Czy wiesz, że choroba dziąseł może dotknąć każdego, ale szczególnie narażone są osoby z cukrzycą i kobiety w ciąży? Dowiedz się, jakie są przyczyny krwawienia dziąseł oraz jakie objawy towarzyszą zapaleniu. W artykule znajdziesz również porady na temat diety, która pomaga w leczeniu choroby dziąseł oraz informacje o metodach leczenia oferowanych przez periodontologię w gabinecie stomatologicznym.
Choć o tym się nie mówi, to krwawiące dziąsła to schorzenie, z którym na co dzień boryka się większość populacji. Według różnych statystyk przygotowywanych przez agencje analityczne, problem ten spotyka co najmniej 9 na 10 z nas. Jeśli obawiasz się, że infekcje te są nieuleczalne – mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Stan zapalny da się pokonać. Konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej.
- Choroba dziąseł może dotknąć każdego, ale szczególnie narażone są osoby cierpiące na cukrzycę i kobiety w ciąży.
- Najczęstszymi przyczynami krwawienia dziąseł są uszkodzenia, niedobór witamin, palenie papierosów, niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz niedobór magnezu lub wapnia.
- Objawy zapalenia dziąseł to zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, krwawienie, ból i nieprzyjemny zapach.
- Dieta bogata w witaminę C, skrobię, wapń oraz miedź może pomóc w leczeniu choroby dziąseł.
- Leczenie periodontologii w gabinecie stomatologicznym obejmuje usuwanie złogów oraz antybiotykoterapię, a w zaawansowanych przypadkach może wymagać wykonania zabiegu chirurgicznego.
- Kto jest szczególnie narażony na krwawienie dziąseł?
- Jakie są najczęściej występujące przyczyny krwawienia dziąseł? Chore dziąsła – przyczyny
- Jak rozpoznać zapalenie dziąseł?
- Dieta to podstawa!
- Profesjonalne leczenie dziąseł w gabinecie dentystycznym
- Przebarwienia, czyli efekt uboczny chorych dziąseł. Jak sobie z nim poradzić?
- Podsumowanie
Kto jest szczególnie narażony na krwawienie dziąseł?
Dolegliwość ta może dotknąć każdego. Stan zapalny dziąseł to problem, na który jesteśmy narażeni niezależnie od płci czy wieku. Warto jednak wiedzieć, że grupy, które są szczególnie narażone na to schorzenie, to kobiety będące w ciąży (krwawienie dziąseł w ciąży wynika np. ze zmian hormonalnych, które zachodzą u kobiet w tym trudnym dla nich okresie), a także osoby cierpiące na cukrzycę.
Jakie są najczęściej występujące przyczyny krwawienia dziąseł? Chore dziąsła – przyczyny
Co jest najczęstszą przyczyną tego schorzenia? Istnieje wiele powodów takiego stanu rzeczy. Poniżej przedstawiono tylko niektóre z nich:
- Uszkodzenia wywołane np. gryzieniem twardych pokarmów czy zbyt mocne używanie twardej szczoteczki podczas codziennej higieny jamy ustnej. Urazy mechaniczne są jednym z częstych powodów stanów zapalnych,
- Niedobór witamin (zwłaszcza witaminy D, C oraz K). Niedobór witaminy K jest uznawany za jedną z przyczyn sprawiających, że przyzębie dotyka zapalenie,
- Palenie papierosów,
- Przyczyny farmakologiczne. Niektóre leki stosowane podczas np. antybiotykoterapii mogą przyczyniać się do choroby przyzębia (okolic międzyzębowych) oraz osłabienia szyjek zębowych i tkanki wokół zębów,
- Niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niewłaściwa troska o zęby może przyczynić się do stanów zapalnych dziąseł (oprócz mycia za pomocą pasty należy jeszcze m.in. nitkować przestrzeń między zębami oraz stosować płyn do płukania zębów),
- Zbyt niski poziom magnezu lub wapnia w organizmie.
Ponadto, innym, groźniejszym powodem krwawienia dziąseł może być występowanie poważnych chorób.
O ile większość z powyższych przyczyn można dość szybko wyeliminować poprzez zmianę trybu życia, to ostatni z nich należy szczególnie wziąć pod uwagę.
Podczas diagnostyki sprawdza się, czy nie jest to oznaka np. paradontozy, ale także takich groźniejszych schorzeń jak cukrzycy, anemii czy nawet marskości wątroby (to tylko niektóre choroby powodujące krwawienie dziąseł). Rozpoznanie konkretnej przyczyny tej choroby jest bardzo ważne. Dopiero dzięki właściwej identyfikacji można zacząć kurację pacjenta.
Jak rozpoznać zapalenie dziąseł?
Chociaż to dentysta ze specjalnością w periodontologii może poprawnie zdiagnozować chorobę, to jej objawy są dość charakterystyczne. Oznacza to, że możesz szybko rozpoznać u siebie niepokojące objawy. Jednym z głównych symptomów jest zaczerwienienie dziąseł (na linii dziąseł czasem może pojawić się także obrzęk). To najczęstszy, lecz nie jedyny objaw. Pojawiająca się krew (jest to proces samoistny, a krew może w wówczas dłużej krzepnąć), nieprzyjemny zapach, pieczenie w okolicach błon śluzowych, zwiększona ruchomość zębów, powtarzający się posmak krwi w ustach czy lekki ból podczas higieny jamy ustnej, a nawet jedzenia to kolejne niepokojące objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę.
Jeśli zaczniesz odpowiednio szybko przeciwdziałać, zapalenie można zlikwidować dość szybko, stosując domowe metody (np. zmiana diety na taką, która zapewnia odpowiedniki składniki odżywcze oraz wybór takiej techniki szczotkowania, która nie uszkadza dziąseł). Nie lekceważ symptomów! Zignorowane, mogą one doprowadzić do poważnych stanów chorobowych.
Dieta to podstawa!
Co robić, gdy dziąsła krwawią? Niezależnie od przyczyny dolegliwości, odpowiednia dieta to absolutna podstawa do tego, by móc szybko pozbyć się nieprzyjemnego schorzenia. Ważne jest (jeszcze przed odbyciem wizyty w gabinecie stomatologicznym) włączenie do diety produktów bogatych w witaminę C (owoce, warzywa), skrobię, wapń (nabiał, mleko) oraz miedź (szpinak, orzechy, wątroba).
Kiedy dziąsła cierpią na tą chorobę, warto pić zieloną herbatą oraz spożywać produkty pełnoziarniste. W celu zachowania higieny jamy ustnej należy także używać gumy bezcukrowej. Ponadto, dla poprawy higieny jamy ustnej warto wówczas stosować także takie rozwiązania, jak szałwia i rumianek (takie produkty posiada na wyposażeniu każda apteka) oraz wysokiej jakości pasty do krwawiących dziąseł.
Nawet jeśli odpowiednia dieta nie zlikwiduje problemu, to jest ona pomocna w unikaniu stanów zapalnych w przyszłości.
Czego z kolei nie powinno się stosować w ramach zdrowego stylu życia? Przede wszystkim, są to produkty z dużą ilością węglowodanów (głównie produkty przetworzone, słodycze, napoje gazowane itd.).
Profesjonalne leczenie dziąseł w gabinecie dentystycznym
Jeśli choroba dziąseł jest już w zaawansowanym stanie, jedynym rozwiązaniem problemu jest wizyta u lekarza. Jaki lekarz zajmuje się tego typu schorzeniami? Odpowiedź jest prosta: stomatolog ze specjalizacją w obszarze periodontologii. Leczenie chorych dziąseł przez periodontologa rozpoczyna się od usuwania złogów nad– oraz poddziąsłowych. Dzięki temu działaniu możliwe jest zapobieganie odkładaniu się płytki nazębnej.
Leczenie w gabinecie stomatologicznym trwa zazwyczaj kilka tygodni i może obejmować również podawanie antybiotyku. Jeśli ten sposób zawiedzie, a schorzenie jest w poważnym stadium, niezbędne może okazać się wykonanie zabiegu chirurgicznego. Jest to konieczne, by usunąć osad bakteryjny (płytka bakteryjna zawiera bakterie, które przyczyniają się do rozwoju choroby i osłabiają kamień nazębny).
Przebarwienia, czyli efekt uboczny chorych dziąseł. Jak sobie z nim poradzić?
Przebarwienia dziąseł, które są jednym ze skutków choroby dziąseł, można usunąć dzięki specjalnym preparatom. Mogą być to np. dedykowane do tego pasty wybielające szkliwo. Innym z zalecanych przez specjalistów jest używanie tzw. sonicznych szczoteczek do zębów. Tego typu szczoteczki elektroniczne posiadają mechanizm działania oparty na technologii dźwiękowej i umożliwiają bardziej skuteczne usuwanie pozostałości po posiłku oraz przebarwień.
Wyższe domowe sposoby są pomocne w usuwaniu przebarwień wynikających z nieodpowiedniego trybu życia (zła dieta, palenie papierosów itd.). Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku drugiej grupy przebarwień, tj. tych powstałych w wyniku innych chorób wewnętrznych. Wówczas należy skorzystać z takich zabiegów stomatologicznych, jak np. piaskowanie czy scaling.
Podsumowanie
Choć objaw jest czasem bagatelizowany, to może być on oznaką poważnych schorzeń (np. choroby wątroby). To jeszcze nie wszystko – dolegliwość , jeśli nie jest odpowiednio leczona – sama w sobie może skutkować nawet utratą zębów lub schorzeniami całego organizmu. To właśnie dlatego dokładny research w celu poznania przyczyny jest konieczny. Dzięki niemu można jak najszybciej podjąć stosowne działania.
Aby zapobiegać stanom zapalnym przestrzeni międzyzębowych, oprócz właściwej higieny tj. zębów i dziąseł należy podjąć inne działania. Odpowiednie mycie zębów jest ważne i oznacza: regularne czyszczenie zębów, nawyk szczotkowania zębów wyłącznie za pomocą szczotki, która jest wyposażona w miękkie włosie. W tym celu warto stosować także płyny do płukania ust. Ponadto, trzeba także przestrzegać odpowiedniej diety.
Czy Ciebie także dotknęło to schorzenie? Jeśli tak, skorzystaj z pomocy specjalistów!