Odczuwasz ból w jamie ustnej i masz opuchnięte dziąsła? Czasami to poważny objaw, który świadczy o tym, że potrzebne będzie leczenie kanałowe. Dowiedz się, jaki jest jego koszt i na czym polega ratowanie zęba dotkniętego zaawansowaną próchnicą. Sprawdź, czy na wizycie u dentysty da się zaoszczędzić.

Endodoncja

Są sytuacje, w których nie wystarczy zwyczajne plombowanie. Jeżeli w Twojej jamie ustnej pojawiła się rozległa próchnica, konieczne może być leczenie kanałowe zęba. Stosuje się je w przypadku zaistnienia martwicy lub zgorzeli. Kiedy jeszcze jest zalecane? Dentyści zalecają tę metodę między innymi pacjentom, których miazga zębowa została odsłonięta w wyniku urazu lub uszkodzona przez bodźce termiczne. Z perspektywy chorego najczęściej odczuwanym objawem jest ból. To sygnał, że należy udać się do lekarza i sprawdzić, co jest przyczyną dolegliwości. Do diagnostyki wykorzystuje się zdjęcie RTG.

Od czego zależy cena leczenia kanałowego?

Wielu pacjentów obawia się cenników gabinetów stomatologicznych. Ile kosztuje leczenie kanałowe? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ cena zależy od wielu czynników. Może wahać się nawet od 500 do 1400 złotych. Warto wiedzieć, skąd wynika ta rozbieżność i czy da się zaoszczędzić na wizycie u dentysty.

Specjalistyczna wiedza

Skomplikowane zabiegi dentystyczne wymagają specjalistycznej wiedzy. Muszą być wykonane precyzyjnie i bezpiecznie dla pacjenta. Przebieg leczenia można podsumować w kilku krokach. Lekarz:

  1. Oczyszcza zęby z osadów.
  2. Przygotowuje koronę zęba.
  3. Usuwa zainfekowaną zębinę z kanału korzeniowego.
  4. Dezynfekuje kanały.
  5. Stosuje wypełnienie zastępujące naturalną zębinę.
  6. Odbudowuje koronę zęba przy użyciu plomby lub materiału porcelanowego.

Bez wątpienia najlepiej zainwestować w usługę realizowaną przez fachowca. Przy wyborze kliniki dentystycznej trzeba zwrócić uwagę na wdrażane przez nią standardy higieniczne oraz jej specjalizację. Na tym zdecydowanie nie warto oszczędzać, ponieważ jeżeli zabieg zostanie wykonany źle, konieczne będzie ponowne leczenie kanałowe. To z kolei generuje większe koszty. Najlepiej skutecznie wyleczyć ząb, wówczas przez dłuższy czas można obyć się bez korzystania z pomocy stomatologa.

Sprzęt dentystyczny i wypełnienia

Kolejną kwestią, od której zależy cena leczenia kanałowego, jest sprzęt stomatologiczny. Usługa często wykonywana jest pod mikroskopem, co pozwala na dostrzeżenie najmniejszych detali i precyzyjną pracę nad kanałami korzeniowymi. W ramach diagnostyki pacjenci muszą wykonać zdjęcie RTG lub tomografię zębów. Drugi wariant jest droższy, ale wyniki pozwalają na szersze rozpoznanie chorób i urazów. Ponadto stomatolog musi zakupić różnorodne materiały, w tym wypełnienia do odbudowy korony i gutaperkę zastępującą naturalną zębinę w kanale korzeniowym. W swojej pracy stosuje też narzędzia stomatologiczne, płyny do dezynfekcji i jednorazowe akcesoria. To wszystko wpływa na cennik usług.

Indywidualne potrzeby pacjenta

Każda sytuacja jest inna, toteż na przebieg leczenia w dużej mierze wpływa stan jamy ustnej określonego pacjenta. Jeżeli należy oczyścić liczne kanały zębowe, usunąć stare wkłady korzeniowe lub pozostawione przez dentystę elementy złamanych narzędzi, koszt rośnie. Cenę leczenia kanałowego oblicza się również na podstawie liczby wizyt, które musi odbyć pacjent w klinice stomatologicznej. Zabieg jest bardzo czasochłonny i często wymaga powrotu na fotel u dentysty. Niekiedy przy okazji spotkania z lekarzem okazuje się też, że stan chorobowy pojawił się w okolicznych zębach i należy je leczyć. Warto zatem zapobiegać efektom działania próchnicy i starannie oczyszczać zęby.

Koszt zabiegu endodontycznego

Już wiesz, z czego wynikają koszty usług dentystycznych. Potrzebujesz zabiegu endodondycznego? Nie zwlekaj i jak najszybciej zdecyduj się na leczenie. Postaw na nowoczesne wypełnienia i profesjonalny sprzęt diagnostyczny. Pamiętaj też o profilaktyce próchnicy. Regularnie myj zęby i korzystaj z zabiegu higienizacji.

Sprawdź: Leczenia kanałowe