Przebarwienia zębów to przede wszystkim odbarwienia, które pojawiają się na zewnętrznej ściance zęba zwanej szkliwem. Problem jest bardzo często bagatelizowany przez pacjentów posiadających zmiany w kolorze zębów. Przebarwienia na zębach nie bolą i nie sprawiają, że osoba ma trudności z gryzieniem pożywienia. Z tego też względu powstawanie przebarwień jest zwykle ignorowane.

Problem z czasem narasta, gdy odbarwienie zaczyna pokrywać coraz to większe obszary na szkliwie. Ząb staje się naruszony i bardziej podatny na zmiany próchnicze. W części przypadków możemy ograniczyć powstawanie nazębnych przebarwień – poprzez odpowiednią dietę. Jak uniknąć powstawania zmian na szkliwie i czy przebarwienia na zębach u dzieci są niebezpieczne?

Co powoduje przebarwienia zębów?

Przyczyn powstawiania plam na zębach może być wiele. Zmieniony odcień zębów bardzo często jest wynikiem nieprawidłowej diety. Jadłospis, w którym bryluje kawa, herbata i słodycze, może powodować nawarstwianie się problemu.

Naruszone szkliwo zębów jest podatne na różnego rodzaju barwniki, które łatwiej przylegają do powierzchni zęba. Jeśli dołożymy do tego palenie papierosów, spożywanie wina i spożywanie potraw bogatych w składniki barwiące – problem staje się jeszcze poważniejszy.

Przyczyny powstawania przebarwień zębów

Przyczyną przebarwień o podłożu chorobowym może być już nie sam jadłospis, a konkretne jednostki chorobowe. Wówczas odcień zębów zmienia swój koloryt zależnie od tego, z jaką chorobą możemy mieć do czynienia. Przebarwienia mogą także sugerować niedobory pokarmowe, m.in. związane z brakami makroskładników w diecie. Należy więc najpierw poznać przyczynę przebawienia, a następnie podjąć leczenie.

Co oznaczają poszczególne plamki na szkliwie?

Bagatelizowanie problemu może być niebezpieczne szczególnie wtedy, gdy zabarwienie zębów sugeruje nam, iż jesteśmy poważnie chorzy.

  • Białe przebarwienia, wpadające swoim odcieniem w barwę mleczną, może sugerować niedoczynność tarczycy.
  • Nadczynność tarczycy objawia się m.in. drobnymi zmianami w obrębie szkliwa, które zaczyna zabarwiać się na niebieskawy kolor.
  • Brązowe przebarwienia mogą być spowodowane paleniem papierosów i nieprawidłową dietą. Gdy kolor staje się mocno brunatny, możemy mieć do czynienia z przedawkowaniem fluoru.
  • Szare przebarwienia to znak, by zdiagnozować się na ewentualność porfirii. Najczęściej objawia się ona u osób dorastających, stąd też przebarwienia mogą powstawać u dzieci.
  • Niektóre przebarwienia mogą być wywołane przez grupy tetracyklin. Dochodzi do takiej sytuacji w przypadku np. przyjmowania antybiotyków.

Niestety, na kolor szkliwa oddziałuje wiele niekorzystnych czynników. Wśród nich można wymienić sztuczne barwniki obecne w pożywieniu, niektóre składniki leków, czy przetworzoną żywność. Nie musimy się jednak martwić diagnozą na własną rękę.

Skuteczna diagnoza w gabinecie

Stomatolodzy znają doskonałe sposoby na to by sprawdzić, jakie przyczyny powstawania przebarwień zębów stoją za naszym problemem. Należy najpierw poznać przyczynę przebarwienia, a następnie wdrożyć odpowiednie metody lecznicze. Najpewniejsi tego typu diagnoz będziemy w dobrym gabinecie dentystycznym.

Inne przyczyny przebarwień zębów

Choć higiena jamy ustnej jest znana nam wszystkich od czasów dziecięcych, to wciąż duża część społeczeństwa nie stosuje się do jej zasad. Unikanie codziennego i systematycznego mycia jamy ustnej to główna przyczyna powstawania przebarwień na zębach.

Nieestetyczne plamki powstają także w wyniku niedokładnego szczotkowania, niedochodzącego blisko do powierzchni zębów. Inną grupą przyczyn są te o charakterze genetycznym. Choroby wewnątrz jamy ustnej mogą być zatem pośrednio uzależnione od naszego trybu życia, bądź nie są od tego w ogóle zależne. Zmieniony kolor zębiny nie oznacza, że problemowi nie da się przeciwdziałać.

Higiena jako podstawowy oręż

Przede wszystkim naszą bronią powinna być odpowiednia higiena jamy ustnej. Myjmy zęby regularnie, kilka razy dziennie. Dobrym wyjściem jest unikanie nadmiaru słodzonych napojów, a także kawy, herbaty, papierosów – wpływają one znacząco na pogorszenie się stanu szkliwa. Podobnie zresztą jak czerwone wino, które jest cieczą silnie barwiącą.

Naruszony ząb jest bardziej podatny na kamień nazębny, co dodatkowo osłabia jego strukturę. Powstawanie przebarwień może zostać również wywołane naturalne. Jest to zależne bowiem od wieku pacjenta: starzenie się zębów to naturalny proces, dlatego osoby w kwiecie wieku prawie zawsze będą posiadać nazębne przebarwienia.

Przebarwienia zębów u dzieci – czy są groźne?

Próchnica zębów u dzieci w jamie ustnej może dotyczyć zębów mlecznych. To właśnie na zębach mlecznych mogą tworzyć się zmiany, negatywnie wpływające na kolor zębów. Przebarwienia na zębach dziecięcych mogą wskazywać na szereg problemów zdrowotnych, wobec czego rodzic nie powinien bagatelizować takiej sytuacji.

Niedobór i nadmiar pierwiastków w diecie dziecka

Białe plamy na ząbkach mogą być spowodowane zbyt małą podażą wapnia w diecie. Należy wówczas zwiększyć ilość mleka i zdrowych serków homogenizowanych w diecie dziecka. Z kolei białe, wybiórczo pojawiające się plamki mogą świadczyć o fluorozie. Oznacza to, że powinniśmy zredukować ilość fluoru w diecie malucha. Pierwiastek w zbyt dużych ilościach jest toksyczny, a jego wszechobecność powoduje, iż nietrudno podać go za dużo.

Fluor znajduje się w wodzie pitnej, w owocach morza, w pastach do zębów i suplementach dla dzieci. Nie powinniśmy się starać usunąć przebarwienia w jamie ustnej dziecka za wszelką cenę. Szkliwo malucha jest znacznie bardziej wrażliwe, wobec tego zestawy do samodzielnego usuwania przebarwień nie sprawdzą się w przypadku naszej pociechy. Naszym celem powinien być zatem sprawdzony dziecięcy gabinet stomatologiczny, który pomoże w takiej sytuacji.

Co wybrać: stomatologiczne wybielanie zębów czy domowe sposoby na rozjaśnienie szkliwa?

Marzeniem wielu osób jest to, by prostymi sposobami rozjaśnić zęby. Odpowiedzią na te dążenia stały się m.in. zestawy do samodzielnego wybielania zębów, które możemy kupić niemalże w każdej drogerii i aptece. Są to różnego rodzaju nakładki z pastą, które powinny zostać wsunięte odpowiednio na szczękę lub żuchwę.

Zestaw do wybielania zębów może przynieść widoczne korzyści, jednakże jeśli chcemy uzyskać śnieżnobiały uśmiech – możemy sporo się przeliczyć. Jeśli przebarwienia na zębach są duże i mocno widoczne, pomocy powinniśmy szukać w gabinecie stomatologicznym.

Domowe sposoby nie zawsze pomogą

Przebarwienia na zębach, które są wynikiem palenia papierosów, czy gdy są wywołane przez słodkie napoje gazowane, są trudne do usunięcia domowymi sposobami. Naszym jedynym, skutecznym i bezpiecznym sposobem na zapobieganie problemom w jamie ustnej jest dokładne i systematyczne szczotkowanie zębów.

Jeśli chcemy usunąć przebarwienia, które są bardzo widoczne i dokuczliwe, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Nowoczesne metody usuwania kamienia nazębnego i różnego rodzaju przebarwień sprawdzą się u większości pacjentów.

Profesjonalne metody wybielania zębów

Brązowe, szare czy białe plamy nazębne mogą zostać skutecznie usunięte za pomocą ultradźwięków. Specjaliści dentystyczni mogą także oferować walkę z przebarwieniami za pomocą środków impregnujących szkliwo. Jednym z nich jest azotan srebra, który wzmacnia szkliwo i wykazuje działanie odkażające.

Lekarz może także zasugerować, by zdemontować potencjalnie szkodliwe wypełnienia amalgamatowe – także one zaburzają estetykę jamy ustnej. Proces wybielania zębów może zostać przeprowadzony także na zębach martwych, a także wtedy, gdy pośrednim celem naszej wizyty jest założenie licówek.

Podsumowanie

Przebarwienia zębów są nie tylko nieestetyczne, ale mogą świadczyć o problemach ze zdrowiem. Nie powinniśmy bagatelizować sytuacji, w której koloryt zębów ulegnie gwałtownej zmianie. W przypadku nieznacznych plamek główną winowajcą jest dieta i niewłaściwa higiena jamy ustnej. Pamiętajmy o systematycznym myciu zębów, zrównoważonej diecie i systematycznym wizytowaniu gabinetów dentystycznych. Te ostatnie są także najskuteczniejszym miejscem do tego, by w sposób profesjonalny pozbyć się brzydkich plam na szkliwie.