Podcięcie wędzidełka języka, to zabieg wykonywany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Frenotomia to medyczna nazwa zabiegu. Zabieg chirurgiczny wykonywany jest, kiedy jest ono zbyt krótkie. Wędzidełko – to element anatomiczny łączący ze sobą dwie powierzchnie i ograniczający ich ruchomość. Skrócone wędzidełko powoduje problemy z prawidłową wymową, przeżuwaniem pokarmów oraz utrzymaniem higieny jamy ustnej. Zabieg chirurgiczny jest prostym, bezbolesnym, a co najważniejsze – skutecznym rozwiązaniem. Pacjentów na zabieg podcięcia wędzidełka języka kieruje
Skierowanie na zabieg frenotomii ?
Podcięcie wędzidełka podjęzykowego jest konieczne wtedy, gdy są przyczyną trudności w ssaniu pokarmu lub wady wymowy u starszych dzieci. Wczesne wykrycie konieczności podcięcia wędzidła języka pozwala wyeliminować problem w początkowym etapie rozwoju dziecka. Na zabieg do chirurga stomatologa kieruje neurologopeda lub logopeda, coraz częściej również stomatolodzy – stomatologia holistyczna.
Jak wygląda zabieg?
Większość czasu jest potrzebne w trakcie przygotowania do zabiegu. W zależności od wieku dziecka pacjent siada sam na fotelu lub objęciach rodzica. Ustalenie długości cięcia, ułożenie w specjalnej sondzie. Wędzidełko jest podcinane skalpelem, a dokładnie skalpelem w formie nożyczek chirurgicznych. Całkowicie bezpiecznie dla pacjenta, zabieg podcięcia trwa kilkanaście sekund, a pacjent wraca do domu w tym samym dniu.
- Pacjent powinien być na czczo
- Znieczulenie miejscowe
Zalecenia po zabiegu frenotomii
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielkie krwawienie, jednak ustępuje po około 2 godzinach. Po tym czasie pacjenci mogą spożywać posiłki, wtedy przestaje działać znieczulenie miejscowe. Wykonywane ćwiczenia logopedyczne przed zabiegiem należy kontynuować po zabiegu podcięcia wędzidełka językowego. Jest to konieczne aby nie tworzyły się zrosty pod językiem. Po kilku dniach od zabiegu, pacjent ponownie powinien udać się do logopedy w celu kontynuowania ćwiczeń.