Nieustannie wzrastające wymagania pacjentów odnośnie do estetyki uzupełnień protetycznych spowodowały, że na przestrzeni ostatnich lat konstrukcje metalowe zostały niemal całkowicie wyparte. Ich miejsce zajęły licówki porcelanowe i korony na zęby, które pozwalają na likwidowanie braków międzyzębowych oraz na odtwarzanie ubytków tkanek twardych. Na czym polega różnica między licówką a koroną? Które z uzupełnień wybrać, by uzyskać piękny uśmiech? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym tekście. Przeczytaj!

Czym są licówki porcelanowe i kiedy się je stosuje?

W celu poprawy wyglądu uśmiechu nowoczesna protetyka cyfrowa wykorzystuje różne metody. Do popularnych uzupełnień protetycznych należą licówki porcelanowe, które są twardsze od kompozytowych, a ich założenie wymaga minimalnej ingerencji w uzębienie. Te cienkie płatki z porcelany dentystycznej są przyklejane na przednią powierzchnię zębów. Przy ich wykorzystaniu można ukryć wiele drobnych niedoskonałości, takich jak np. pęknięcia w szkliwie, przebarwienia czy diastema. Bardzo często stosuje się je również do wydłużenia i powiększenia zębów oraz do zmodyfikowania ich kształtu. Przed rozpoczęciem zabiegu dentystycznego lekarz dobiera kolor materiału do barwy uzębienia. Przeciwwskazaniem do założenia licówek jest niewystarczająca ilość szkliwa. W takiej sytuacji stomatolog może zaproponować korony na zęby.

Jak przebiega zakładanie licówek?

Wykonywane z mocnego tworzywa, odpornego na przebarwienia, licówki porcelanowe najczęściej są stosowane w celu polepszenia efektu wizualnego. Zabiegi dentystyczne z ich wykorzystaniem mogą być przeprowadzane wyłącznie u osób ze zdrowymi zębami. Dlatego przed ich rozpoczęciem konieczne jest wyleczenie wszystkich ubytków oraz usunięcie kamienia nazębnego. Obecnie do przygotowywania tych uzupełnień protetycznych coraz rzadziej wykorzystuje się masę wyciskową. Cały proces znacznie uprościły urządzenia cyfrowe, dzięki którym lekarz natychmiast otrzymuje skany zębów i wszelkie informacje niezbędne do założenia licówek. Gotowe płytki są przyklejane za pomocą specjalnej masy klejącej. Dzięki wykonaniu z porcelany zapewniają piękny uśmiech i znakomite wrażenia na długi czas.

W jakich sytuacjach wykorzystuje się korony na zęby?

W przypadku dość mocnego zniszczenia uzębienia tkanki można odtworzyć za pomocą koron. Tego rodzaju uzupełnienia protetyczne pozwalają na zakrycie większej powierzchni zębów, dlatego stosuje się je nie tylko do zmiany ich wyglądu, ale także do poprawy struktury. Najczęściej wykorzystuje się je do odbudowy uzębienia uszkodzonego na skutek zaawansowanej choroby próchniczej lub urazu mechanicznego. Po oszlifowaniu szkliwa stomatolog pobiera wyciski cyfrowe aby jak najlepiej dopasować korony do pozostałych zębów. Uzupełnienia te mogą być także mocowane na implantach w celu uzupełnienia braków zębowych.

Korony czy licówki – na co się zdecydować?

Wybór konkretnego rozwiązania powinien być uzależniony głównie od problemu, z jakim zmaga się pacjent. W przypadku nieestetycznych defektów uzębienia, takich jak przebarwienia czy pęknięcia szkliwa, najczęściej stosuje się licówki, które pozwalają odzyskać piękny uśmiech w bardzo prosty sposób. W przypadku złamania zęba lub uszkodzenia jego twardych tkanek, np. na skutek postępującej próchnicy, zazwyczaj zakłada się korony. Są one mocowane na stałe, dlatego należy o nie dbać tak samo jak o pozostałe zęby i pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym.

Odzyskaj piękny uśmiech w ciągu jednej wizyty w gabinecie!

Braki zębowe nie tylko pogarszają wygląd, ale też negatywnie wpływają na mówienie oraz przeżuwanie pokarmów. Na szczęście współczesna protetyka daje wiele możliwości i pozwala na odbudowę nawet mocno zniszczonych zębów. W zależności od potrzeb pacjenta lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia przy wykorzystaniu takich rozwiązań jak licówki, korony czy mosty protetyczne. W przypadku dużych braków lub całościowego bezzębia możliwe jest wykonanie uzupełnienia ruchomego na podstawie indywidualnego wycisku.