mogą wskazywać na konieczność leczenia kanałowego?
- Jak przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem?
- Czy istnieją szczególne zalecenia po leczeniu kanałowym?
- Czy istnieją przeciwwskazania do leczenia kanałowego?
- Ile kosztuje leczenie kanałowe i od czego zależy cena zabiegu?
Leczenie kanałowe – ratunek dla zębów zagrożonych usunięciem
Nowoczesna endodoncja wykorzystuje coraz lepsze materiały i metody. Dzięki nim stomatolodzy mogą ratować uzębienie i chronić je przed ekstrakcją. Jednym z popularniejszych zabiegów endodontycznych jest kanałowe leczenie zębów, które polega na usunięciu z ich komór i kanałów korzeniowych zmienionej zapalnie lub martwej miazgi oraz wypełnieniu tej przestrzeni specjalnym materiałem – gutaperką.
Istotą zabiegu jest oczyszczenie tkanek okołowierzchołkowych z objętej stanem zapalnym miazgi i chorobotwórczych drobnoustrojów, które poprzez naczynia krwionośne znajdujące się w miazdze mogą rozprzestrzeniać się po organizmie i docierać do serca, stawów, nerek. Po wykonaniu dezynfekcji przeprowadzane jest szczelne wypełnienie kanału specjalną substancją, która wnika w jego najdalej położone odnogi. Leczenie kanałowe zęba kończy się założeniem opatrunku kompozytowego lub glassjonomerowego.
Jakie objawy mogą wskazywać na konieczność leczenia kanałowego?
Najczęstszym wskazaniem do leczenia kanałowego zębów są głębokie ubytki próchnicowe. W początkowym stadium rozwijają się one bez żadnych objawów. Wraz z biegiem czasu dochodzi do przerwania ciągłości szkliwa i uszkodzenia zębiny. Na tym etapie pacjenci skarżą się na wrażliwość na zimno, gorąco, a także na słodkie i kwaśne pokarmy i napoje. Pojawia się także ostry, przeszywający ból chorego zęba. Nieleczony ubytek sięga miazgi zębowej, która ulega stopniowemu zniszczeniu. Gdy bakterie rozprzestrzenią się, cała miazga zostaje nieodwracalnie uszkodzona.
Głębokie ubytki próchnicowe nie stanowią jedynego wskazania do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego i zaplanowania zabiegu. Na leczenie kanałowe pod mikroskopem często decydują się osoby z urazami mechanicznymi i problemami takimi jak odłamanie korony, zwichnięcie zęba, stany zapalne, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Poza bólem do objawów mogących wskazywać na konieczność oczyszczenia i wypełnienia kanałów korzeniowych materiałem leczniczym zalicza się:
- opuchnięcie dziąsła,
- wysięk ropny,
- przetokę,
- rozluźnienie zęba,
- zaczerwienienie i nadwrażliwość dziąseł.
Prawidłowo przeprowadzony zabieg pozwala na utrzymanie naturalnego uzębienia oraz zapobiegnięcie dolegliwościom bólowym i powikłaniom, do których może dojść na skutek przewlekłego stanu zapalnego miazgi. Planowane leczenie kanałowe pod mikroskopem często wykonuje się również jako przygotowanie do postępowania protetycznego.
Jak przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Zanim stomatolog rozpocznie leczenie kanałowe pod mikroskopem, zleca diagnostyczne zdjęcie RTG. Jest ono bardzo ważne, ponieważ dzięki niemu lekarz może sprawdzić, co dzieje się wewnątrz kanałów korzeniowych i odpowiednio zaplanować szczegółowy przebieg zabiegu. Radiowizjografia stomatologiczna pozwala też ocenić, jak długie są kanały i zlokalizować ewentualne ogniska próchnicy. W niektórych sytuacjach specjalista zleca RTG punktowe, które daje bardziej szczegółowy obraz i umożliwia dokładniejsze zdiagnozowanie zmian wymagających leczenia.
Bezpośrednio przed zabiegiem pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, aby cała procedura przebiegła bezboleśnie. Następnie w celu odizolowania od śliny na ząb zostaje założony koferdam, niewielki kawałek gumy, który zapobiega też przedostawaniu się bakterii z jamy ustnej w głąb zębiny. Po wykonaniu tej czynności stomatolog przystępuje do odbudowy struktur utraconych na skutek próchnicy oraz do opracowania tkanek korzeniowych. Kły i siekacze zazwyczaj mają pojedyncze kanały. Nieco więcej czasu potrzeba do wyleczenia zębów trzonowych, gdyż w ich przypadku konieczne jest wypełnienie rozbudowanego systemu komór.
Kolejnym etapem leczenia kanałowego jest usunięcie zainfekowanej miazgi wraz z tkankami zmienionymi próchnicowo. Dokładny wgląd w jamę zęba ułatwia mikroskop, który nie tylko wielokrotnie powiększa pole widzenia stomatologa, ale także zapewnia jeszcze precyzyjniejsze oświetlenie, które jest niezwykle ważne podczas wykonywania tego typu czynności. Na końcu lekarz dezynfekuje i osusza oczyszczone przestrzenie.
Ostatnim krokiem jest wypełnienie kanału, które ma za zadanie zapobiegać penetracji i dalszemu rozwojowi mikroorganizmów. Do tego celu wykorzystuje się szczelne i biokompatybilne materiały, które nie rozpuszczają się w płynach ustrojowych, nie zmieniają swoich wymiarów i są łatwe do usunięcia na wypadek konieczności przeprowadzenia powtórnego leczenia kanałowego. Zazwyczaj jest to termoplastyczny materiał określany mianem gutaperki, który po rozgrzaniu dobrze dopasowuje się do ścian kanału i wnika w jego wszystkie odnogi.
Czy istnieją szczególne zalecenia po leczeniu kanałowym?
Pacjenci, u których przeprowadzono kanałowe leczenie zębów, nie mogą zapominać o zaleceniach po zabiegu. By wyleczony ząb służył jak najdłużej, należy zadbać o higienę jamy ustnej. Zęby powinny być szczotkowane przynajmniej dwa razy dziennie; jamę ustną po każdym posiłku trzeba przepłukać wodą lub płynem stomatologicznym. Przez około dobę po zabiegu należy zrezygnować ze spożycia alkoholu, który może nie tylko zwiększać dyskomfort w obrębie leczonego zęba, ale też wchodzić w interakcje z antybiotykami, które często są przepisywane po zakończeniu leczenia.
Ponadto stomatolodzy zalecają unikanie twardych pokarmów i gorących napojów czy potraw, gdyż mogą one powodować dolegliwości bólowe. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po miękkie lub półpłynne pokarmy, np. smoothie, soki owocowe, zupy. Aby utrzymać właściwe nawilżenie błon śluzowych jamy ustnej i wspomóc naturalne procesy regeneracyjne, ważne jest też dbanie o prawidłowe nawodnienie. Do diety warto włączyć w szczególności wodę niegazowaną i herbaty ziołowe.
Czy istnieją przeciwwskazania do leczenia kanałowego?
Dzięki nieustannemu rozwojowi technologii medycznych dzisiejsza endodoncja jest w stanie uratować nawet mocno zainfekowane zęby. Trzeba jednak mieć świadomość, że lekarz może odmówić przeprowadzenia takiego zabiegu w określonych przypadkach. Przeszkodę do zakwalifikowania pacjenta do leczenia kanałowego stanowią schorzenia podwyższonego ryzyka, których objawy mogą zaostrzyć się m.in. na skutek podania znieczulenia. Należą do nich choroby serca, nerek czy stawów. Także w przypadku stanów obniżonej odporności lekarz może zalecić odłożenie zabiegu w czasie.
Ponadto w niektórych przypadkach leczenie endodontyczne nie jest możliwe z uwagi na na niekorzystną lub skomplikowaną budowę zębów. Okres ciąży również może stanowić przeciwwskazanie do zabiegu, ze względu na niemożność wykonania zdjęcia RTG, zwłaszcza między 5. a 9. tygodniem ciąży. O stanie tym trzeba poinformować stomatologa, który zaplanuje szczegółowy plan leczenia. Termin jego przeprowadzenia zwykle wyznaczany jest na czas po rozwiązaniu.
Ile kosztuje leczenie kanałowe i od czego zależy cena zabiegu?
Pacjenci, którzy zadają sobie pytanie, ile wynosi koszt leczenia kanałowego, muszą wiedzieć, że ostateczna cena zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ważne są: stan leczonego zęba, rozległość procesu próchniczego, a także liczba kanałów do oczyszczenia i wypełnienia. Miejscem, w którym wykonywane jest leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem, jest Klinika stomatologiczna SmileUp w Warszawie. Więcej informacji na temat zabiegu oraz szczegółowy cennik usługi udostępniamy na naszej stronie internetowej.