Dla coraz większej liczby osób istotne znaczenie ma piękny, zdrowy i śnieżnobiały uśmiech. Niezależnie od tego, na jaką metodę wybielania zębów się zdecydujecie, aby rezultat utrzymał się jak najdłużej, konieczne jest przestrzeganie kilku zaleceń. Jednym z nich jest stosowanie białej diety. Na czym dokładnie polega ten sposób układania jadłospisu? Jaki jest jego cel i jak długo go stosować? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym tekście. Przeczytajcie!

Przebarwienia na zębach – jak powstają i jakie są ich przyczyny?

Naturalna barwa uzębienia może ulec zmianie pod wpływem wielu czynników. Wiele zależy nie tylko od grubości szkliwa, ale także od spożywanych pokarmów. Z powodu obecności tanin oraz chromogenów do najbardziej barwiących produktów zaliczane są buraki, borówki, wiśnie, aronię, jeżyny, ciemne winogrona, jagody oraz czarne porzeczki. Przebarwienia mogą pojawić się również na skutek postępującej demineralizacji, palenia tytoniu oraz przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza zawierających tetracykliny i uzupełniających poziom żelaza.

Ze względu na czas powstania wyróżnia się przebarwienia nabyte oraz rozwojowe. Te pierwsze powstają, kiedy substancje barwiące gromadzą się na powierzchni szkliwa. Zmieniony kolor uzębienia najczęściej wynika z nagromadzenia złogów nazębnych, a także z postępujących zmian próchnicowych. Do powstawania tego rodzaju przebarwień mogą przyczyniać się urazy, które powodują pękanie naczyń krwionośnych w miazdze, resorpcje wewnętrzne oraz zgorzelinowy rozpad miazgi. Z kolei przebarwienia rozwojowe są rezultatem zaburzonego procesu rozwoju zębów. Zmiana zabarwienia może nastąpić na skutek czynników genetycznych lub środowiskowych. Winne mogą być też niektóre schorzenia, w tym między innymi choroba hemolityczna noworodków, porfiria wrodzona oraz zaburzenia czynności gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Wybielanie zębów – popularny zabieg stomatologii estetycznej

W przypadku przebarwień powierzchownych, czyli takich, które znajdują się na powierzchni szkliwa, można zastosować kurację przepisaną przez lekarza w gabinecie stomatologicznym. Polega ona na stosowaniu środków zawierających substancje czynne mogące pomóc w rozjaśnieniu nieestetycznych plam. Do takich związków należą między innymi: nadtlenek mocznika, nadtlenek wodoru oraz nadboran sodu. W obecności kwasu lub wody środki te uwalniają wolne rodniki tlenowe, które likwidują przebarwienia i doprowadzają do wybielenia zębów.

By przywrócić uzębieniu utracony kolor, można też zastosować preparaty dobrane przez lekarza w oparciu o pełną diagnostykę cyfrową. Zabieg wybielania zębów można przeprowadzić metodą nakładkową lub gabinetową. W przypadku tej pierwszej pobierane są wyciski cyfrowe, na których podstawie technik wykonuje specjalne przezroczyste szyny. Tak przygotowane nakładki pacjent może użytkować samodzielnie w domu. Ten sposób pozwala na rozjaśnienie koloru szkliwa nawet o kilka tonów. Gabinetowe wybielanie zębów jest szybsze i poleca się je osobom, które nie mogą korzystać z nakładek, np. ze względu na silny odruch wymiotny.

Biała dieta – czym jest i jakie są jej podstawowe założenia?

By jak najdłużej cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem po zabiegu wybielania zębów, pacjentom zaleca się stosowanie białej diety. Polega ona na tymczasowym odstawieniu produktów, które mogą spowodować pojawienie się przebarwień na szkliwie. Jej praktykowanie nie jest obowiązkowe, ale zalecane przez lekarza stomatologa. Spożywanie niebarwiących pokarmów może sprawić, że efekt wybielania zębów przeprowadzonego w gabinecie utrzyma się na dłużej. Poniżej prezentujemy, jakie posiłki są dozwolone, a które warto wyeliminować z jadłospisu.

Jakie produkty można spożywać na białej diecie?

Podstawową zasadą białej diety jest odstawienie artykułów żywnościowych zawierających w składzie barwniki, które mogą niekorzystnie wpłynąć na kolorystykę uzębienia. Do takich substancji należą między innymi chromogeny, kwasy oraz taniny (naturalne garbniki roślinne), które mogą intensywnie barwić zęby na brązowo lub na żółto.

Dozwolone produkty, niewykazujące tendencji do barwienia szkliwa, które można jeść po wybielaniu zębów, to przede wszystkim:

  • białe pieczywo i płatki owsiane,
  • przetwory mleczne (jogurty, sery, maślanki),
  • banany,
  • warzywa z małą ilością barwników (ogórek, kukurydza, seler, kalafior),
  • drób i ryby.

Ponadto biała dieta bazuje na ryżu, kaszy jaglanej i jęczmiennej, a także na makaronach. Dozwolone są również jasne sosy (np. przyrządzane na bazie śmietany lub jogurtu).

Czego nie należy jeść po wybielaniu zębów?

Po wybielaniu zębów warto zrezygnować z jedzenia ciemnych owoców (borówek, wiśni, porzeczek), a także niektórych warzyw (marchewki, papryki, buraków, czerwonej kapusty). Dobrze jest też odstawić barwiące przyprawy, do których należy curry, cynamon, kurkuma. Niewskazana jest czekolada i wyroby, które zawierają w składzie kakao. Jeśli chodzi o napoje, odradza się picie herbaty, kawy i czerwonego wina.

W jakich sytuacjach zalecana jest biała dieta?

Spożywanie jedynie niebarwiących pokarmów i napojów może pomóc w utrwaleniu efektu wybielania zębów przeprowadzonego w gabinecie stomatologicznym. Trzeba jednak podkreślić, że biała dieta po wybielaniu nie zawsze jest zalecana. Nie trzeba jej stosować np. w przypadku rozjaśniania zębów preparatami zakupionymi w aptece czy drogerii. W takich środkach z reguły znajduje się bardzo niewielka ilość nadtlenku wodoru. Odstawienie artykułów zawierających w składzie barwniki jest rekomendowane w sytuacji, kiedy stosowane są produkty z dużym stężeniem substancji chemicznych o właściwościach wybielających.

Jak długo stosować białą dietę?

Lekarze stomatolodzy zalecają, by białą dietę stosować przez okres od siedmiu do czternastu dni po wybielaniu zębów. Za minimum przyjmuje się jej utrzymanie przez dwa-trzy dni. To, w jaki sposób zareaguje uzębienie na zabieg, zależy tak naprawdę od wielu różnych czynników. Istotne znaczenie w tej kwestii mają indywidualne nawyki żywieniowe, porowatość zębów, grubość szkliwa.

O czym jeszcze pamiętać po zabiegu wybielania zębów?

Bezpośrednio po zabiegu, mniej więcej przez dwie godziny, należy pić tylko wodę. Przez dwa tygodnie zaleca się używanie łagodnej pasty do mycia zębów oraz wybielającego płynu do płukania jamy ustnej. Do codziennej pielęgnacji warto też włączyć nici dentystyczne, które pozwalają na dokładne oczyszczanie przestrzeni między zębami. By uniknąć powstania nieestetycznych przebarwień na szkliwie, należy też na jakiś czas zrezygnować z palenia papierosów.