Kobiety oczekujące narodzin dziecka bardzo często skarżą się na swój wygląd. Nic więc dziwnego, że podejmują działania, dzięki którym poczują się atrakcyjniej. Niektóre z pań rozważają zabieg wybielania zębów, zwłaszcza że dzisiaj można go wykonać niemal w każdym gabinecie stomatologicznym. Czy da się zlikwidować przebarwienia na szkliwie, będąc w ciąży? Jak dbać o zęby, aby uniknąć niebezpiecznych stanów zapalnych? Sprawdź porady od ekspertów!

Ciąża a zabieg wybielania zębów – o czym warto wiedzieć?

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy wybielanie zębów w tym okresie jest skuteczne oraz bezpieczne. Jak się okazuje, lekarze w tej kwestii są jednogłośni. Zarówno stomatolodzy, jak i ginekolodzy odradzają ciężarnym poddawanie się zabiegom mającym na celu rozjaśnienie szkliwa. Wszystko dlatego, że do tej pory nie zostały przeprowadzone badania, które w stu procentach potwierdziłyby bezpieczeństwo tej procedury u kobiet spodziewających się potomstwa.

Dlaczego wybielanie zębów w ciąży jest niewskazane?

Płód rozwijający się w łonie mamy pobiera z jej organizmu wapń. Niedobór tego pierwiastka sprawia, że jej uzębienie staje się słabsze. Nie warto więc jeszcze bardziej osłabiać go niepotrzebnymi zabiegami wybielającymi. Poza tym substancje znajdujące się w preparatach stosowanych podczas wybielania zębów mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Choć prawdopodobieństwo przedostania się ich do krwiobiegu jest minimalne, nie warto ryzykować. Z tego względu decyzję o likwidacji przebarwień lepiej odłożyć na późniejszy okres, najlepiej po zakończeniu karmienia piersią.

W jaki sposób rozjaśnić zęby w ciąży?

Ponieważ skuteczne wybielanie zębów przy użyciu nakładek czy lasera nie jest możliwe u kobiet w ciąży, z pomocą mogą przyjść inne metody rozjaśniania szkliwa. Przyszłe mamy mogą sięgnąć po specjalistyczne pasty wybielające, które są dostępne w aptekach i drogeriach. Przy ich wyborze należy szczególną uwagę zwrócić na skład. Ciężarne nie powinny stosować produktów z nadtlenkiem wodoru i karbamidu. Związki te uwalniają tlen, a utlenianie może przyczynić się do uszkodzenia DNA komórek rozwijającego się płodu. O wiele bezpieczniejszym wyborem będą preparaty z delikatnymi substancjami rozjaśniającymi. W trosce o zdrowie dziecka temat ich stosowania warto poruszyć podczas wizyty u swojego dentysty. Ponadto na rynku można znaleźć szczoteczki z funkcją wybielania, które w połączeniu z odpowiednią pastą mogą przynieść satysfakcjonujące rezultaty.

Jakich jeszcze zabiegów nie wykonywać podczas wizyty u dentysty w ciąży?

Dla wielu kobiet wizyta u dentysty w ciąży jest stresująca i kłopotliwa. Wynika to przede wszystkim z obawy o zdrowie nienarodzonego dziecka. Dbałość o uzębienie w tym wyjątkowym okresie jest szczególnie ważna, ponieważ wahania hormonalne i zmiany zachodzące w organizmie matki stanowią częstą przyczynę powstawania ubytków. Nieleczone infekcje w obrębie jamy ustnej mogą zwiększać ryzyko zakażenia wewnątrzmacicznego czy przedwczesnego porodu.

Wątpliwości ciężarnych wzbudza m.in. stosowanie znieczulenia. Zabiegi stomatologiczne na pewno nie powinny być przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Możliwe jest natomiast podawanie środków miejscowo znieczulających, które nie zawierają substancji  obkurczających naczynia krwionośne. Nieco trudniejsze jest leczenie kanałowe, gdyż wiąże się z koniecznością wykonania prześwietlenia. Pełna diagnostyka cyfrowa przy wykorzystaniu nowoczesnej radiowizjografii jest jednak bezpieczna i pozwala zmniejszyć ryzyko uszkodzenia płodu do zera. U kobiet w ciąży stomatolodzy odradzają natomiast wykonywanie zabiegów z zakresu protetyki, gdyż dziąsła w tym czasie są rozpulchnione i narażone na krwawienie.

Dbanie o higienę jamy ustnej – prosty sposób na piękny uśmiech w ciąży

Chociaż atrakcyjna cena wybielania zębów w wielu gabinetach może zachęcać, zabieg ten ze względu na ryzyko skutków ubocznych nie powinien być przeprowadzany u kobiet w ciąży. By cieszyć się zdrowym, śnieżnobiałym uśmiechem, o wiele lepiej postawić na prawidłową higienę jamy ustnej oraz na zabiegi profilaktyczne, które mogą pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się zmian próchniczych i w zapobieganiu chorobom przyzębia.